Sve se više bračnih parova odlučuje za samo jedno dete. Razlozi su višestruki: nedostatak (odgovarajućeg) stambenog prostora, novca i drugih materijalnih sredstava ili zaposlenost oba roditelja, pretrpanost poslovnim obavezama i nedostatak vremena. Ako ste roditelj jednog deteta, onda ste, verovatno, već mnogo puta čuli negativne komentare i predrasude o deci jedincima.

PRIVILEGIJE U PORODICI

Mnogo ljudi smatra da su jedinci usamljeni, sebični i razmaženi, jer imaju apsolutnu roditeljsku pažnju. Ovakvi i slični stavovi su pogrešni, pa mogu izazvati strahove i krivicu kod roditelja jedinaca. Razvoj samopouzdanja i društvenih navika ne zavisi od toga ima li dete brata ili sestru. Razmažene i sebične dece ima i u višečlanim porodicama. ***Osam stvari koje treba da uradite za svoje dete

Međutim, jedinci imaju posebne privilegije: oni su jedini primatelji roditeljske zaštite, brige, pažnje, pa i materijalne podrške. Budući da imaju roditelje „samo za sebe“, s njima stupaju u dublje interakcije i provode više vremena, što može imati pozitivan efekt na razvoj deteta. Međutim, najznačajnije prednosti dece jedinaca jesu visoka motivacija za postignućem i visoka inteligencija, što se primećuje u postizanju boljeg školskog uspeha i višeg obrazovanja.

Uprkos brojnim prednostima, tu su i nedostaci. Sama prisutnost braće i sestara može ublažiti negativne uticaje poput roditeljskih očekivanja, loših bračnih odnosa, stresa ili patologije roditelja. ***Pripremite dete za samostalan odlazak u školu!

LOŠI UTICAJI

U skladu s tim, deca jedinci su ranjiviji i izloženiji eventualnim lošim uticajima, što u nekim slučajevima može dovesti do smanjenog uživanja u životu, te razvojem nižeg samopouzdanja.

Zbog svega toga, bitno je podsticati dete na druženje s drugom decom, što mu omogućava da nauči kako da se slaže i deli s drugima, kako uspešno da rešava konflikte itd. Takođe, dete valja podsticati na samostalnost.

Važno je i podučavati dete socijalnim veštinama te razvijati osećaj za druge. Detetu treba dati do znanja da nije „centar sveta“, kao da je i ono deo zajednice, piše Azra. ***Tata šmokljan blamira sina na festivalu! (VIDEO)

A šta kada više nisu deca? Gotovo 60 posto dece jedinaca svoj status doživljava kao nepogodnost, te izjavljuje kako im je žao što nemaju brata ili sestru, koji bi im bili podrška i „saveznici“ u izazovima odrastanja. Javlja se i taj osećaj usamljenosti, pritiska za postizanjem uspeha, upravo zbog činjenice da su isključivo na njih usmerena sva roditeljska očekivanja.

U nešto zrelijem dobu većina dece postaje zabrinuta usled anticipiranja da će jednog dana ostati sami kada roditelji umru. Mnogi navode i osećaj pritiska da imaju svoju decu, jer su oni jedina prilika za produženjem porodične loze.

PODELI DUGME

email print  

Izvor: S media, foto: Guliver/Thinkstock

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO