U svetu u kojem su naši mozgovi gotovo stalno preterano stimulisani, mnogi od nas mogu smatrati da je izazov ostati fokusiran duže vreme. Istraživači sa Univerziteta u Kembridžu u Ujedinjenom Kraljevstvu razvili su aplikaciju koja obučava um da zadrži koncentraciju.
U svetu u kojem su naši mozgovi gotovo stalno preterano stimulisani, mnogi od nas mogu smatrati da je izazov ostati fokusiran duže vreme. Istraživači sa Univerziteta u Kembridžu u Ujedinjenom Kraljevstvu razvili su aplikaciju koja obučava um da zadrži koncentraciju.
Mnogi, ako ne i većina, provode dane tako što se brzo prebacuju sa izvršavanja jednog zadatka na drugi. Ovo nazivamo „multitasking“, i ponosimo se time koliko smo efikasni u rešavanju višestrukih problema u isto vreme.
Međutim, multitasking zahteva da brzo preusmerimo naš fokus sa jedne aktivnosti na drugu i onda ponovo nazad, što vremenom može imati štetan uticaj na našu sposobnost koncentracije.
„Svi smo iskusili dolazak kući sa radnog mesta osjećaja da smo celi dan zauzeti, ali nismo sigurni šta smo zapravo radili“, kaže prof. Barbara Sahakian sa odseka za psihijatriju Univerziteta u Kembridžu.
„Većina nas provodi vreme odgovarajući na poštu, gledajući tekstualne poruke, pretražujući društvene medije, pokušavajući da obavlja više zadataka. Ali, umesto da puno uradimo, ponekad se borimo da završimo čak i jedan zadatak i ne uspemo da postignemo naš cilj za dan. ”, dodaje ona, ističući da nam je možda čak teško da ostanemo fokusirani na prijatne, opuštajuće aktivnosti, kao što je gledanje televizije.
Ipak, ona nastavlja: “Za složene zadatke, moramo ući u“ tok „i ostati fokusirani.“ Dakle, kako možemo ponovo naučiti naše umove da ostanu fokusirani?
Prof. Sahakian i kolege smatraju da su možda pronašli delotvorno i jednostavno rešenje ovog problema.
Istraživački tim je razvio aplikaciju za trening mozga koja se zove „Dekoder“, koja može pomoći korisnicima da poboljšaju svoju koncentraciju, memoriju i numeričke veštine.
Naučnici su nedavno sproveli studiju kako bi testirali efikasnost svoje nove aplikacije, a sada svoje rezultate objavljuju u časopisu Frontiers in Behavioral Neuroscience .
Aplikacija koja poboljšava koncentraciju
Sahakian i tim su radili sa grupom od 75 mladih i zdravih odraslih učesnika. Ispitivanje je trajalo 4 nedelje, a svi učesnici su uzeli poseban test koji je merio svoje sposobnosti koncentracije na početku i na kraju studije.
Kao deo istraživanja, istraživači su podelili ispitanike u tri grupe. Zamolili su jednu grupu da odigra novu dekodersku igru, dok je druga grupa morala da igra Bingo, a treća grupa nije dobila nijednu igru.
Oni koji su bili u prve dve grupe igrali su svoje igre tokom osam jednosatnih sesija tokom 4 sedmice, a to su činili pod nadzorom istraživača.
Na kraju probnog perioda, istraživači su otkrili da su učesnici koji su igrali Decoder pokazali veću pažnju nego i učesnici koji su igrali Bingo i oni koji nisu igrali nikakvu igru.
Istraživači navode da su ova poboljšanja „značajna“ i da se mogu uporediti sa efektima lekova koje lekari propisuju za lečenje poremećaja koji pogađaju pažnju, kao što je poremećaj hiperaktivnosti sa nedostatkom pažnje ( ADHD ).
Aplikacija može pomoći kod ADHD-a
U sledećem koraku istraživanja, prof. Sahakian i tim su hteli testirati da li dekoder može povećati koncentraciju bez negativnog uticaja na sposobnost osobe da efektivno prebaci svoju pažnju sa jednog zadatka na drugi.
Da bi to učinili, pitali su učesnike koji su koristili Dekoder i Bingo da se uključe u Testiranje izrade staze (TMT), koji procjenjuje sposobnost pojedinca za promenu pažnje. Istraživači su otkrili da igrači Decoder-a bolje funkcionišu na TMT nego Bingo igrači.
Konačno, učesnici koji su igrali Decoder prijavili su višu stopu uživanja dok su učestvovali u ovoj aktivnosti, kao i jaču motivaciju i bolju budnost tokom svih svojih sesija.
„Mnogi ljudi mi kažu da imaju problem sa fokusiranjem svoje pažnje. Dekoder bi im trebao pomoći da poboljšaju svoju sposobnost da to urade“, kaže prof. Sahakian.
„Osim zdravih ljudi, nadamo se da će igra biti korisna za pacijente koji imaju poremećaje pažnje, uključujući i one sa ADHD-om ili traumatske povrede mozga. Planiramo da ove godine započnemo istraživanje sa pacijentima sa traumatskim povredama mozga“, kaže istraživač. note.
‘Igra zasnovana na dokazima’
Cambridge Enterprise je nedavno licencirao novu igru za razvojnu aplikaciju Peak, koja se specijalizirala za izdavanje aplikacija za trening mozga. Peak je prilagodio Decoder za iPad platformu, a igra je sada dostupna na App Store-u kao dio paketa Peak Brain Training.
George Savulich, još jedan od autora ove studije, napominje da, za razliku od drugih aplikacija koje tvrde da vežbaju mozak, u praksi to i ne čine, njegove kolege su razvoj dekodera zasnovali na čvrstim naučnim dokazima.
“ Mnoge aplikacije za trening mozga na tržištu nisu podržane rigoroznim naučnim dokazima. Naša igra zasnovana na dokazima je razvijena interaktivno. […] Nivo teškoće je prilagođen individualnom igraču, a učesnici uživaju u izazovu kognitivnog treninga . „
George Savulich „Peakova verzija Decodera je još izazovnija od naše originalne test igre, tako da će omogućiti igračima da nastave da dobijaju još veće pogodnosti u performansama tokom vremena“, dodaje prof. Sahakian.
„Licenciranjem naše igre, nadamo se da može da dopre do široke publike koja je u stanju da iskoristi svoju pažnju“, kaže ona.