Embrionalni seksualni razvoj je dalja diferencijacija pola, tj. dalji razvoj unutrašnjih i spoljašnjih genitalnih organa. Sam početak u diferencijaciji pola predstavlja razvoj gonadnih grebena, što se dešava u četvrtoj nedelji od implantacije.

 

Embrionalni seksualni razvoj je dalja diferencijacija pola, tj. dalji razvoj unutrašnjih i spoljašnjih genitalnih organa.
Sam početak u diferencijaciji pola predstavlja razvoj gonadnih grebena, što se dešava u četvrtoj nedelji od implantacije. U to vreme primordijalne germinativne ćelije iz žumančane kese ameboidnim pokretima preiaze i naseljavaju gonadne grebene. Time je ispunjen uslov za započinjanje gonadalne difcrencijacijc pola. Drugi neophodan uslov je da germinativne ćelije moraju imati isti hromozomski sastav na obe strane. Pri tome germinativne ćelije direktno učestvuju u formiranju korti- 
kalnog dela gonadalnog primordijuma tunike, dok se medulame seksualne irake razvijaju u seminiierske tubule. Sve se ovo završava početkom l’unkcije testisa u devetoj nedelji.
Testis u daljem embrionalnom razvoju ima dvojaku ulogu. Sertolijeve celije testisa luče protein koji inhibira dalji razvoj Milerovih kanala MIF, a Lajdigove celije stvaraju teslostcron koji podstiče razvoj seminalnih vezikula, vas delTerensa i epididimrsa. Drugi androgen DHT dihidrotestosteron koji nastaje kao metabolit testosterona u spoljašnjim genitalijama i prekursoru prostate, utiče na stvaranje spoljašnjih genitalijafalusa, skrotuma i prostate.
Stvaranje testosterona je najvažniji faktor normalne seksualne diferencijacije muškarca.
U pi’voj polovini trudnoce do 23 nedelje sekrecije, sekrecija testosterona se vrši pod ulicajem beta HCG humani horionski gonadotropin. Tu ulogu, zatim preuzima gonadotropin fetalne adenohipofize.
Embrionalni razvoj ovarijuma odvija se znatno sporije, u odsustvu Y hromozoma. Kortikalne trake nastaju iz geiminativnog cpitela kontinuirano, kao i iz primordijalnih germinativnih celija njihovim stalnim naseljavanjem.
Medula ovarijuma dobija izgled trake oko koje se grupišu germinativne ćelije i započinju svoju redukcionu deobu. Ove pojave se dešavaju između sedamnaeste i dvadesete nedelje gestacije.
Oko desete nedelje gestacije paramezonefrički trakt se razvija u Falopijevu tubu, hemiuterus i gornje dve trećine vagine.
Razvoj spoljašnjih genitalnih organa opisan je u prethodnom poglavlju.