Normalne vrednosti: Muškarci i žene: 7,0-39,7 nmol / L , Granično: 5,0-6,8 nmol / L , Nedostatak: <5.0 nmol / L
Povišena vrednost folne kiseline:
javlja se kod primene vitaminskih preparata koji sadrže folnu kiselinu. Stoga se uzorak krvi mora uzeti pre uzimanja takvih vitaminskih preparata.
Snižena vrednost folne kiseline:
javlja se kod makrocitne anemije, hiper segmentacije granulocita, defekta neuralne tube, neuropatije, hroničnog alkoholizama, zbog loše ishrane, naslednih poremećaja metabolizma folne kiseline.
Folna kiselina je odgovorna za mnogobrojne funkciJe u našem organizmu. Veoma je značajna prilikom deljenja ćelija, a posebno u procesima diferenciranja i rasta ćelija embriona i fetusa. FOLNA KISELINA ima zapaženu ulogu iu metabolizmu nervnih ćelija, a zaJedno s vitaminom B12 nužna je u stvaranju novih krvnih ćelija.
Folna kiselina (folat) spada u sastojke koje ljudsko telo dobija isključivo hranom, a bitno je u stvaranju i sazrevanju krvnih ćelija. Sadrži ga lisnato povrće i jetra. Osobito je povećana potreba za folnom kiselinom tokom rasta i tokom trudnoće.
Šta je test folne kiseline?
Test folne kiseline meri količinu folne kiseline u krvi. Folna kiselina je vitamin B-9, koji je neophodan za proizvodnju zdravih crvenih krvnih zrnaca. Ove ćelije isporučuju kiseonik celom telu, pa su vitalne za održavanje ukupnog zdravlja. Folna kiselina je takođe važna za normalan razvoj fetusa. Pomaže kod rasta ćelija i tkiva, kao i stvaranja DNK, koja nosi genetske informacije. Zbog toga je folna kiselina posebno kritična za žene koje su trudne ili planiraju da zatrudne.
Prema Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) Pouzdani izvor, žene bi trebale uzimati 400 mikrograma folne kiseline svakog dana, počevši najmanje mesec dana pre trudnoće. Uzimanje dodatne folne kiseline tokom trudnoće može pomoći u sprečavanju urođenih oštećenja mozga i kičmene moždine, kao što su spina bifida i rascjep usne ili rascjep nepca.
Iako postoje dodaci folne kiseline, vitamin se takođe nalazi u nekoliko namirnica, uključujući:
jetra
agrumi
Integralne žitarice
pasulj
sočiva
grašak
mleko
tamno zeleno, lisnato povrće, poput špinata i kelja
bok choi
brokoli
avokado
prokelj
obogaćene žitarice
Ako ne konzumirate dovoljno folne kiseline, može se razviti nedostatak folne kiseline. Iako blagi nedostatak folne kiseline obično ne izaziva simptome, ozbiljan nedostatak folne kiseline može prouzrokovati dijareju, umor i upalu jezika. Manjak može takođe da dovede do ozbiljnijeg stanja zvanog anemija , koja je uzrokovana nedostatkom zdravih crvenih krvnih zrnaca.
Pošto se nivo folne kiseline može meriti u krvotoku, testom folne kiseline može se utvrditi da li neko ima nedostatak folne kiseline.
Zašto se vrši test folne kiseline?
Vaš lekar može obaviti test na folnu kiselinu ako pokažete simptome nedostatka folne kiseline. Oni bi takođe mogli naručiti test ako imate simptome deficita vitamina B-12, jer nedostatak bilo kog vitamina može izazvati anemiju.
Simptomi nedostatka folne kiseline ili vitamina B-12 uključuju:
proliv ili zatvor
natečen, crveni jezik
krvarenje desni
nedostatak apetita
umor
glavobolje
ukočenost
otežano hodanje
gubitak pamćenja
Simptomi anemije uključuju:
neobično bledica kože
umor
vrtoglavica
lakogrudnost
slabost
ubrzan rad srca
kratkog daha
glavobolje
konfuzija
Ako već imate jedno od ovih stanja, tada se može uraditi test folne kiseline da se vidi da li lečenje deluje. Ovaj test će vam takođe trebati ako imate crevni poremećaj, poput celijakije ili Crohnove bolesti. Ovi poremećaji otežavaju vaše telo da pravilno apsorbuje folnu kiselinu, pa ćete je morati redovno kontrolisati.
Test folne kiseline je posebno važan za žene koje su trudne ili planiraju da zatrudne. Konzumiranje dovoljne količine folne kiseline je kritično za sprečavanje određenih urođenih mana i za obezbeđivanje normalnog razvoja fetusa.
Kako da se pripremim za test folne kiseline?
Pre nego što izvršite test folne kiseline, obavestite lekara o dodacima ili lekovima koje možda uzimate, jer neki mogu da ometaju rezultate. Vaš lekar će vam verovatno reći da izbegavate hranu i tečnosti šest do osam sati pre testa folne kiseline. Obično je poželjno postiti čitavu noć i imati rani sastanak sledećeg jutra.
Šta se događa tokom testa folne kiseline?
Test folne kiseline uključuje uzimanje malog uzorka krvi. Krv se obično izvlači iz vene na unutrašnjoj strani lakta. Pružalac zdravstvene usluge obaviće test sledeći:
Oni će očistiti područje antiseptikom.
Omotaće vam elastičnu traku oko nadlaktice kako bi usporili protok krvi. Zbog toga vene ispod trake nabreknu.
Jednom kada pronađu venu, ubacuju iglu i počeće vađenje krvi.
Nakon što sakupe krv, ukloniće iglu i naneti pamučnu kuglu kako bi zaustavili bilo kakvo krvarenje.
Mesto probijanja biće prekriveno zavojem.
Uzorak krvi će nakon toga biti poslat u laboratoriju na analizu.
Vaš lekar će zakazati sastanak sa vama kako bi pregledao rezultate.
Koji su rizici testa folne kiseline?
Krvni test folne kiseline ne predstavlja značajne rizike. Na mestu uboda možete dobiti malu modricu, ali možete umanjiti rizik od pojave modrica zadržavajući pritisak na mestu nekoliko minuta nakon ispitivanja. U retkim slučajevima vena može postati natečena. Ovo se može tretirati toplim oblogom. Krvarenje koje je u toku takođe može da predstavlja problem ljudima koji imaju poremećaje krvarenja, tako da je važno da obavestite lekara ako imate poremećaj krvarenja ili uzimate lekove za smanjenje krvi.
Šta znače rezultati testa folne kiseline?
Normalni referentni opseg folne kiseline u krvi je između 2,7 i 17,0 nanograma po mililitru.
Viši nivo folne kiseline iznad normalne obično nije problematičan, ali može ukazivati na nedostatak vitamina B-12. Vašem telu je potreban vitamin B-12 da bi pravilno koristio folnu kiselinu, tako da ako je nivo vitamina B-12 nizak, folna kiselina se ne može koristiti. Vaš lekar će možda želeti da obavi dodatna ispitivanja kako bi se uverio da povišen nivo folne kiseline ne uzrokuje deficit vitamina B-12.
Niži folne kiseline niže od normalnih mogu ukazivati na:
anemija
nedostatak folne kiseline
malapsorpcija ili problemi sa apsorpcijom vitamina i minerala
Vaš lekar će vam objasniti šta znače vaši konkretni rezultati i koji bi vaši sledeći koraci trebalo da budu.