Kandidijaza je izazvana od grupe kvasaca, a manifestacije mogu biti lokalizovane na kožu ili sistemske, pa čak i opasne po život. Obično je uzročnik Candida albicans, ali to mogu biti i C. tropicalis, C. parapsilosis i C. krusei. Ovi organizmi su normalni saprofitne stanovnici gastrointestinalnog trakta, ali se mogu i proširiti, (najčešće kao posledica lečenja antibioticima širokog spektra) i izazvati bolest na nekim djelovima kože. Ostali rizični faktori su dijabetes, hronična intertrigo i manjak ćelijskog imuniteta.
Klinička slika kandidijaza
Često je zahvaćena i usna šupljina. Lezije se pojavljuju na jeziku ili bukalnoj sluznici (soor ili mlječica) u obliku belih plakova. Mikroskopski pregled brisa pokazuje i pseudohife i kvasne oblike. U nekih osoba, na rubovima usana često se primjećuju ispucale, maceriran lezije (perleche = žvale) koje se mogu pripisati loše postavljenom zubalu i / ili infekciji kandidom. Nadalje, ove se infekcije najviše pojavljuju na hronično vlažnim, maceriran mestima, a mogu se javiti oko noktiju (onihiji i paronihija) iu intertriginoznim područjima. Intertriginozne lezije su karakteristično edematozna, eritematozni i ljuskaste, s raspršenim „satelitskim pustulu“. U muškaraca su često zahvaćeni penis i skrotum, te unutrašnji rubovi bedara, au žena, Introitus vagine i vagina. Dijagnoza se zasniva na kliničkoj slici i dokazu kvasca u KOH preparatu ili u kulturi.
Lečenje kandidijaze
Lečenje obuhvata ukidanje svakog rizičnog faktora kao što je antibiotska terapija ili hronična vlaga, pažljivu kontrolu dijabetesa, ako je prisutan, te upotrebu odgovarajuće lokalne i sistemske antifugalne terapije.