MUČNINA, povraćanje, prolivi, povišena temperatura najčešće su tegobe zbog kojih se pacijenti ovih dana obraćaju lekarima za pomoć. Ovaj „stomačni grip“ je uobičajen za ovo doba godine, kažu stručnjaci, a infekcije su uglavnom izazvane virusima, među kojima dominiraju entero, nono, rota, koksaki i drugi, i bakterijama (ešerihija koli, salmonela, šigela i slični), koje se prenose prljavim rukama. Ove bakterije mogu da se nađu i u namirnicama koje su nedovoljno termički obrađene i neadekvatno čuvane, ili na predmetima koji se svakodnevno upotrebljavaju. Takođe, zaraza može da se raširi i kapljičnim putem.
– Ove infekcije brzo se šire u kolektivima kao što su vrtić, škola, ali retko izazivajući veće epidemije – objašnjava dr Branka Lazić, načelnica Službe opšte medicine Doma zdravlja „Stari grad“. – Inkubacija je od jednog do nekoliko dana, a bolest traje od pet do sedam dana uz mučninu, povraćanje, bolove u stomaku, retku stolicu, malaksalost ponekad blago povišenu telesnu temperaturu.
Mogu da obole i deca i odrasli, s tom razlikom da kod dece i starijih osoba stomačni grip može da dovede do dehidracije. Ipak, kod najvećeg broja pacijenata bolest prolazi bez posledica, uz nešto izraženiji osećaj iscrpljenosti.
Najbolja terapija je odmaranje u kućnim uslovima uz nadoknadu tečnosti i elektrolita. Za to se preporučuju čajevi, nemasne instant supe, pirinač obaren u slanoj vodi, dvopek ili slani štapići. Ako je povraćanje uporno, tečnost i elektroliti moraju da se nadoknade infuzijama.
– Ako pregledom lekar isključi druge uzroke, pacijentima mogu da se daju lekovi za smirivanje bolova u stomaku i za smirivanje mučnine koja može biti uporna – ističe dr Lazić. – Takođe, mogu da se preporuče i probiotici koji pomažu oporavak normalne flore i sluznice gastrointestinalnog trakta. Imunitet koji se stiče nakon preležane infekcije traje samo nekoliko meseci, nije univerzalan, pa ista osoba može da oboli i više puta godišnje.
ČUVANjE NAMIRNICA
STOMAČNI grip može da se prevenira besprekornom higijenom ruku i namirnica koje se koriste u ishrani. Za to su najbolji sapun i voda, ali i dezinfekciona sredstva. Namirnice treba pravilno termički obraditi. Takođe, treba se pridržavati i saveta da se namirnice koje se ne upotrebljavaju odmah čuvaju na temperaturi do 10 stepeni.