Ostali tumori hipofize koji ne sekretuju ili ne sađrže hormone, a čine 25% svih tumora hipofize, zovu se nefunkcionalni tumori. Naziv nefunkcionalni tumor hipofize je klinički izraz, ali ne znači da tumor ne sekretuje hormon (može sekretovati a subjedinicu čiji višak ne daje kliničke znake).

Ostali tumori hipofize koji ne sekretuju ili ne sađrže hormone, a čine 25% svih tumora hipofize, zovu se nefunkcionalni tumori. Naziv nefunkcionalni tumor hipofize je klinički izraz, ali ne znači da tumor ne sekretuje hormon (može sekretovati a subjedinicu čiji višak ne daje kliničke znake). Isto tako, kod većine tumora posle operacije metodom in situ hibridizacije dokazana je sinteza hormona u ovim tumorima, ali se oni ne sekretuju in vivo već samo u kulturi tkiva (in vitro). Najveći broj ovih tumora se klasifikuje kao onkocitomi ili null cell adenomi koji se sintetišu i ne sadrže hormone. Poreklo ovih ćelija u hipofizi nije poznato.

 

Klinička slika. Većina ovih tumora su veliki (makroadenomi) i klinički se ispoIjavaju očnim i neurološkim znacima. Kompresijom optičke raskrsnice nastaju bitemporalna hemianopsija ili kvadrantanopsija, a kao posledica paraselame propagacije tumora nastaju diplopija i oftalmoplegija (III, I, VI kranijalni živci). Očni znaci javljaju se u više od 50-60% bolesnika. Ređe se javljaju sledeće manifestacije tumora: staza-papile, glavobolja, mučnina i povraćanje, dijabetes insipidus.
Iznenadna jaka glavobolja, praćena naglim gubitkom vida, hipotenzijom, meningizmom i hipopituitarizmom je siguran znak tumorske apopleksije i zahteva hitnu himršku intervenciju. Najređe su endokrine manifestacije. U 45% bolesnika se javlja hipogonadizam, u 10-20% žena se viđa galaktoreja, dok se hipotireoza i hipokorticizam retko javljaju.

Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza. Standardnom radiografijom sele otkriva se vdiko ibalonirano tursko sedlo. Potvrdaprisustva tumora u seli se dobija putem CT-a sa kontrastom ili NMR-om.
Diferencijalno dijagnostički dolazeu obzir drugi tumori te regije (kraniofaringeomi, metastaze karcinoma, histiocitoza X-Gagel, gliomi, meningeomi, empty sella, aneurizme).

Terapija. Lečenje ovih tumora je prvenstveno hirurško. Posle hirurške intervencije kod većine bolesnika se sprovodi terapija zračenjem. Medikamentna terapija sa bromokriptinom je efikasna u manjem procentu (redukcija veličine tumora kod 20% bolesnika). Endokrina terapija se sastoji u nadoknadi hormona prednj eg režnj a hipofize koj i nedostaju.