Normalne vrednosti M, Ž 0,12 – 0,84×109/L
Monociti su ćelije koje se, kada iz cirkulacije pređu u druga tkiva, razvijaju u makrofage. Makrofazi zatim deluju kao „usisivači“ koji su, slično neutrofilnim granulocitima, sposobni da fagocituju („pojedu“) ostatke izumrlih ćelija iz organizma. Za razliku od neutrofila, međutim, makrofazi mogu da fagocituju i cele ćelije. Uz to, oni učestvuju u prezentaciji delova patogenih organizama limfocitima, kako bi ih oni prepoznali i uništili (T limfociti), ili stvorili odgovarajuća antitela (B limfociti).
Monocitne ćelije koje se vide u telesnim tečnostima imaju promenljivu morfologiju jer imaju sposobnost transformacije u fagocitne makrofage. Budući da tokom ove transformacije postoji kontinuitet morfoloških oblika, neke laboratorije kombinuju ove ćelije u jednoj kategoriji koja se naziva monokomrofagi. Funkcija monocita ili makrofaga je uklanjanje i recikliranje mrtvih ili umirućih ćelija tako da ne postanu nadražujuće telo.
Makrofagi su uglavnom veći od tipičnih monocita. Makrofagi sadrže više citoplazme koja je često jako vakumovana. Jezgro se gura prema ivici ćelije, a citoplazma može imati prisutne materijale koji se gutaju. Možete videti unesene RBC ili VBC, kapljice lipida, hemosiderin, pa čak i progutane kristale. Hemofagocitoza je fagocitoza od strane makrofaga eritrocita, leukocita, trombocita i njihovih prekursora. Monomakrofag se takođe može identifikovati pomoću fagocitirane ćelije ili čestica.
Primeri ovih ćelija su:
Eritrofag – monomakrofag koji sadrži crvena krvna zrnca
Neutrofag – monomakrofag koji sadrži neutrofile
Lipofag – monomakrofag koji sadrži čestice lipida
Siderofag – monomakrofag koji sadrži čestice hemosiderina