Ova krvavljenja izazvana su nekim patološkim procesima koji postoje na ženskim polnim organima i koji se običnim ginekološkim i dopunskim pregledima mogu lako ustanoviti. Proces koji dovodi do neurednog acikličnog krvavljenja može da bude lokalizovan na grliću i telu materice, na jajnicima ili jajovodima ili su, pak, često posledica zapaljenja i tumora na pojedinim polnim organima žene.
Ova krvavljenja izazvana su nekim patološkim procesima koji postoje na ženskim polnim organima i koji se običnim ginekološkim i dopunskim pregledima mogu lako ustanoviti. Proces koji dovodi do neurednog acikličnog krvavljenja može da bude lokalizovan na grliću i telu materice, na jajnicima ili jajovodima ili su, pak, često posledica zapaljenja i tumora na pojedinim polnim organima žene. Postoji nekoliko uzroka krvavljenja organskog porekla.
Cervikalni polip (Polypus cervicis). Krvavljenje je neuredno, oskudno, aciklično, često provocirano, ređe spontano. Provokativni momenti koji dovode do krvavljenja su koitus, opipavanje grlića, ginekološki pregledi, vaginalna ispiranja, napori pri defekaciji. Dijagnoza bolesti postavlja se pregledom grlića, uz pomoć vaginalnih ekartera ili spekuluma. Diferencijalno-dijagnostički, po anamnestičkim podacima, ponekad i po objektivnom nalazu, dolazi u obzir karcinom grlića materice. Iako kolposkopski pregled mnogo pomaže u dijagnozi ovih krvavljenja u običnim slučajevima, ipak on ima uglavnom trijažni karakter, jer se definitivna dijagnoza u diferencijalnoj dijagnostici između cervikalnog polipa i karcinoma grlića može postaviti tek mikroskopskim pregledom histološkog preparata načinjenog od uzetog isečka.
Erozija grlića materice i ektropion. Kod ova dva stanja postoji ili kružna, crvena, naizgled erodirana površina oko spoljnog ušća materice ili se takva površina ukazuje pri razmicanju prednje i zadnje usne grlića. Ponekad su ove usne i spontano razmaknute i otkrivaju najniži deo endocerviksa u obliku svetlocrvene površine. Iako retko, ova patološka stanja može da prati izvesno, obično neznatno, aciklično krvavljenje, često izazvano kontaktom. Vrlo je važno kod ovih stanja dijagnostički isključiti ili potvrditi postojanje karcinoma grlića materice, što se čini pregledom cervikalnog sekreta po metodi Papanikolau, kolposkopijom ili najzad, što je i najpouzdanije, mikroskopskim pregledom tkiva dobijenog biopsijom ili konizacijom.
Karcinom grlića materice (Ca PVU). Jedan od prvih znakova ovog oboljenja je kontaktno krvavljenje IZ lezije oko spoljnog ušca grlica. Kivavljenje je u početku bolesti oskudno. U kasnim stadijumima, usled znatne destrukcije grlica i susednih tkiva i otvaranja krvnih sudova, krvavljenje može biti veoma obilno. Nemali procenat bolesnica u inkurabilnom, krajnjem stadijumu ove bolesti umire od iskrvavljenja. Radi postavljanja rane dijagnoze treba svaku prividnu pseudoeroziju na grlicu materice smatrati potencijalno malignom i koristiti sve dijagnostičke mogucnosti, uključujuči i biopsiju i histološki pregled dobijenog materijala, da bi se postavila tačna dijagnoza postojece patološke promene. Naročito se teško postavlja dijagnoza endocervikalnog karcinoma kod koga ne postoje makroskopske promene na spoljnoj površini grliča. Tu su zadugo aciklična krvavljenja jedini simptomi bolesti. Eksplorativna kiretaža endocerviksa i histološki nalaz dobijenog materijala omogućava postavljanje tačne dijagnoze i preduzimanje eventualno potrebne intervencije.
Karcinom tela materice (Ca endometrii)– Karcinom endometrijuma takođe dovodi do metroragije, koja je ujedno jedan od prvih i najvažnijih simptoma ovog oboljenja. Dijagnoza se postavlja pregledom vaginalnog sekreta po metodi Papanikolau i histološkim pregledom kiretažom dobijenog materijala. Da bi se precizno ustanovilo da li se maligno oboljenje nalazi na endometrijumu korpusa ili na endocerviksu, neophodno je posebno kiretirati najpre endocerviks, a onda endometrijum tela materice i dobijeni materijal odvojeno uputiti na histološki pregled (frakcionirana kiretaža).
Endometrijalni polip (Polypus endometrii) je posledica hiperplazije materične sluzokože. Ovo retko oboljenje, dok je u samom kavumu, obično ne dovodi do krvavljenja. Metroragija se javlja samo u slučajevima kada se polip izduži i spusti kroz cervikalni kanal do spoljnog ušća grlića ili u vaginu. Tada, usled pritiska ili dodira dolazi do lezije trošnog tkiva polipa, te nastupaju oskudna aciklična krvavljenja. Dijagnoza ovog oboljenja, pored ginekološkog pregleda, postavlja se eksplorativnom kiretažom i histološkim pregledom dobijenog materijala. U diferencijalnoj dijagnozi dolazi u obzir cervikalni polip, karcinom tela ili grlića materice i eventualna rezidua posle pobačaja.
Miomi materice (Myoma uteri). Miomi su vrlo čest uzrok metroragije. Ovo naročito važi za miome submukozne lokalizacije. Ređe se neuredno, aciklično krvavljenje javlja i kod intramuralne i subserozne lokalizacije mioma. U takvim slučajevima uzrok krvavljenju obično je istovremeno postojeća ovarijalna disfunkcija. Krvavljenje kod mioma na materici, pored acikličnog, može biti i cikličnog tipa, odnosno može da se ispoljava pojačanim i produženim menstruacijama. Bilo da je u vidu pojačanih i produženih, ali obilnih cikličnih krvarenja (menoragija) ili da je aciklično, sa često vrlo obilnim i učestalim izlivima, krvavljenje usled mioma na materici po pravilu vrlo brzo dovodi do izražene sekundame anemije bolesnice. Ponekad i pri postojanju mioma na materici metroragija može biti uslovljena i drugim uzrocima. Dijagnoza se postavlja ginekološkim i drugim dopunskim pregledima.
Tuberkuloza ženskih polnih organa. Tuberkulozni proces može da zahvati bilo koji od unutrašnjih polnih organa žene i da izazove različite menstrualne poremećaje, pa i metroragiju. Krvavljenje iz materice tuberkulozne etiologije može da se javi od puberteta pa do klimakterijuma. Ipak, sreće se češće kod mladih žena. Metroragija, inače retka kod ovog oboljenja, može da bude posledica poremećene funkcije jajnika ili direktnog nekrotičnog dejstva tuberkuloznog procesa na endometrijum.
Adneksitis (Adnexitis). Zapaljenjski procesi na adneksama često dovode do neurednog krvavljenja iz materice, koje je u akutnom stadijumu posledica hiperemije unutrašnjih polnih organa žene i poremećene ovarijalne funkcije. U hroničnom stadijumu krvavljenje je uglavnom posledica poremećaja funkcije jajnika iz;azvane hrpničnim zapaljenjskim ognjištem i dejstvom sraslina na ovarijume.
Tumori jajnika. Neuredna krvavljenja iz materice često prate postojanje ovarijalnih cisti i prestaju posle njihovog operativnog odstranjenja. Pored toga, neuredna krvavljenja gotovo redovno prate relativno retke, tzv. funkcionalne tumore jajnika, koji luče estrogene hormone (tumori ćelija granuloze i tekomi). No, isto tako, mada znatno ređe, i kod drugih benignih i malignih tumora jajnika mogu kao simptom da se jave neuredna krvavljenja iz materice.
Tumori jajovoda. Ovi tumori su veoma retki. Ne treba, međutim, zaboraviti da je jedan od glavnih simptoma karcinoma jajovoda povremeno krvavljenje i profuzno izbacivanje sukrvičaste tečnosti, što se objašnjava povremenim pražnjenjem prepunjenog i rastegnutog jajovoda, koji se zbog toga kontrahuje i izručuje svoj sangvinolentni sadržaj u matericu.
Terapija kod metroragija usled zapaIjenja i tumora. Lečenje se sastoji u otklanjanju uzroka krvavljenja. Da bi to bilo moguce, potrebno je postojecim dijagnostičkim sredstvima i metodama što ranije postaviti tačnu dijagnozu.