Lekovi najčešće korišćeni za depresiju i anksioznost efikasni su za ublažavanje bolova u zglobovima i mišićima, najčešće izazvanim rakom dojke. Ove tvrdnje su naveli istraživači sa Univerziteta u Mičigenu.
Lekovi najčešće korišćeni za depresiju i anksioznost efikasni su za ublažavanje bolova u zglobovima i mišićima, najčešće izazvanim rakom dojke. Ove tvrdnje su naveli istraživači sa Univerziteta u Mičigenu.
Žene, koje su učestvovale u istraživanju, uzimale su određene inhibitore, lekove dizajnirane da blokiraju produkciju estrogena, koji pospešuju razvoj raka dojke. Nakon uzimanja ovih lekova oko polovina žena iskusile su bolove u zglobovima i mišićima i te bolove nisu mogle da ublaže lekovima protiv bolova, 20% ovih žena je prestalo sa terapijom.
“Sobzirom da žene treba ovaj lek da uzimaju oko 5 godina, važno je da neželjena dejstva ne utiču previše na kvalitet njihovog svakodnevnog života, kako ne bi prestale sa uzimanjem lekova,što bi moglo dovesti do ponovne pojave raka“- rekao je vodeći autor ove studije Lynn Henry profesor sa Interne medicine. Henry je rezultate ove studije prvi put predstavio na 33-ćem Simpozijumu raka dojke u San Antoniu.
U studiji je korišćen lek Duloxetin ili Cymbalta, koji se inače koristi za lečenje depresije i anksioznosti. Dokazano je da ovi lekovi pomažu i kod drugih oboljenja kao što su fibromijalgija, osteoporoza itd… Smatra se da na smanjenje bolova ovi lekovi utiču delovanjem na centralni nervni sistem.
Od 29 pacijenata, uključenih u studiju , oko ¾ je reklo da je njihov bol opao za 30%. Nakon 8 nedelja lečenja bol je opao za čak 61%, a samo jedan od 5 pacijenata je prestao da uzima terapiju zbog neželjenih efekata.
“Izgleda da je duloxetin efikasan u smanjenju bolova i da ima malo propratnih neželjenih efekata“- rekao je Henry
Istraživači planiraju nova istraživanja, kako bi što bolje razumeli šta tačno izaziva bol kod žena.
Statistika raka dojke: Ove godine čak 209.060 žena samo iz Amerike ima dijagnosticiran rak dojke i 40.230 umrlih.
Studije je finansirana od strane Donacije Lilly Pharmaceuticals
IZVOR: Nicole Fawcwtt
University of Michigan Health System