HGB – Hemoglobin 

 

normalne vrednosti 110-170 g/l

Snižene vrednosti hemoglobina:

kod anemija, kod gubitka krvi usled krvarenja

Povišene vrednosti hemoglobina:

i kod zdravih ljudi

Hemoglobin (Hb HGB) je gvožđe koje veže kiseonik  u crvenim krvnim zrncima ljudi. Hemoglobin u krvi je ono što transportuje kiseonik iz pluća u ostale delove tela (tJ. tkiva), gde predaje kiseonika za upotrebu ćelija, i prikuplja ugljen-dioksid koji vraća u pluća.

Šta se testira?

Hemoglobin je protein koji sadrži gvožđe koji se nalazi u svim crvenim krvnim ćelijama (RBC) koji ćelijama daje karakterističnu crvenu boju. Hemoglobin omogućava RBC-ovima da se vežu za kiseonik u plućima i nose ga do tkiva i organa po telu. Takođe pomaže u transportu malog dela ugljen-dioksida, produkta ćelijskog metabolizma, od tkiva i organa do pluća, gde se izdahne.
 
Test hemoglobina meri količinu hemoglobina u vašem uzorku krvi. Nivo hemoglobina može se izvesti sam ili sa hematokritom , testom koji meri procenat krvi koja je sastavljena od RBC-a, da biste procenili vaša crvena krvna zrnca. To je takođe jedna komponenta kompletne krvne slike (CBC) , grupe testova koja se često koristi u opštoj proceni vašeg zdravlja.
 
Crvena krvna zrnca, koja čine oko 40% (u rasponu 37-49%) volumena krvi, stvaraju se u koštanoj srži i puštaju se u krvotok kad su zrela ili skoro zrela. Tipični životni vek RBC-a je 120 dana, a koštana srž mora neprekidno stvarati nove RBC-e da bi zamenio one koji ostare i degradiraju se ili se izgube krvarenjem.
 
Nekoliko bolesti i stanja može uticati na RBC i posledično nivo hemoglobina u krvi. Općenito, nivo hemoglobina i hematokrit rastu kada poraste broj crvenih krvnih zrnaca. Nivo hemoglobina i hematokrit padaju na manje od normalnog kada postoji smanjenje RBC-a.
 
Neka stanja utiču na proizvodnju RBC-a u koštanoj srži i mogu izazvati povećanje ili smanjenje broja zrelih RBC-a koji se oslobađaju u krvotok. Ostali uslovi mogu uticati na životni vek RBC-a u prometu. Ako postoji povećana razaranje RBC-a ( hemoliza ) ili gubitak RBC-a putem krvarenja i / ili koštana srž ne bude u stanju da proizvede nove dovoljno brzo, tada će ukupni broj RBC-a i hemoglobina pasti, što rezultira anemijom .
 
Anemija je stanje u kome tkiva i organi u telu ne dobijaju dovoljno kiseonika, što izaziva umor i slabost. Ako se proizvede previše RBC-a, nastaje policitemija i krv se može zgusnuti, uzrokujući spori protok krvi i s tim povezane probleme.
 

Kako se koristi test?

Test hemoglobina se često koristi za proveru anemije , obično zajedno sa hematokritom ili kao deo kompletne krvne slike (CBC) . Test se može koristiti za skrining, dijagnostiku ili nadgledanje brojnih stanja i bolesti koje utiču na crvena krvna zrnca (RBC) i / ili količinu hemoglobina u krvi.
 
Test hemoglobina može se upotrebiti za:
 
Pregled, dijagnostikovanje i merenje težine anemije (niski RBC, hemoglobin i hematokrit) ili policitemije (visoki RBC, hemoglobin i hematokrit)
Pratite odgovor na lečenje anemije ili policitemije
Pomozite u donošenju odluka o transfuzijama krvi ili drugim tretmanima ako je anemija jaka
Odredite podobnost za davanje krvi
 

Kada se naručuje?

Test hemoglobina može biti naručen kao deo CBC-a tokom opšteg zdravstvenog pregleda ili kada imate znakove i simptome stanja koji utiču na crvena krvna zrnca, poput anemije ili policitemije .
 
Neki znakovi i simptomi anemije uključuju:
 
Slabost ili umor
Manjak energije
U nesvijesti
Bledica ( bledica )
Kratkog daha
Brz ili nepravilan rad srca
Hladne ruke ili noge
 
Neki znakovi i simptomi policitemije uključuju:
 
Poremećaj vida
Vrtoglavica
Glavobolja
Ispiranje
Povećana slezina
Ovaj test se može obaviti više puta ili redovno kada su vam dijagnostikovani stalni problemi sa krvarenjem ili hronična anemija ili policitemija da biste odredili efikasnost lečenja. Takođe se može naručiti rutinski ako se podvrgavate lečenju raka za koje se zna da utiče na koštanu srž .
 

Šta znači rezultat testa?

Pošto se nivo hemoglobina često izvodi kao deo kompletne krvne slike (CBC) , uzimaju se u obzir i rezultati drugih komponenti. Povećanje ili pad nivoa hemoglobina mora se tumačiti zajedno sa drugim parametrima, kao što su broj RBC , hematocrit , broj retikulocita i / ili indeksi crvenih krvnih zrnaca . Starost, pol i rasa su drugi faktori koje treba uzeti u obzir. Generalno, hemoglobin je ogledalo rezultata broja RBC-a i hematokrita.
 
Nizak hemoglobin sa niskim brojem RBC i niskim hematokritom ukazuje na anemiju . Neki primeri uzroka uključuju:
 
Prekomerni gubitak krvi, na primer, jaka trauma ili hronično krvarenje sa mesta kao što su probavni trakt (npr. Čirevi , polipi , rak debelog creva ), bešika ili materica (na primer, kod žena, obilno menstrualno krvarenje)
Hranjivi nedostaci kao što su gvožđe , folati ili B12
Oštećenja koštane srži na primer od toksina , zračenja ili hemoterapije , infekcije ili lekova
Poremećaji koštane srži kao što su aplastična anemija, mijelodisplastični sindrom ili karcinomi poput leukemije , limfoma , multiplog mijeloma ili drugih karcinoma koji se šire u mozak
Zatajenje bubrega – teške i hronične bolesti bubrega dovode do smanjene proizvodnje eritropoetina , hormona koji stvaraju bubrezi, a koji stimuliše proizvodnju RBC-a iz koštane srži.
Hronične upalne bolesti ili stanja
Smanjena proizvodnja hemoglobina (npr. Talasemija )
Prekomerno uništavanje crvenih krvnih zrnaca, na primer, hemolitička anemija izazvana autoimunitetom ili oštećenjem samog crvenog krvnog zrnca; defekti mogu biti hemoglobinopatija (npr. anemija srpastih ćelija ), abnormalnosti u RBC membrani (npr. nasledna sferocitoza) ili RBC enzim (npr. nedostatak G6PD ).
Visok hemoglobin sa visokim brojem RBC i visok hematokrit ukazuje na policitemiju . Neki primeri uzroka uključuju:
 
Bolest pluća (plućna) – ako neko nije u stanju da udahne i apsorbuje dovoljno kiseonika, telo pokušava da nadoknadi stvaranjem više crvenih krvnih zrnaca.
Kongenitalna bolest srca – u nekim oblicima postoji nenormalna veza između dve strane srca, što dovodi do smanjenog nivoa kiseonika u krvi. Telo pokušava da nadoknadi stvaranjem više crvenih krvnih zrnaca.
Tumori bubrega koji stvaraju višak eritropoetina
Pušenje – teški pušači imaju viši nivo hemoglobina u odnosu na nepušače.
Genetski uzroci (izmenjeno otkrivanje kiseonika, nenormalnost u oslobađanju hemoglobina)
Živjeti na velikim visinama (kompenzacija za smanjeni kiseonik u vazduhu)
Dehidratacija – kako količina tečnosti u krvi pada, hemoglobin veštački raste.
Policitemija vera – retka bolest u kojoj telo neadekvatno stvara višak RBC
 

Postoji li još nešto što bih trebao znati?

Nedavna transfuzija krvi može uticati na nivo hemoglobina u čoveku.
 
Hemoglobin se tokom normalne trudnoće lagano smanjuje . 
 

Mogu li testirati hemoglobin kod kuće?

Da, trenutno postoje neki kućni testovi koje je odobrila američka Uprava za hranu i lekove (FDA). Kućno testiranje nudi brojne prednosti, ali je takođe važno prepoznati potencijalne kompromise između kvaliteta i pogodnosti i preduzeti korake kako biste se zaštitili od mogućnosti lažnih rezultata i vašeg vlastitog nedostatka obuke. Razgovarajte sa svojim lekarom o ovoj vrsti testiranja i razgovarajte o bilo kojim pitanjima ili nedoumicama. Više o ovim testovima potražite u članku Kućno testiranje, potrošači se brinu o svom zdravlju .
 

Koji se drugi testovi mogu uraditi pored hemoglobina?

Test hemoglobina može pokazati da li postoji problem sa proizvodnjom i / ili životnim vekom crvenih krvnih zrnaca, ali ne može da utvrdi osnovni uzrok. Pored punog CBC-a , neka druga ispitivanja koja se mogu obaviti istovremeno ili prateći da bi se utvrdio uzrok uključuju bris krvi , broj retikulocita , studije gvožđa , nivo vitamina B12 i folata , a u težim uslovima: ispitivanje koštane srži .
 

Da li neko ima veći rizik od nenormalnog nivoa hemoglobina?

Žene u rodnoj dobi imaju niži nivo hemoglobina od muškaraca zbog gubitka gvožđa i krvi tokom menstruacije i povećane potrebe za gvožđem tokom trudnoće . Ostali koji su izloženi većem riziku od niskog nivoa hemoglobina ( anemije ) uključuju osobe sa lošom hranom i dijetama koje imaju malo gvožđa ili vitamina, ljude koji su bili podvrgnuti operacijama ili su teško povređeni, osobe sa hroničnim stanjima kao što su bolest bubrega , rak, HIV / AIDS , zapaljenska bolest creva , hronična infekcija ili hronična zapaljenska stanja (npr. Reumatoidni artritis ). Neko ko ima članove porodice sa genetskim uzrokom anemije, poput srpaste ćelijeili talasemija , takođe ima veći rizik od obolijevanja i veći rizik od anemije.
 

Postoje li znakovi upozorenja za nenormalno niske nivoe hemoglobina?

Neki od znakova upozorenja su umor, nesvjestica, blijeda koža ( blijeda boja ) i nedostatak daha.
 

Mogu li zdrava ishrana i ishrana pomoći u održavanju optimalnih nivoa hemoglobina?

 

Da, do te mere da ako jedete dobro izbalansiranu ishranu, možete sprečiti anemiju usled nedostatka gvožđa, vitamina B12 ili folata u hrani koju jedete. Ponekad se preporučuje upotreba suplementacije ako imate rizik od nedostatka vitamina. Međutim, najčešći uzrok nedostatka vitamina B12 je malapsorpcija , a najčešći uzrok nedostatka gvožđa je krvarenje. Ova stanja i drugi problemi sa crvenim krvnim ćelijama koji su uzrokovani bolestima koji nisu nedostatak ishrane ne mogu se ispraviti ishranom.
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO