Tretman akni može biti medicinski i nemedicinski. U ovom tekstu bavićemo se medicinskim tretmanom akni, dok o nemedicinskom tretmanu možete pročitati u nekom od sledećih tekstova. 

 

Šta su akne?

Acne vulgaris predstavljaju najrasprostranjenije dermatološko oboljenje koje se javlja u pubertetu, kada se dešavaju hormonske promene, ali može da se javi i u odraslom dobu, kada postoji poremećaj hormonske regulacije. 

Akne predstavljaju androgen-zavisno oboljenje i javljaju se u predelima sa sebacelanim folikulima. Akne se javljaju na masnoj koži, na licu, vratu, ramenima i leđima. 

Uzroci akni

Etiologija akni je multifaktorijalna. Postoje četiri osnovna uzroka akni:

  • Seboreja
  • Hiperkeratoza
  • Bakterijska kolonizacija
  • Androgeni hormoni

Simptomi akni

Simptomi variraju u zavisnosti ozbiljnosti stanja. Javljaju se:

  • zatvoreni komedoni
  • otvoreni komedini
  • mali čvorići i papule
  • pustule (gnojanice)
  • velike, čvrste i bolne kvrge ispod površine kože
  • bolne kvrge ispunjene gnojem ispod površine kože

Tretman akni

Tretman akni usmeren je na faktore koji doprinose stvaranju akni. Sredstva koja se koriste u tretmanu akni deluju tako što:

  • smanjuju lučenje sebuma i kontrolišu seboreju
  • ubrzavaju ljuštenje površinskih čeija kože (deskvamaciju) i doprinose borbi protiv hiperkeratoze.
  • bore se protiv bakterijske infekcije izazvane bakterijskom kolonizacijom. 
  • ublažavaju upalu i time umiruju bubuljice, papule i pustule. 

Tretman akni može biti medicinski i nemedicinski. U ovom tekstu bavićemo se medicinskim tretmanom akni, dok o nemedicinskom tretmanu možete pročitati u nekom od sledećih tekstova. 

Lekovi se mogu primenjivati topikalno – nanošenjem na zahvaćene regije i sistemski –  kada se lekovi unose u organizam oralnim putem (per os). 

Među efikasne lekove koji se mogu koristiti za lečenje akni spadaju:

  • retinoidi  – topikalni retinoidi i oralni izotretinoin
  • antibiotici – topikalni i oralni antibiotici
  • benzoil peroksid
  • azelaična kiselina 

Ovi lekovi se mogu koristiti samostalno ili u kombinaciji, a trebalo bi da dermatolog propiše adekvatnu terapiju prema kliničkoj slici odnosno obliku akni i stanju kože. 

Topikalna terapija se koristi kod blagih oblika akni, dok se sistemska terapija koristi kod težih oblika i oblika koji su praćeni ožiljavanjem.

Topikalni retinoidi

U ovu grupu spadaju tretionin, adaptalen i tazaroten. Prave se u obliku krema, gelova i losiona. Deluju na prekomernu keratinizaciju i upale. Imaju komedolitično dejstvo i efikasni su za blage neinflomovane akne. 

Benzoil peroksid

Benzoil peroksid sprečava da izumrele ćelije površinskog sloja kože blokiraju folikule dlake. Takođe, ubija bakterije koje izazivaju infekciju – ima antimikrobni efekat. Deluje i blago antiimflamatorno i komedolitično. 

Topikalni antibiotici

Topikalni antibiotici uništavajaju bakterije na koži koje mogu inficirati začepljene folikule dlake. Topikalni antibiotici se uvek kombinuju sa benzoil peroksidom kako bi se izbegao nastanak rezistencije na antibiotik. Koriste se tetraciklin, eritromicin i klindamicin u koncetraciji 1-4% u obliku losiona ili krema.

Azelaična kiselina

Azelaična kiselina se koristi kao alternativni tretman za uklanjanje izumrelih ćelija površinskog sloja kože i ubijanje bakterija i obično se primenjuje kada se javi neki neželjeni efekat pri upotrebi benzoil peroksida i topikalnih retinoida. Azelaična kiselina ima antikomedogeni efekat, a deluje i antimikrobno i aniinflamatorno.  

Navedena topikalna terapija se može koristiti u kombinaciji sa oralnim antibioticima – tetraciklinom i eritromicinom. 

Oralni antibiotici

Antibiotici su najčešće propisivani oblik sistemske terapije. Tetraciklini (tetraciklin, doksiciklin i monociklin) su lek prvog izbora. Eritromicin se daje u slučaju nepodnošljivosti tetraciklina, kao i ženama u drugom stanju i za vreme dojenja. 

Oralni retinoidi

Od oralnih retinoida koristi se izotretinoin. Ovaj lek se koristi kod teških oblika akni i kada ne postoji odgovarajući terapijski odgovor na prethodne oblike terapije. 

Retinoidi su teratogeni lekovi, njihova upotreba je kontraindikovana kod trudnica i dojilja, kao i kod žena u reproduktivnom periodu. Takođe, kontraindikovani su i kada postoji osetljivost odnosno alergija na izotretinoin.

Retinoidi imaju brojne neželjene efekte poput isušivanja kože, svraba, heilitisa, dermatitisa, povećane osetljivosti kože, fotosenzitivnosti, hiperpigmentacija, blefaritisa, konjunktivitisa, suvih očiju i iritacije očiju. Neželjeni efekti se mogu javiti i na drugim sistemima organa – respiratornom, gastrointestinalnom, hepatobilijarnom, reproduktivnom i drugim. 

Upotreba retionoida mora biti strogo kontrolisana od strane dermatologa radi adekvatnog praćenja stanja kože, pojave neželjenih efekata kao i uvida u analize krvne slike i biohemijske analize. 

Hormonska terapija 

Hormonska terapija može biti efikasna kod žena koje imaju akne, jer estrogen u sklopu kombinovane kontraceptivne terapije sprečava aktivnost lojnih žlezda i smanjuje stavaranje androgena poreklom iz jajnika i nadbubrežnih žlezda. U ovu grupu spadaju i antiandrogeni i spironolakton. 

Stanje kože, oblik akni, kao i adekvatnu terapiju treba da odredi dermatolog. Kada se krene sa terapijom, potrebne su redovne kontrole kako bi se utvrdilo da li propisana terapija ima efekta kao i da se proveri da li se javljaju neželjeni efekti i da se u odnosu na to terapija modifikuje.

Akne pre i posle

Umereni oblici akni često ne zahtevaju upotrebu lekova, te se mogu koristiti dermatološko-kozmetički preparati koji sadrže neku od sledećih supstanci:

  • dekandiol, antibakterijsko sredstvo za topikalnu primenu
  • likokalkon a, koji ima efikasno antiimflamatorno delovanje
  • karnitin, koji smanjuje lučenje sebuma
  • mlečnu i salicilnu kiselinu, koje deluju kao keratolitik. 

Ovi preparati se mogu koristiti na regijama zahvaćenim aknama – licu, vratu, grudima  ramenima. Takođe, mogu da se primenjuju uz standardnu terapiju lekovima, kako bi pomogli u borbi protiv neželjenih efekata poput suvoće i osetljivosti na sunce. 

Usled dodatnog rizika od nastanka fleka i povećane proizvodnje sebuma, neophodno je u svakodnevnu upotrebu uključiti i posebne preparate za zaštitu od sunca. Preparati sa visokim zaštitnim faktorom (SPF 50+) za masnu kožu pružaju UVA/UVB zaštitu širokog spektra pomoću L-karnitina i kombinacije pigmenata daju matirajući efekat tenu. 

Pored krema i gelova koji se koriste za tretiranje simptoma aknozne kože, postoje i preparati koji služe za fizičko prikrivanje. Nekomedogena šminka se koristi radi prikrivanja nesavršenosti na licu, međutim važno je šminku skinuti blagim mlekom za čišćenje pre spavanja. 

Zdrava ishrana može pomoći pri ublažavanju simptoma aknozne kože jer prekomerna potreba ugljenih hidrata, mleka i mlečnih proizvoda u ishrani može dovesti do pogoršanja stanja kože kada postoji neki od oblika akni. 

Drugi tretmani koji se mogu primeniti

Neki od sledećih tretmana se mogu primenjivati u specijalnim slučajevima samostalno ili u kombinaciji sa topikalnom i sistemskom  terapijom. 

  • Laseri i fotodinamična terapija. Različiti vidovi terapije zasnovane na emitovanju snopa svetlosti pokazali su određene uspehe, ali je potrebno detaljnije proučavanje kako bi se ustanovili idealni metodi, izvori svetla i doziranje. 
  • Hemijski piling. Hemijski piling podrazumeva tretmane gde se koriste hemijski rastvori poput salicilne kiseline, glikolne kiseline i retinoične kiseline. Ovi tretmani ne daju dugotrajni efekat, te je potrebno ponoviti tretmane. 
  • Ekstrakcija. Osoba specijalizovana za ekstrakciju – dermatolog ili kozmetičar mogu ukloniti akne specijalnim priborom koje nisu uklonjenje topikalnim sredstvima. Međutim, ova metoda može ostaviti ožiljke. 
  • Injektovanje steroida. Sterodi mogu dovesti do brze regresije nodularnih i cističnih akni, poboljšanje je brzo, dolazi i do smanjenja bola. 

Nega kože sklone aknama

Ukoliko su ne tretirane, akne se mogu pogoršati, mogu se stvoriti komplikovanije i ozbiljnije forme akni kao i ozbiljne posledice poput ožiljaka koje je teže tretirati. 

Potrebna je adekvatna nega kože sklone aknama kako se akne ne bi pojavljivalje ili kako bi se izbeglo pogoršanje blažih oblika akni. 

  • Pranje problematičnih regija blagim sredstvima za čišćenje. Lice i ostale zahvaćene regija prati dva puta dnevno vodom i sapunom čija pH vrednost iznosi 5,5. Izbegavajte brisanje kože grubim peškirima, već utapkavanjem otklonite vodu sa lica. 
  • Izbegavajte pilinge lica, adstrigente i maske. Ovi produkti mogu iritirati kožu i pogoršait stanje Vaše kože.
  • Koristite svakodnevno preparate koji deluju keratolitično kako bi uklonili izumreli sloj ćelija koji se nalazi na površini kože i koji podstiče stvaranje akni. To su preparati poput benzoil peroksida, salicilne i mlečne kiseline. 
  • Izbegavajte iritante. Izbegavajte kozmetiku bogatu uljem, i kozmetiku koja nije adekvata za tip kože sklonu aknama odnosno za masnu ili kombinovanu kožu.
  • U svakodnevnoj upotrebi možete koristiti nekomedogenu kozmetiku i šminku. 
  • Zaštitite kožu od sunca. Sunce nekada može pogoršati akne. Jedan od neželjenih efekata sunca jesu rezidualne hiperpigmentacije kojih je teško otarasiti se. 
  • Izbegavajte dodirivanje regija zahvaćenim aknama i ceđenje mitisera. Nestručno ceđenje mitisera i bubuljica može pogoršati stanje, može doći do inflamacije i stvaranja ožiljaka.