Večerali ste pre dva sata. Taman ste krenuli put spavaće sobe, ali mozak i stomak vam poručuju da napravite zaokret ka kuhinji. Doduše, trudite se da smršate, pa je glavna dilema da li je pametnije gricnuti nešto pred spavanje ili leći sa krčanjem creva? 

Večerali ste pre dva sata. Taman ste krenuli put spavaće sobe, ali mozak i stomak vam poručuju da napravite zaokret ka kuhinji. Doduše, trudite se da smršate, pa je glavna dilema da li je pametnije gricnuti nešto pred spavanje ili leći sa krčanjem creva?

Stvar tajminga
 
Nutricionisti se slažu da na ovo pitanje ne mogu dati tačan odgovor je on zavisi od vaših ličnih navika i ciljeva u ishrani. Ipak, ako im postavite pitanje – da li bi trebalo da legnem gladna ako želim da izgubim kilograme, odgovor je svakako „ne“. Zato je važno da i ove neplanirane obroke uvrstite u preporučeni dnevni unos od 2.200 kalorija koje nutricionisti preporučuju. To ne znači da bi trebalo da pojedete kutiju keksa pred spavanje, ali ne treba leći sa osećajem gladi jer od krčanja creva tek nećete zaspati.
 
Poenta je u umerenosti. Ukoliko se glad javlja svako veče sat, dva posle večere onda treba da uzmete još neku namirnicu pred spavanje. Naravno, u svakom trenutku vodite računa da je u pitanju izbalansirano jelo koje sadrži proteine, ugljene hidrate i zdrave masti, kao što je povrće koje će vas držati sitim, a ima malo kalorija (preporučuje se do 150kcal).
 
Ne mora doručak na uštrb večere
 
Iako je doručak kralj svih obroka, to ne znači da su ostali loši. Uvreženo je mišljenje da je večera štetna po liniju i da bi je trebalo izbaciti iz ishrane, a da bi period oko 18h bio savršen za unošenje poslednjeg obroka u organizam.
 
Da je to zaista tako, složićete se, većina nas ne bi ni imala društveni život. Imajte na umu da vreme u koje jedete ne utiče direktno na dobijanje kilograma ili stagnaciju dijete. Ne treba ni da preskačete doručak već da napravite satnicu tokom koje ćete rasporediti od 1.800 do 2.200 kalorija na ceo dan. Možete biti podjednako zdravi ako je vaš najveći obrok doručak, ali isto tako i ako je taj obrok večera.
 
Telo je ono šta i koliko jede, a ne kada
 
Ukoliko imate ozbiljnu ru da izgubite kilograme malo slobode na dijeti vam može pomoći na duge staze. Čak i više od odricanja u ishrani mnogi tokom dijeta mrze pravila koja ona ću. Manje pravila znači manje odricanja što rezultira slobodom da jedete onako kako vam prija, a takav način ponašanja ćete sigurno zadržati i nakon što postignete željene ciljeve.
 
Zašto je ovo važno? Istrajnost i strpljenje su verovatno dva najvažnija aspekta svake dijete i fitnes programa. Odgovorite sebi na ova jednostavna pitanja – da li imate više sastanaka tokom kojih doručkujete ili večerate? Da li više tečnosti unosite ujutru ili uveče? Život u svetu u kojem ne možete da jedete sa svojim prijateljima i porodicom čim padne mrak je previše restritikvan. “Vaše telo ne skladišti više masti noću nego u drugim prilikama tokom dana“, kaže nutricionista Alan Aragnon dodajući da je vaše telo ono šta i koliko jedete, a ne kada jedete.
 
Večera i tokom dijete
Istraživači iz Izraela su želeli da dokažu da li jedenje u sitne sate dovodi do gojenja. Ono što su pronašli ih je potpuno razuverilo! Tokom šestomesečne studije naučnici su upoređivali ljude koji su najveće obroke konzumirali za doručak i one koji su to činili posle 20h. “Noćne ptice“ ne samo da su izgubile više kilograma, već u 11% slučajeva bile sitije i sagorele 10,5% masnoće.  

 
Izbacivanje slatkiša? Više štete nego koristi
 
Većina ljudi na dijetama ne sme ni da pomisli na slatkiše, a kamoli usred večeri. Velika greška! Sudeći prema rezultatima nedavne studije (Proceedings of the National Academy of Sciences) izbacivanje šećera iz ishrane zapravo može dovesti do prejedanja. Jedan od razloga leži u tome da restrikcija slatkog stimuliše molekul u mozgu koji se zove CRF – faktor otpuštanja kortikotropina, koji se proizvodi najviše kada ste uplašeni ili pod stresom, kaže dr Pjetro Koton, autor studije. Povećani nivoi stresa mogu umanjiti vašu motivaciju zbog čega ćete u nekom trenutku zateći sebe kako se prejedate lošom hranom.Šećer je prisutan u svakodnevnoj ishrani i nemoguće ga je izbaciti sasvim. To bi bio nerazuman i beznadežan poduhvat. Potpuno izbacivanje šećera iz vašeg programa ishrane teško je postići, zaključuju nutricionisti.