Istine i zablude

Sve žene koje su bile ili jesu trudne znaju koliko mnogo dobijaju saveta za održavanje trudnoće. Neki od tih saveta su istiniti, ali većina njih su samo babske priče koje zamagljuju istinu. Pokušaćemo da vam bar neke od tih nedoumica razjasnimo.

1. Sledećih devet meseci treba mirovati

Iako je trudnoća vreme kada bi trebalo odustati od jahanja ili kik boksa nikako se ne bi trebali prestati kretati i vežbati. Svakodnevne lagane šetnje i vežbe primerene trudnicama imaće dobar efekat na vaše zdravlje.

Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Vermontu pokazalo je kako su žene koje su bile aktivne u trudnoći imale lakši porođaj, pre su vratile staru težinu, bolje su spavale i ređe obolevale od postporođajne depresije.

Aerobik u vodi i plivanje idealne su vežbe za trudnice.

2. Ako nosite visoko, znači da je dečak

Ništa ne podstiče babske priče kao predviđanje pola deteta. Postoji uvreženo mišljenje da dečaci formiraju lep, mali trbuščić, dok se s devojčicama težina raširi ravnomerno preko čitavog abdomena. Neki idu toliko daleko da vrte prsten na koncu iznad stomaka pa prema smeru njegove rotacije procenjuju pol. Ali moramo vas razočarati.

Ne postoji ni jedna metoda koja bi predvidela tačan pol deteta. Oblik stomaka zavisi od telesne građe žene, a ne od toga da li nosi dečaka ili devojčicu. Još jedna teorija je da ćete roditi dečaka ako vam se po telu pojave hiperpigmentacijske mrlje, a snažne jutarnje mučnine znak su za devojčicu. Ali čak ni ultrazvuk ne može 100% pogoditi pol deteta. Jedini način da sa sigurnošću utvrdite pol vaše bebe je da je upoznate.

3. Ne jedite meke sireve

Sirevi kao što su feta, mocarela, sveži sir i slične namirnice opasni su zbog moguće listerije koja u većini slučajeva uzrokuje pobačaj. Ovakve namirnice nikad ne jedite u restoranima i ne kupujte ih ako nemaju deklaraciju na kojoj piše da su pasterizovani. Samo su takvi dobri za jelo. Osim sireva trebali bi izbegavati paštete i dimljenu šunku, ne samo u trudnoći već i dok dojite.

4. Jedite za 2.

Istina je da jedete za dvoje, ali jedno od vas je strašno malo i ne treba mu 2000 kalorija, tako da trudnoća nikako ne znači da možete duplirati porcije. Prejedanje može uzrokovati dijabetes u trudnoći, ali i znatno otežati porođaj. Važno je da tokom trudnoće jedete redovno i zdravo.

Jedite kvalitetne proteine kao što su jaja, meso, riba i grašak, puno povrća i neprerađene ugljene hidrate. Umesto grickalica i slatkiša za međuobrok radije birajte voće i orašaste plodove.

5. Bez seksa u trudnoći

To je najveća laž. Seks ne može naštetiti vašoj bebi i ne, beba ne može ugristi vašeg partnera. Žene se trebaju dobro osećati u trudnoći, a seks u tome može samo pomoći. Ujedno ćete se povezati s partnerom i uživati u vremenu koje je samo vaše pre nego što dođe dete.

Seks bi trebali izbegavati u slučaju predležeće posteljice, u poslednjem tromjesečju ako nosite dvoje ili više dece, ako imate istoriju preuranjenog porođaja ili ako vam je pukao vodenjak.

6. Izbegavajte bojenje kose u trudnoći

Nije dokazano da boja za kosu šteti vašem detetu, ali nije dokazano ni da ne šteti. Naučna istraživanja su potvrdila da tamne boje brzo prodiru u skalp i tragovi se mogu videti u belim krvnim zrncima kroz nekoliko sati. Danas na tržištu postoje „prirodne“ boje za kosu bez amonijaka. Ali dok se naučnici ne usaglase da li je bojenje štetno ili nije, možda se ipak najbolje suzdržati eksperimentisanja.

7. Vruće kupke nisu dobre

Na kraju napornog dana vruća kupka može biti pravi izazov, ali ipak izbegavajte prevruću vodu jer je dokazano da povećane temperature tela majke negativno utiče na nerođeno dete, posebno u prvim mesecima kada se dete tek razvija. Kako trudnice često pate od dehidratacije i vrtoglavice kao posledice niskog pritiska, prevruća parna kupka samo će pogoršati stanje.

Ako ne možete odmah ući u kadu i sesti, znajte da je voda prevruća za vas.

(Index)