Odmah nakon udarca na bolno mesto stavite hladan oblog i držite ga pola sata. Vrlo koristan može da bude i led, ali sa njim morate biti oprezni i stavljati ga po pet minuta sa pauzama kako ne bi došlo do utrnuća tkiva.
Led je odličan jer ne smiruje samo bol, već i usporava protok limfe i cirkulaciju krvi i na taj način sprečava stvaranje hematoma. ***Razotkrivamo sedam najčešćih mitova o sunčanju
Posle pola sata „tretmana ledom“ bolno mesto treba namazati kremom na bazi nevena.
Ukoliko se hematom već stvorio, bolje rešenje su tople obloge i blaga masaža bolnog mesta.
Na ovaj način brže se resorbuje već formirani krvni podliv. Vrlo efikasan je i komadić svežeg ananasa jer sadrži ferment koji ubrzava resorpciju hematoma. U iste svrhe može da se iskoristi i krompir.Treba ga skuvati sa korom, zatim očistiti i spremiti kao za pire, dodati u to malo meda i obične vode i tako dobijenu smesu staviti na modricu, pišu Novosti. ***“Vatra u grudima“: Kako sprečiti i ublažiti gorušicu?
Premazivanje sirćetom natopljene vate više puta dnevno bolnog mesta, još je jedna varijanta da se spreči pojava modrice. Međutim, ukoliko modrica nakon udarca ne menja boju od crvene, ljubičaste, plave, žutozelene, do žute i na kraju nestaje, već počinje da tamni, to može biti znak infekcije i upozorenje da se, ipak, ode kod lekara.
Izvor: S media, foto: Gulliver/Thinkstock