Muškarci žele da i njihova koža izgleda i bude zdrava. Kao i žene, mnogi muškarci se suočavaju sa raznim dermatološkim problemima poput osetljive kože, akni, starenja, ali se i zbog razlike u polovima i koža razlikuje.

Muškarci žele da i njihova koža izgleda i bude zdrava. Kao i žene, mnogi muškarci se suočavaju sa raznim dermatološkim problemima poput osetljive kože, akni, starenja, ali se i zbog razlike u polovima i koža razlikuje. Muška koža, kako na licu, tako i na telu, ima drugačiji sastav i prema tome se drugačije tretira. 

Koje su razlike?

Hormon testosteron određuje muške karakteristike kože muškarca i daje joj drugačiju strukturu nego što ima ženska koža. Koža muškarca je deblja, masnija i drugačije stari.

Koža muškaraca je 20-25% deblja od ženske. Duboki sloj kože – dermis – je bogatiji kolagenim vlaknima i elastinom zbog čega muška koža ima zategnutiji i čvršći izgled.

Sadržaj kolagena u muškoj koži se smanjuje konstantno i ujednačeno. Ženska koža je pogođena u kasnijem starosnom dobu, posebno nakon menopauze. Ženska koža se onda dramatičnije istanjuje i efekti su izraženiji nego kod muške.

Masnoća

Muškarci imaju više lojnih (sebacealnih) žlezdi, prema tome i više pora nego žene. Njihove lojne žlezde, kao i pore su veće nego kod žena. Lojne žlezde muškarca proizvode i duplo veću količinu sebuma nego lojne žlezde žena, pa je muška koža masnija i sjajnija, sklona nečistoćama, nesavršenostima i aknama. Suva koža se ređe javlja kod odraslih muškaraca nego kod odraslih žena. 

Starenje

Iako joj treba više vremena da se „opusti“, kada se bore konačno pojava one su u potpunosti formirane, izraženije su i dublje u odnosu na bore kod žena. Kod žena se prvi znaci starenja javljaju oko 25. godine života, dok se kod muškaraca ne javljaju pre 30. godine života. 

Muškarci su više pogođeni gubitkom mišićne mase i opuštenom kožom u kombinaciji sa natečenim očima i tamnim kolutovima zbog kojih izgledaju umorno.

Česti problemi kože kod muškaraca

  • Folikulitis. Folikulitis predstavlja zapaljenje folikula dlake. Razlog za nastanak folikulitisa jeste urasla dlaka. Postoje 2 mehanizma: prekratko odsečene dlake (ispod površinskog sloja kože) ili preduga dlaka koja posle kratkog spoljašnjeg puta ponovo ulazi u kožu u obliku čvora. Ovaj problem u početku nije praćen zapaljenjem, međutim, zapaljenje se može razviti kao posledica sekundarne infekcije. Najčešće je u pitanju bakterija Staphylococcus aureus koja čini iziološku floru kože. 
  1. Iritacija kože kao posledica brijanja. Brijanje uništava hidrolipidni film čime se gubi prirodna zaštita kože i olakšava rast patogenih mikroorganizama. Svakodnevno brijanje izaziva iritaciju kože. 

Pažljivo brijanje, naročito kod osoba sa osetljivom kožom ili stanjima kao što su akne i atopijski dermatitis. 

  • Kožu treba pripremiti tako što ćete se pre brijanja umiti mlakom vodom ili istuširati kako bi koža omekšala.
  • Zatim, potrebno je kožu zaštiti preparatima za brijanje. Ovi preparati pomažu brijaču da lakše klizi po koži kako bi se izbegle manje i veće posekotine. Takođe, ovi preparati bi trebalo da deluju blago i umirujuće za osetljivu kožu. Preporučuje se upotreba preparata za brijanje sa antibakterijskim svojstvima kako bi se koža zaštitila od iritacija koje nastaju kao posledica brijanja. 
  • Koristite čiste, oštre brijače za precizije brijanje kako biste izbegli peckanje i stvaranje otoka od brijača. 
  • Preporučuje se brijanje u pravu rasta dlake. 
  • Koristite neko sredstvo za negu posle brijanja da bi se umirilo peckanje koje se javlja posle brijanja, obnovila koža i sprečio nastanak infekcija.

Svakodnevna nega kože muškarca obuhvata hidrantne preparate i preparate protiv starenja, a ti preparati treba da imaju laganu teksturu. Koža koja je osetljiva na brijanje možda ne može dobro podneti bogate i masne preparate.