Disanje na nos jedino je zdravo disanje, a ukoliko je otežano ili onemogućeno, negativno se odražava na zdravlje, raspoloženje i svakodnevne aktivnosti. Izazvana različitim uzročnicima, upala sluzokože nosa (rinitis) jedan je od najčešćih razloga otežanog disanja.
Budući da je veoma učestala, kada je o lečenju reč, poslednjih godina ponovo se govori o blagodetima morske vode, koja se od davnina preporučuje pacijentima sa disajnim tegobama.
„Morska voda je bogata mešavina minerala, mikroelemenata, jona i lekovitih jedinjenja koji prirodno otčepljuju nos“, kaže docent dr Nenad Arsović, otohirurg Klinike za otorinolaringologiju Kliničkog centra Srbije.
„Dokazano je da ima antiseptički efekat jer deluje antibakterijski i antivirusno, razređuje gustu sluz, smanjuje otok nosne sluzokože, stimuliše lokalnu cirkulaciju i ubrzava regeneraciju sluzokože nosa“.
S obzirom na to da sadrži gotovo sve poznate oligoelemente, morska voda potpomaže održavanje prirodnog fiziološkog sastava nosne sluzokože, omogućava lakše pomeranje sluzi, smanjuje osetljivost u slučaju alergijskog rinitisa i uspostavlja ravnotežu elektrolita u epitelnim ćelijama.
Pogotovo su blagotvorni joni magnezijuma i kalcijuma koji deluju protiv upala i alergija i, kao i joni joda koji deluju sekretolitički rastvarajući sluz.
„Morska voda, pre svega, potpomaže normalno funkcionisanje sluzokože nosa što je osnov za očuvanje zdravlja nosa“, rekao je Arsović.
Njeno prvo dejstvo je mehaničko što znači da morska voda fizički odstranjuje i uklanja sve ono što ne bi trebalo da bude u nosu i što može da izazove poremećaje njegove funkcije. Deluje i termički jer održava optimalnu temperaturu u nosnoj šupljini.
Najvažnije je, međutim, da morska voda poboljšava funkciju trepljastog epitela tako što stimuliše i uspostavlja zaštitnu ulogu sluzokože.
Osim toga, obnavlja sluzokožu nosa oštećenu virusnim ili bakterijskim upalama ili zbog korišćenja raznih preparata za otčepljavanje nosa.
(Novosti)