Od svih ovih metoda na prvo mesto dolaze vaginalna ispiranja. Njih treba vršiti neposredno posle svakog polnog odnosa. Ali i onda postoji realna opasnost od prodiranja spermatozoida u materičnu šupljinu putem aspiracije sperme kontrakcijama materice u toku doživljavanja orgazma.

 

Od svih ovih metoda na prvo mesto dolaze vaginalna ispiranja. Njih treba vršiti neposredno posle svakog polnog odnosa. Ali i onda postoji realna opasnost od prodiranja spermatozoida u materičnu šupljinu putem aspiracije sperme kontrakcijama materice u toku doživljavanja orgazma. Vaginalna ispiranja vrše se blagim kiselim rastvorima koji, pored mehaničkog odstranjivanja semene tečnosti iz vagine, hemijskim putem, odnosno svojom kiselošću, uništavaju zaostale spermatozoide. Za ispiranje u narodu se veoma mnogo koristi blag rastvor vinskog sirćeta, a preporučuju se pored sirćetne i mlečna i boma kiselina. Ova metoda primenjena sama nije dovoljno pouzdana, te je bolje ako se koristi u kombinaciji sa drugim sredstvima i metodama.
Vaginalni ulošci su način sprečavanja začeća stavljanjem u vaginu, neposredno pre polnog odnosa, komadića sunđera natopljenog u blag rastvor neke od pomenutih kiselina. Komadić sunđera mehaničkim putem sprečava prodiranje spermatozoida u gornje puteve, a blag rastvor kiseline uništava ih kada dospu u vaginu. Ne može se, međutim, reći da je ova metoda pouzdana, te se sama ne preporučuje. Njena primena došla bi eventualno u obzir tek u kombinaciji sa drugim sredstvima i metodama.
Vaginalne tablete i globule se u cilju sprečavanja neželjene trudnoće stavljaju duboko u vaginu, neposredno pre polnog odnosa. One se pod dejstvom vaginalnog sekreta rastapaju i svojim hemijskim svojstvima nepovoljno utiču na vitalnost, pokretljivost, a time i na oplodnu sposobnost spermatozoida. Pored kiselih svojstava, ove tablete često sadrže i male količine kinina. Neke od njih, rastvarajući se u vagini, stvaraju izvesnu želatinoznu skramicu koja pokriva spoljno ušće grlića materice, te na taj način i mehaničkim putem sprečava dalje prodiranje spermatozoida, dok druge to postižu obilnim stvaranjem pene. Pored tableta, postoje i spermatocidne globule sa sličnim kontraceptivnim efektom. Upotreba samih tableta i globula ne pruža apsolutnu zaštitu od začeća, te je bolje koristiti ih u kombinaciji sa nekim od drugih metoda ili sredstava. Vaginalne tablete i globule, kao i ostala kontraceptivna sredstva koja se koriste lokalnom aplikacijom u vagini (spermatocidne paste i masti), preporučuju se ženama koje ne žele ili ne mogu da koriste intrauterine uloške ili hormonska kontraceptivna sredstva. Od njih su u svakom slučaju manje štetna, a mogu se primenjivati i u situacijama kada postoje lokalne inflamatorne ili druge promene na sluzokoži vagine ili grliću materice, zbog kojih su intrauterini pesari ili hormonske pilule kontraindikovane.
Spermatocidne masti i paste obično se koriste zajedno sa dijafragmom ili cervikalnim kapicama. Poseduju izrazitu spermatocidnu sposobnost, te povećavaju sigurnost sredstava sa kojima se kombinuju. Ipak one se sa priličnom sigumošću mogu i same koristiti.
Duboko u vaginu, naročitim introduktorom, pre polnog odnosa, uvlači se izvesna količina kontraceptivne paste ili masti koja pokrije cervikalno ušće i na taj način deluje ne samo spermatocidno, već i mehanički, stvarajući prepreku spermatozoldima za prodiranje u materičnu duplju. Od spermatocidnih masti kao samostalna sredstva u kontraceptivne svrhe koriste se Patentex i Ortho pasta. Iako ova sredstva pružaju visok stepen sigurnosti, korisnije je ipak ako se i ona upotrebljavaju u kombinaciji sa drugim mehaničkim sredstvima.
Pored pomenutih pasta, postoje i preparati u obliku želea ili pene (Emko-pena i Patentex-pena). I jedna i druga, prema iskustvima naših ginekologa, pružaju ženi visok stepen zaštite.