Razlog leži u činjenici da ovaj izbor nije u potpunosti zasnovan na slobodnoj volji, to jest da nas prethodna iskustva u porodici iz koje potičemo na neki način predisponiraju za ponavljanje određenih grešaka u partnerskom izboru. Sve dok nam ne postane jasno gde grešimo, ne možemo greške ni ispraviti.
Razlog leži u činjenici da ovaj izbor nije u potpunosti zasnovan na slobodnoj volji, to jest da nas prethodna iskustva u porodici iz koje potičemo na neki način predisponiraju za ponavljanje određenih grešaka u partnerskom izboru. Sve dok nam ne postane jasno gde grešimo, ne možemo greške ni ispraviti.
Predložena vežba pruža mogućnost da shvatimo šta biramo pri izboru partnera i zašto to radimo. To je prvi korak da nešto promenimo.
Zašto biramo ljude koje volimo? Neki od nas, pri tom izboru, stalno prave iste greške. Vežba je posebno korisna za njih, ali i za sve ostale, jer otkriva šablon u osnovi partnerskih izbora. Važno je naglasiti da ne biramo slučajno.Vežbu možete uraditi čak i ako trenutno nemate partnera.
Napišite imena svih partnera sa kojima ste imali značajnu vezu, uključujući i sadašnjeg, ukoliko ga imate.
Ostavite ispod svakog imena prostor za pisanje. Zatim, ispod svakog imena napravite listu njegovih ili njenih najnegativnijih osobina (opišite tu osobinu ili ponašanje sa što manje reči možete). Naravno da su te osobe imale mnogo pozitivnih osobina, ali za ovu vežbu nam one nisu potrebne. Nemojte žuriti. Dajte sebi dovoljno vremena da razmislite, i prisetite se svega što želite da napišete.
Kada završite pročitajte, svaku listu i zaokružite svaku osobinu koja se ponavlja. Ako ih ima (a obično ih ima), napravite zbirnu listu onih osobina koje su zajedničke najmanje dvoma vaših bivših partnera. Ako ih nema, čestitamo!
Razmislite malo o svojoj zbirnoj listi i postavite sebi sledeća pitanja:
Postoji li neka šema koje treba da budem svestan/na i na šta me ona podseća?
Da li je kod nekih mojih partnera bilo lakše naći negativne osobine nego kod drugih i zašto? Å ta se tada dešavalo u mome životu? Da li se moj sadašnji partner razlikuje od prethodnih? Da li je bolji, lošiji, isti? Da li se moj partnerski izbor popravljao tokom godina i iskustva?
Kada utvrdite negativnu šemu u izboru partnera, sledeći korak se sastoji u traganju za osobama koje ne poseduju skup osobina koji su karakterisali vaše prethodne partnere. Jer da su vam njihove osobine odgovarale, sa tim osobama bi i ostali u partnerskom odnosu.
Razumevanje razlika između žalbe, destruktivne kritike i prezira
Za poboljšavanje komunikacije sa drugim ljudima važno je znati i razumeti razlike između žalbe, destruktivne kritike i prezira. Žalba je specifična izjava, ograničena na jednu situaciju, sa naglaskom na osećanja osobe. Na primer: „Ljuta sam što sinoć nisi bacio đubre“. Za razliku od žalbe, destruktivne kritika je globalna, okrivljavajuća tvrdnja o drugoj osobi. Prepoznaje se po rečima „nikada“ i „uvek“. Na primer: „Nikada ne bacaš đubre. Sada se prepunilo, i ti si za sve kriv. Nikada ne mogu da se pouzdam u tebe“. Prezir bi bio: kritika kombinovana sa uvredom. To je verbalno nasilje nad drugom osobom, čija je ra da se uvredi i psihološki zlostavlja sagovornik. U osnovi prezira su negativne misli i razne etikete u vezi druge osobe. Na primer: „Idiote, kako se nikada ne setiš da baciš đubre. Samo kreten kao što si ti može da dozvoli da se kanta prepuni“.
Poenta je da sada, kada znate razliku, izbegavate, koliko god je moguće, destruktivnu kritiku i prezir. Kada dođete u iskušenje, setite se da vas to čini psihološkim nasilnicima, a to nije korisno, ni za vas, ni za odnose koje gradite.
Što se tiče žalbi, pošto njih nikako ne možemo izbeći, evo nekih preporuka kako se žaliti na kvalitetan način:
- Izbegavajte okrivljavanje druge strane.
- Kažite kako se osećate.
- Izbegavajte kritikovanje ličnosti druge osobe.
- Budite direktni.
- Izbegavajte analiziranje ličnosti druge strane.
- Držite se jedne, konkretne situacije, ne širite priču i ne uopštavajte.
- Ne pokušavajte da čitate misli drugoj strani.
Evo par primera:
Primer I:
Žena: „Više me uopšte ne izvodiš.“ (Evo boljeg načina: „U poslednje vreme skoro da ne izlazimo, jako sam uplasena da nešto u našem odnosu ne valja.“)
Muž: „Gluposti! Naravno da te izvodim.“ (Bolji način je: „Ako tako misliš, žao mi je. Hajde da stvari popravimo i odemo u bioskop.“)
Primer II:
Žena: „Više me uopšte ne izvodiš“.
Muž: „Možda si u pravu, ali znaš kako uvek kukaš da je teško naći nekoga da čuva decu“. (Bolji način: „Kako bi bilo da pitaš svoju sestru da nam pričuva decu, a da mi odemo u bioskop.“)