Etiologija
Uzročnik bolesti je hepatitis A virus (HAV), RNK enterovirus iz porodice virusa. Krajem inkubacionog perioda ovaj virus se može izolovati iz stolice, krvi i žuči inficiranih bolesnika. Virusna infektivnost prestaje kuhanjem na 100 stepeni tokom jednog sata a takođe i nakon izlaganja ultraljubičastom zračenju i hlorisanja.
Epidemiologija
Hepatitis A je raširen širom sveta a češći u zemljama nižeg socioekonomskog statusa. Najčešći način prenosa infekce je fekalno-oralni put.Inkubacija traje 10-50 danaLučenje virusa u stolici počinje tokom inkubace a smanjuje se 7 dana nakon pojave simptoma bolesti. HAV infekcija tokom trudnoće i poroda obično ne dovodi do infekce novorođenčeta.
Klinička slika
Početak bolesti je obično nagal a dominiraju umor i gubitak apetita zatim mučnina, povraćanje, visoka tempoeratura i mukli bolovi u epigastriju. Otprilike jedan dan po početku bolesti javlja se žuta prebojenost beonjača a opšti simptomi se smanjuju. Kliničkim pregledom se obično nalazi hepatomegalija a rjeđe splenomegalija. Trajanje simptoma je obično manje od mesec dana
Komplikacije
Fulminantni hepatitis je redak oblik akutnog virusnog hepatitisa koji se manifestuje izrazitim porastom bilirubina, te transaminaza koje kasne naglo padaju. Zatim može da se pojavi hipoalbuminemija sa edemima i ascitesom te koagulopatija.zbog smanjenja sintetske funkce jetre a zatim hiperamonemija.
Lečenje
Mirovanje i deta bogata ugljenim hidratima tradicionalni su postupci u lečenju. Lekove koji se metaboliziraju u jetri i lekove sa hemato toksičnim delovanjem treba izbjegavati.
Prevancija
Razvoj visoko imonogenog cjepiva glavni je napredak u prevenciji bolesti.