Kosti skeleta rastu u dužinu u predelu rastnih ploča (fiza), a u širinu periostalnom apozicijom i pregradnjom. Rast je reguliran delovanjem hormona.
Na rast deluju stimulirajuće hipofizni hormon rasta, tireoidni hormon, androgeni i estrogeni hormoni. Povećano lučenje polnih i tireoidnog hormona pospješuje rast, ali istovremeno vodi i ranijem zatvaranju rastne ploče. Kod nedostatka tih hormona rast je sporiji i duže traje.
Poremećaji funkcije hipofize
Hipopituitarizam. Hipofunkcija prednjeg dijela hipofize zbog pritiska sa nedostatkom hormona rasta ima za posledicu zaostatak u rastu proporcionalno patuljast rast nanosomija. Zaostatak u rastu se primećuje već od 2-4 godine dale. Određivanjem nivoa hormona rasta utvrđuje se dijagnoza. Liječenje se sprovodi davanjem hormona rasta. Naravno, treba pri tome voditi računa i o normalnom delovanju drugih endokrinih žlezda.
Hiperpituitarizam. Adenom hipofize sa pojačanom sekrecijom hormona rasta prije zatvaranja rastnih ploča vodi do pojačanog proporcionalnog rasta, pa se pojavi džinovski rast gigantizam. Često se s time u vezi pojavi i subnormalni mentalni razvoj i opšta slabost.
Ako se povećana sekrecija hipofize pojavi posle zatvaranja rastnih ploča, pojavi se dodatna rast apozicijom na krajnim dijelovima udova, sa razvojem velikih ruku i stopala sa debelim prstima. Povećaju se i ispupčeni dijelovi glave. Velika postaje brada, poveća se vilica, obrvni lukovi i nos. Lice se produlji i dobiva grub izgled. Mogu se produljiti i rebra. Pločaste kosti odebljaju, isto tako pršlenovi, a pojavi se pojačana kifoza. Ovu bolest sa svim opisanim znacima nazivamo akromegalija.
Kongenitalni hipotireoidizam (Hypothyreoidismus congenitus, cretinismus, myxoedema congenitus)
U slučaju teže hipofunkcije štitnjače jako je otežana osifikacija i sazrevanje skeleta sa zakašnjenjem u rastu. Duge kosti ostaju kratke, kasni i osifikacija glave, sa kratkom bazom lubanje. Svod lubanje izgleda veći obzirom na trup. Rastne ploče se kasno zatvaraju. Pored zaostatka u rastu skeleta poremećen je i mentalni razvoj sa idiotijom i genitalna hipoplazija. Rana terapija sa tireoidnim hormonom daje dobre rezultate.
Osteitis deformans (Morbus Pageti).
Morbus Pageti je posebna bolest koštanog metabolizma nepoznate etiologije, za koju je karakteristično istovrijemeno pojačano stvaranje (osteoblastična aktivnost) i razgradnja (osteoklastična aktivnost) kosti. Obiteljska sklonost toj bolesti nađena je u 15% obolelih. Koštani matriks se vrlo brzo pregrađuje, pa su zato visoke vrednosti hidroksiprolina u mokraći. Visoka alkalna fosfataza govori o jakoj osteoblastičnoj aktivnosti.
Klinički znaci.
Jaka pregradnja kosti povezana je sa pojačanom cirkulacijom zahvaćene kosti, zadebljanjem kosti i krivlenjem.
Kortikalna kost postaje nekoliko puta deblja, a manje i nejednakomerno mineralizovana. Dimenzije kosti se povećavaju . Zadeblja i lubanja, smanjuju se otvori, odnosno kanali u glavi sa neurološkim smetnjama. Zadebljanjem pršlenova se suzuje medularni kanal sa pritiskom na kičmenu moždinu.
Bolest se obično pojavi između 35. i 50. godine, podednako u oba pola. Cesto počinje na jednoj strani i postepeno se širi. Glavni simptomi su bolovi, deformacije nastanu kasnije. Kalcijum i fosfor u serumu su normalni, alkalna fosfataza je 10 puta ili više povišena. Kod poliostotskog oblika se može u 10 % pacijenata pojaviti maligna alteracija (osteosarkom).
Tretman.
Uzročne terapije nema. Kalcitonin i fosfonati bitno zaustave napredovanje bolesti.
Retikuloze.
Retikuloze je ukupno ime za bolesti vezane na proliferaciju retikuloendotelijalnog sistema (RES) koštane moždine. RES je važan za odbranu organizma. Njegovi celularni elementi su zaduženi za odstranjivanje mrtvih i oštećenih ćelija iz tjelesnih tečnosti, bakterija i drugih štetnih tvari.