U nastavku donosimo nekoliko načina koji će vam pomoći da na adekvatan način odgovorite na izazov dečijeg psovanja.
Bez obzira kog je uzrasta dete, veoma je važno da trenutno i mirno reagujete na psovke. Za decu mlađu od šest godina jednostavan i kratak pristup je najbolji: “Da više nikad nisi psovao”. Starijoj deci, koja su sposobna da shvate kompleksnija objašnjenja, potrebno je pojasniti zašto psovanje nije u redu. Cilj ovakvog pristupa je da se deci pomogne da pronađu mogućnost da se izraze, razgovaraju i predstave sebe na najbolji način. ***Pogrešan pristup: Učestalo fizičko kažnjavanje dece na javnom mestu
SASECITE U KORENU
Neki roditelji smatraju da obraćanje pažnje na detetove neprikladne reči samo daje podsticaj takvom ponašanju, pa su zato odlučili da ignorišu takve stvari. Međutim postavlja se pitanje kako će deca naučiti da psovanje nije u redu, osim ako ga roditelji ne nauče?
Prvo pitajte dete da li razume šta znače te reči. Ako je odgovor „ne“, objasnite da je reč uvredljiva, da utiče na druge, te da nije prihvatljiva. Ako vaše dete ne razume reči, trebalo bi mu objasniti značenje, međutim budite svesni da to može da preraste u kompleksniji razgovor.
BUDITE ISKRENI
Kada ukorite dete, ono može da vam kaže, „Ali čuo sam tatu da je rekao…“ Pokušajte da se oduprete potrebi da opovrgnete ili opravdate svoje psovke. Najbolje je jednostavno iskreno priznati da se i vama ponekad „omakne“. Na taj način nećete praviti dvostruke standarde, a dobićete bonus kod deteta jer će ono steći osećaj da se susreće s problemima koje imaju i odrasli. ***Zaustavite razmažene ispade: Četiri koraka protiv kukanja i dreke
PRONAĐITE NOVE REČI
Razgovarajte sa detetom i pronađite nove, neuvredljive, reči ili fraze koje može da kaže kada se oseća uznemireno ili ljuto. Deca znaju da koriste “ružne reči” kada dozivaju druge ( u šali, rno ili u neznanju). Iskoristite ovaj primer kako bi razgovarali o osećanjima vašeg deteta prema drugaru, bratu ili sestri. Podstičite dete da koristi i druge, različite reči kako bi opisalo osećanja. To će pomoći da se proširi dečiji rečnik i pomoći će da loša iskustva postanu lepa.
ODREDITE POSLEDICE
Ako ništa od gore navedenog ne pomaže, ili ako je vaše dete već steklo naviku da psuje, ponekad je potrebno koristiti i strože mere kako bi mu pokazali da takvo ponašanje nije prihvatljivo. Odredite posledice, na primer svaki put kad opsuje kod kuće ili u školi – sledi posledica, odnosno kazna (uskraćivanje igrica, izlaska napolje taj dan, itd..).
I MAMU I TATU TREBA NEKAD ISPRAVITI
Ponekad je potrebno da cela porodica poradi na svom rečniku. Napravite jasna pravila koja će važiti za celu porodicu, i dozvolite detetu da vam, ako bude potrebe, ukaže da ste upotrebili lošu reč. ***Šta deca pokupe od nas a toga nismo svesni?
ISPRAVLJAJTE I OSTALE
Možda vi i ne psujete, ali možda neki vaši gosti, članovi porodice ili prijatelji to ponekad rade pred vašom decom? Neka vaši gosti znaju da takve reči nisu dobrodošle (primerene) u vašoj kući. Ukoliko se radi o gostu koji vas ne posećuje često, pokušajte da pronađete diskretan način da gostu skrenete pažnju, piše Roditeljstvo. ***Osam stvari koje treba da uradite za svoje dete
OBRATITE PAŽNJU NA TV I FILMOVE
Nekada su deca jednostavno premlada da bi shvatila šta je na ekranu. Psovke često kod odraslih izazivaju smeh. Deca to zapamte i kasnije korišćenjem tih istih reči žele da nasmeju roditelje i prijatelje. ***Tata šmokljan blamira sina na festivalu! (VIDEO)
BUDITE PRIMER
Nikako ne možete da se oslobodite navike korišćenja ružnih reči kada god vaš omiljeni tim gubi ili kada se slučajno udarite? Pokušajte da pronađete novi, manje uvredljiv način da izrazite svoja osećanja u takvim situacijama. To može da bude teško, ali sigurno deluje.
Izvor: S media, foto: Guliver/Thinkstock