Tokom istiskivanja ploda u trećem periodu porođaja katkad je potrebno izvesti mali hirurški zahvat kojim babica ili lekar naprave rez u međici kako bi proširili vaginalni otvor da se spreči pucanje međice i olakša porođaj. Statistički podaci pokazuju da zahvat puno ređe praktikuju babice koje pravovremeno masažom tokom porođaja uspevaju da tkivo međice učine dovoljno elastičnim da do rascepa ne dođe.
Iako su naučne činjenice dokazale da je epiziotomija zapravo retko potrebna, postoji nekoliko razloga kad je, ipak, neizbežna. U tom slučaju trudnica dobija lokalni anestetik (osim ako već nije primila epiduralnu anesteziju), a rez se nakon porađanja i revizije dezinfikuje i šije. ***Strah većine porodilja: Hoće li se sve vratiti na staro?
Ako nema nikakvih komplikacija kao što su infekcije, pucanje šavova i slično, rez bi trebalo da zaraste za otprilike šest nedelja. U tom razdoblju žena treba da se pripazi kako bi izbegla pucanje šavova. Prema mišljenju dr. Marsdena Vagnera, nezavisnog stručnjaka za brigu trudnica i porodilja i autora knjige „Pripremite se za porođaj“, epiziotomija je potrebna samo u slučajevima kad se tokom porođaja koriste klešta ili međica ima ožiljke pa je tkivo tvrđe i nedovoljno elastično, a ožiljak ometa porođaj. Dr. Vagner smatra da se epiziotomiji pribegava neopravdano a u slučaju kad se želi:
* smanjiti pucanje međice, prirodno pucanje međice događa se na prirodan način i ne uzrokuje veliku štetu, dok se epiziotomijom seku svi prirodni slojevi tkiva
* ubrzati trudove, tj. porođaj, iako se zna da beba ne zapinje za međicu već za koštane delove karlice
* poroditi dete pomoću vakuumskog ekstraktora (osim ako je ženina vagina vrlo uska)
* sprečiti ženine buduće inkontinencije, iako istraživanja pokazuju da upravo epiziotomija oštećuje dno karlice i na taj način izaziva inkontinenciju.
Veća je verovatnoća da ćete izbeći epiziotomiju ako vam na porođaju asistira iskusna babica koja će masažom međice dodatno omekšati tkivo i koja neće požurivati porođaj. Naime, koža je prirodno elastična, ali ne može da se rastegne na brzinu, već postupno. Zato ne valja nepotrebno ubrzavati prirodan tok porođaja pa ni međica neće stradati. ***Nekoliko saveta za tate na porođaju
Negativne posledice epiziotomije
* Rana se može inficirati, okolno tkivo otiče, a u predelu šava se stvara gnojni čep. U bolnici će vam skinuti šavove, uzimaćete antibiotike i ispirati međicu.
* Na međici se može pojaviti hematom propraćen bolovima. Male krvne podlive ne treba lečiti jer se povlače sami, a veći podlivi se otvaraju skalpelom kako bi se uklonila nakupljena krv i ublažila bol.
* Rastezanje i slabost mišića dna karlice pojavljuje se češće kod višerotki, posebno ako se nisu pridržavale lekarskih preporuka nakon epiziotomije pa je došlo do neodgovarajućeg srastanja mišića.
* Epiziotomija povećava mogućnost za pucanje zida ženine vagine.
* Povećana je opasnost od krvarenja nakon porođaja.
* Nakon porođaja žena može osećati bol pri mokrenju, što može potrajati dok ne zaraste rez.
* Mogući su dugoročni bolovi prilikom seksualnih odnosa ukoliko se epiziotomija proširila u jaku poderotinu ili je hirurg loše zašio rez.
Ako ste među onim trudnicama koje se pitaju može li se na neki način izbeći epiziotomija, verujemo da će vas zanimati savet kako koristiti masiranje međice i Kegelove vežbe s ciljem da je izbegnete, piše portal Roditelji. ***Šta vas očekuje nakon porođaja? Osam najčešćih problema porodilja
Uputstva pre izvođenja masaže
Pre masaže potrebno je skratiti nokte i oprati ruke te ih obrisati papirnatim ubrusom. Takođe je potrebno pripremiti ulje za međicu. Može se koristiti neko neutralno ulje, bademovo ulje, ulje od arnike i sl. Kao alternativa može vam poslužiti i vodeni lubrikant.
Procedura masaže
* Zauzmite polusedeći položaj s raširenim nogama i pokušajte da se opustite. Možete se služiti ogledalom kako biste bolje videli međicu.
* Masaža počinje tako da palce stavite tri do četiri centimetra u vaginu i međicu širite na stranu nadole prema rektumu sve dok ne osetite peckanje.
* U tom položaju se zaustavite dok peckanje ne prestane za nekoliko minuta, a zatim nastavite nežno masirati u smeru gore-dole.
* Palcima poput udice lagano vucite tkivo prema gore kao što će to činiti detetova glavica tokom izlaska. Izbegavajte područje oko grlića materice.
* Proceduru završite jednominutnom laganom masažom celoga tkiva. Cela masaža obavlja se nežnim pokretima kako bi se izbegle ogrebotine. Međicu možete masirati tri do četiri puta nedeljno po četiri minuta ili čak svaki dan.
Potreba za epiziotomijom smanjuje se za nekih 15-ak posto ako je žena u trudnoći masirala međicu. Pored masaže međice Kegelove vežbe takođe mogu pomoći u izbegavanju epiziotomije.
Kegelove vežbe mogu se izvoditi gotovo u svakoj situaciji bilo da ste kod kuće i nešto radite u kuhinji ili odmarate ležeći. Dakle moguće ih je izvoditi u raznim položajima kad vam je zgodno i kad ih se setite. ***Šta da očekujete: Kada je vreme za seks posle porođaja?
Procedura vežbanja
* Čvrsto stegnite mišiće oko vagine i anusa i tako ih držite osam do deset sekundi (u početku može i kraće), a zatim ih polako otpuštajte.
* Postupno povećavajte broj napinjanja i otpuštanja mišića dok ne uspete da izvedete tri puta po deset do dvanaest stezanja mišića na dan.
* Povremeno kombinujte ovo sporo izvođenje vežbe s tri brza ponavljanja (brzo brojite do deset ili dvanaest).
Kegelove vežbe učvršćuju mišiće vaginalnog područja
Kegelove vežbe moguće je praktikovati tokom cele trudnoće i nakon porođaja. Cilj vežbi je učvrstiti mišiće vaginalnog područja i područja međice jer njihovo osnaživanje olakšava porođaj, a dosledno vežbanje može vam vrlo verovatno pomoći da izbegnete pucanje međice i epiziotomiju.
Osim toga, ova vežba pomažu i da se brže oporavite nakon porođaja jer sprečava inkontinenciju, a seksualne odnose čini još prijatnijim. Prednost ovih vežbi je da se mogu izvoditi bilo kada bez posebnih priprema i uslova, pa tako, na primer, niko neće ni primetiti da ih izvodite čekajući da stignete na red na kasi ili da vas ginekolog primi na pregled.