Imati zdrav san često zavisi od tehnike. Izbegavanje kasnog korišćenja raznih tehnologija i održavanje redovnog rasporeda spavanja pomažu da deca imaju lep san i da preko dana budu odmorna.
Glavni problemi za lep san dece
Imati zdrav san često zavisi od tehnike. Izbegavanje kasnog korišćenja raznih tehnologija i održavanje redovnog rasporeda spavanja pomažu da deca imaju lep san i da preko dana budu odmorna.
Nedavno sprovedena studija utvrdila je da adolescenti, kasno noću, koriste različite oblike tehnologije, kao što su video igre, mobilni telefoni, kompjuteri, televizija… Kao rezultat toga javlja se česta pospanost preko dana.
’’Svaki faktor, koji dovodi do pogoršanja kvaliteta i kvantiteta sna, uzrokuje i teškoće sa školskim radom i ponašanjem u školi’’- rekao je William Kohler direktor ’’SLEEP’’ Instituta na Floridi. ’’Kada deca ostanu do kasno u noć i igraju igrice ili pišu poruke povećavaju rizik dobijanja Neurokognitivnih problema.’’
Prema istraživanjima rađenim na ’’SLEEP’’ 2010, na 24-om sastanku profesora sa ovog instituta, dokazano je da su kod 8000 ispitane dece rezultati izčitanja,stranih jezika i matematike bili mnogo bolji kod dece čiji su roditelji vodili računa zdravom snu svog deteta.
Ometanje normalnog spavanja, bilo tehnologijom ili nekim drugim faktorom, može resetovati Cirkadijumni Sat u mozgu. Čest problem, ostajanje budnim do kasno i prespavanje celog vikenda ,može otežati spavanje i izazvati teško buđenje radnim danima, tako da je važno da se održi konzistentan raspored spavanja cele nedelje.
Kohler je objasnio da broj sati spavanja kod dece zavisi od uzrasta deteta. Dete od 5 godina starosti bi trebalo da spava 11 sati, dete od 9 godina starosti terba da ima 10 sati sna, dok deca od 14 godina treba da imaju samo 9 sati sna.
Roditelji bi trebalo da učestvuju u ovoj studiji takošto bi pratili vreme uspavljivanja deteta i broj sati provedenih u snu i na osnovu toga produžiti ili skratiti vreme spavanja ili uopšte promeniti rutinu spavanja kako bi se postigao bolji efekat.
Za uspostavljanje zdravijeg sna kod dece Kohler preporučuje sprovođenje određenih rutina pred spavanje. Uzbudljive, viskoko-energetske aktivnosti treba izbegavati najmanje sat vremena pred spavanje. Aktivnosti kao što su topla kupka, pranje zuba, šolja toplog mleka i čitanje pričica šalju mozgu signal da jevreme za spavanje. Vešbe, kofein (u čajevima ili koka koli) i slatkiše treba izbegavati pred spavanje. Idealna atmosfera za spavanje je mračna, tiha prostorija, sa temperaturom od oko 25 stepeni Celzijusa, bez kompjutera, televizora itd.
IZVOR: American Academy of SLEEP Medicine