Realna procena sopstvenih mogućnosti je odraz dobrog mentalnog zdravlja i dobar uslov za postizanje blagostanja
Neraspoloženi ste, a želite da unesete neke promene u svoj život? Ne znate šta možete da uradite da biste postigli sklad uma i tela? Uz to, važno vam je da budete zdravi i da izgledate lepo?
Odgovori na ova pitanja nalaze se u dostizanju well-being-a (blagostanja)! Well-being predstavlja integraciju mentalnog i fizičkog zdravlja odnosno holistički (celovit) pristup promociji zdravlja i smanjenju rizika za nastanak bolesti. On podrazumeva postojanje pozitivnih emocija, odsustvo negativnih emocija, zadovoljstvo životom, ispunjenost i pozitivno funkcionisanje.
Zasto je bitno da se postigne sklad uma i tela?
Kako ističe profesor dr Budimka Novaković, dijetoterapeut sa Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, prema definciji Svetske zdravstvene organizacije zdravlje nije samo odsustvo bolesti već potpuni sklad fizičkog i mentalnog zdravlja u dobrim socijalnim uslovima. Navedena definicija zdravlja insistira na skladu uma i tela jer postizanje samo telesnog ili samo mentalnog zdravlja uz odsustvo onog drugog ne može da se nazove dobrim zdravljem. Nepostojanje potrebnih socijalnih uslova može biti rizik za oštećenje mentalnog i fizičkog zdravlja.
A gde onda grešimo u postizanju blagostanja?
– Greška se verovatno nalazi u neadekvatnoj proceni sopstvenih mogućnosti i znanja. Svaki čovek postavlja sebi ciljeve u oblasti zdravlja i socijalnih uslova. Ukoliko su ciljevi visoko postavljeni, a mogućnosti nesaglasne sigurno se neće postići osećanje blagostanja. Realna procena sopstvenih mogućnosti je odraz dobrog mentalnog zdravlja i dobar uslov za postizanje blagostanja – dodaje dr Novaković.
Ishrana kao treći uslov života
I ishrana je povezana sa blagostanjem. Ona je treći uslov života, a u 21. veku ishrana je odrednica zdravlja. Ukoliko je ishrana pravilna, odnosno energetski i sadržajem hranljvih i regulatornih materija prilagođena stanju uhranjenosti, zdravstvenom stanju kao i profesionalnoj i diskrecionoj fizičkoj aktivnosti snažno će uticati na postizanje blagostanja. Ukoliko je ishrana nedovoljnai ili preobilna u dugom vremenu postoji rizik za oštećenje kako fizičkog tako i mentalnog zdravlja i neće se dostići well-beeing.
Koraci ka blagostanju
Ako želimo da dostignemo željeni izgled i da budemo zdravi koji su koraci koje moramo da načinimo?
Profesorka Novaković naglašava da je prvi korak taj da svaka osoba odredi svoje ciljeve, a dostizanje dobrog mentalnog i fizičkog zdravlja je najvažniji cilj. Drugi korak je edukacija o pravilnoj ishrani i celoživotna primena pravilne ishrane. Treći korak je dostizanje redovne fizičke aktivnosti.
– Prestanak pušenja će pušačima smanjiti rizik od bolesti. Redovni preventivni pregledi za utvrđivanje zdravstvenog stanja su naredni korak.
Ako bi se ispunili svi ovi koraci željeni izgled i dobro zdravlje bi bili dostupni – smatra dr Novaković.