Istraživanja pokazuju da deca koja su uspešni borci, imaju nežne tople roditelje, uvek spremne da im pruže ljubav i podršku. Iako poštuju dečju nezavisnost, ovakvi roditelji se čvrsto drže svojih uverenja o tome šta je ispravno, a šta ne: oni deci objašnjavaju razloge zbog kojih insistiraju na pristojnom ponašanju. Cilj je da dete prihvata izazove, ali da pri tome u roditeljima ima jak oslonac.
Istraživanja pokazuju da deca koja su uspešni borci, imaju nežne tople roditelje, uvek spremne da im pruže ljubav i podršku. Iako poštuju dečju nezavisnost, ovakvi roditelji se čvrsto drže svojih uverenja o tome šta je ispravno, a šta ne: oni deci objašnjavaju razloge zbog kojih insistiraju na pristojnom ponašanju. Cilj je da dete prihvata izazove, ali da pri tome u roditeljima ima jak oslonac.
Porodica relativno dobro prilagodjene dece – uvek im ostavlja širom otvorena vrata. Ona ih ohrabruje, pomaže im da odrastu, dok ne budu dovoljno spremna da kroz ta vrata izadju u svet.
Roditelji koji su vešti da od doma naprave mirno, opušteno mesto, pre nego izvorište stresa, drže se sledećih principa:
1. Nadgledanje. Samouverena i rasterećena deca su ona koju roditelji redovno nadgledaju. Uobičajena greška koju roditelji prave je da misle kako su deca, posebno tinejdžeri, u stanju da se staraju sama o sebi. Nadgledanje ne znači da je neophodno u svakom trenutku biti uz njih, ali znači diskretnu kontrolu njihovog ponašanja i korišćenja slobodnog vremena. Realnost zaposlenog sveta znači da mnogi roditelji ne mogu da provode sa svojom decom onoliko vremena koliko bi želeli. Podsticanje vanškolskih aktivnosti i konstruktivna organizacija vremena kod dece, su dobar način da budete sigurni da su deca pod stalnim nadzorom.
2. Utvrdjivanje i učvršćivanje jasnih granica. Deca uvek testiraju roditelje, šta sve još mogu da urade i dokle mogu ići, gde su granice roditeljske ljubavi. Zauzeti roditelji, nažalost, dozvoljavaju da disciplina bude prva žrtva njihovih užurbanih života.Tako malo vremena provode sa svojom decom, da radije žele da tih par sati budu ispunjeni zabavom nego disciplinom, pravilima i kaznama. Deci je potrebna jasno postavljena struktura u životu. Ukoliko ustanovite pravila i granice, ali ne primenite predvidjene kazne za njihovo kršenje, poručujete im da pravila dobrog ponašanja nisu posebno važna ili da niste ozbiljno mislili da ih sprovedete.
Kada sprovodite disciplinu, vodite računa da to radite fer i pravilno. Ako vi (ili vaš partner) treba da iznadjete bolje načine na koje će vaša deca naučiti kako da se ponašaju, obratite se nekom od stručnih lica. Potražite pomoć.To nije znak slabosti ili nemoći, već samo znak zdrave brige. Kada se budete osećali slobodnije u ophodjenju sa decom, ona će to osetiti, i tada će se i sama sa sobom lakše sporazumeti.
3. Provodjenje vremena sa decom. Roditelji koji osećaju krivicu zbog posledica koje njihov poslovni život ostavlja na decu, često ih obasipaju poklonima. Deca razvedenih roditelja često postaju profesionalci u izvlačenju koristi sa obe strane. Ali, duboko u sebi svi znamo da pokloni nisu ti koji su potrebni deci, već vreme provedeno sa roditeljima.To vreme čak nije za svu decu isto; u nekim uzrastima je najveća želja da se sa roditeljima bude što je manje vremena moguće. Ipak i najzauzetiji roditelji moraju naći vreme koje će provoditi isključivo sa svojom decom, tako da ona osete koliko su im važna.
4. Stvoriti porodicu. Neki roditelji potiču iz problematičnih porodica i nemaju pravi osećaj o tome šta bi porodica trebala da bude. Veoma je korisno razgovarati sa drugim porodicama i na taj način praviti poredjenje. Raspitajte se o organizacijama koje mogu da obezbede savete ili podršku roditeljima i porodicama.
5. Stalno razgovarati. Komunikacija je pravi način da se razvija porodična podrška.Upotrebite svu svoju veštinu za to. Ljudi moraju biti uvereni da će biti lepo saslušani, a ne osudjivani, pre nego što progovore o svojim najdubljim osećanjima, posebno o onome što ih tišti. Roditelji moraju biti voljni da prvo izmedju sebe porazgovaraju i dogovore se o tome kako će pojedini problem pokušati da reše. Takodje je važno da se roditelji slože po pitanju discipline i vaspitanja, da bi pred decu izašli sa jedinstvenim, doslednim stavovima. Decu, pogotovu najmladju, veoma uznemiravaju prepirke roditelja. Dobrom medjusobnom komunikacijom one se mogu izbeći, a do dece neće stizati kontradiktorne poruke koje bi ih zbunjivale.
6. Dozvoljavati deci da dovode drugove. Ne branite deci da dovode drugove u kuću. Podstaknite ih na to svojom otvorenošću, prijateljskim stavom, kao i umerenošću u kritikovanju njihovih drugova. Ukoliko niste na to spremni oduzećete deci važan deo njihovog sveta. Na takav vaš stav dete će odgovoriti odvajanjem porodičnog od društvenog života, iz koga će vas, nakon nekog vremena, potpuno isključiti. Dom za dete predstavlja svetilište. Čak i u godinama adolescencije, mladi neće izbegavati da budu u kući u kojoj su roditelji otvoreni i pristupačni.
7. Treba se zabavljati. Ne zaboravite da se zabavljate. I deci i odraslima je potrebna radost. Znate li kako da se igrate sa decom? Pomažući im da se zabave, da žive razdragano i poletno, podižete do maksimuma njihovo osećanje ispunjenosti, svodeći istovremeno mogućnost „pregorevanja“ na minimum. Odgajajte decu tako da uživaju u ljubavi i radosti koju pruža podrška porodice i prijatelja. Prečesto smo toliko obuzeti njihovom školom i obrazovanjem, da zaboravljamo da ih, kroz sopstvene primere „naučimo“ kako treba da uživaju, da se zabavljaju.
Izadjite i igrajte se sa svojom decom. Pokušajte da ih zainteresujete za neki sport. Putujte ukoliko vam finansijske prilike to dozvoljavaju. Zajedno posećujte zabavne manifestacije. Radite bilo šta da bi ste čuli najdivniji od svih zvukova na ovom svetu – dečji smeh.
8. U dnevnom rasporedu ostavite prostora za slobodno vreme. Procenite dnevni raspored vašeg deteta. Da li se žali da nema dovoljno vremena da radi ono što bi želeo? Ako je tako, umanjite ili izbacite neku od aktivnosti, čime ćete im obezbediti više vremena za opuštanje. Vreme dokolice ne mora obavezno biti protraćeno vreme.
9. Isplanirajte „naše vreme“. Bez obzira na vaš posao, na to koliko braće ili sestara imalo, svako dete želi da za vas bude nešto posebno, da vam bude najdraže. Obavezno, u toku svake nedelje odvojite vreme koje ćete posvetiti svakom detetu posebno. Možete ići u šetnju, u park, u igraonicu, sedeti, čitati, bilo šta, važno je da to radite samo vas dvoje. Uložite sve napore da održite tu tradiciju, pokažite detetu da će, čak iako se iz nekih razloga promene porodične okolnosti, ono vreme koje je samo vaše to i ostati.
10. Pitajte decu šta žele da rade. Neverovatno je koliko često zaboravimo da uradimo ovu, najjednostavniju stvar. Čak su i najmladja deca relativno rečita kada treba da kažu šta vole, a šta ne. Pitajte dete da li bi želelo da ide na bazen; nemojte odmah biti ubedjeni da će se oduševiti, samo zato što ste vi to voleli u njegovim godinama. Možda je prošle godine volelo da pliva, ali bi sada radije ostalo kod kuće igrajući se na kompjuteru.