Meningitis novorođenčeta je infekcija moždanica i centralnog nervnog sistema u prvom mesecu života. Učestalost je 1:2500 živorođene dece. U većini slučajeva nastaje hematogenim prenošenjem mikroorganizama do moždanica i CNS-a, i često je praćen ventrikulitisom. Predisponirana su nedonoščad obolela od novorođenačke sepse (jedna trećina oboli i od meningitisa) i novorođenčad s anomalijama CNS-a.
Najčešći uzročnici su (kao i kod sepse): beta hemolitički streptokok grupe B i gram negativne baktere (E. coli K1, Klebsiella), zatim Listeria monocytogenes. Kod novorođenčadi s kongenitalnim defektima (meningomelokela) i ugrađenim šantom čest uzročnik je stafilokok.
Klinička slika
Klinički znaci su nespecifični: nestabilnost temperature, pospanost ili razdražljivost, abnormalan ili cerebralni plač, apneja, konvulze, povraćanje, napeta fontanela, porast obima glave, zauzimanje opistotoničnog položaja.
Meningitis novorođenčeta Dijagnoza
Dijagnoza se postiže na osnovu pozitivne lumbalne punkce: u likvoru se nađe proteinorahija, pleocitoza, snižen nivo glukoze, pozitivna kultura likvora, eventualno pozitivan latex test na streptokok.
Potrebno je učiniti radiološke pretrage: ultrazvučni pregled mozga radi dijagnoze ventrikulitisa, te CT kod sumnje na apsces, subduralni izlev, tromboze i krvarenja.
Meningitis novorođenčeta Tretman
Izbor terape je kao i kod sepse: Ampicillin i jedan od aminoglikozida (gentamicin), dok je kod sumnje na gram negativni meningitis lek izbora cefalosporin III generace (cefotaxim). Terapija se kasne prilagođava prema an-tibiogramu, provodi se više sedmica, u ovisnosti o nalazima u likvoru. Uz terapiju je potrebno provoditi i potporne mere, te postupke za otkrivanje komplikacija (kao opstruktivni hidrocefalus), tj. merenje obima glave i redovnu ultrazvučnu kontrolu.
Šta nam još govori Pedijatrija?