Polipi tela materice u stvari nisu pravi tumori vec benigne hiperplazije endometrijuma. Mogu se javiti od đetinjstva pa sve do senijuma, ali se najčešce srecu kod žena u klimakterijumu neposredno po gašenju ovarijalne funkcije. Uzroci pojave ovih polipa nisu poznati, a njihova simptomatologija je relativno oskudna.
Polipi tela materice u stvari nisu pravi tumori vec benigne hiperplazije endometrijuma. Mogu se javiti od đetinjstva pa sve do senijuma, ali se najčešce srecu kod žena u klimakterijumu neposredno po gašenju ovarijalne funkcije. Uzroci pojave ovih polipa nisu poznati, a njihova simptomatologija je relativno oskudna. Obično ih prati neuredno krvarenje koje nastaje zbog oštečenja samog polipa i povrede njegovih sudova, zatim pojačana sekrecija i eventualno bolovi. Bolovi se javljaju kod večih polipa koji dovode do kontrakcija materice. Zbog toga su bolovi povremeni i u obliku grčeva. Pojačana sekrecija je posledica sekundarne infekcije oštečene površine polipa. Polipe korpusa materice treba razlikovati od takozvanih placentnih polipa, koji su u stvari u kavumu zadržani i za zid materice organizovani zaostali komadiči posteljice posle pobačaja ili posle porođaja.
Polipi tela materice i po vremenu kada se najčešče javljaju, a.i po simptomima koji ih prate, mogu da maskiraju karcinom endometrijuma tela materice. Zato pri sumnji na polipe treba uvek pomisliti i na karcinom endometrijuma. Radi postavljanja tačne dijagnoze treba uvek uraditi eksplorativnu kiretažu i materijal poslati na histološki pregled. Kiretažom se odstrani polip korpusa, pa u slučaju potvrde dijagnoze u smislu polipa, dalje lečenje bolesnice nije potrebno.