CBT uspešno rešava čitav niz različitih psiholoških problema, a najpoznatiji od njih su stres, anksioznost, fobije i depresivnost. U ovoj vrsti terapija fokus je na ovde i sada.
NLP je imaginativni pristup. To je praksa razumevanja kako ljudi organizuju svoje mišljenje, osećanja, jezik i ponašanje da bi doveli do posledica kakve imaju.
NLP zahteva od klijenata da stvore pozitivne mentalne slike i da ih koriste kako bi postigli ono za čim žude ili visoko vrednuju. Baziran je na teoriji da korišćenje pozitivnih slika stvara senzorno iskustvo koje pomaže klijentu da bude motivisan i da postigne svoje snove.
NLP pomaže klijentu da svoja čula podesi prema određenim situacijama da bi se maksimizirali osobini talenti i sposobnosti. U tom smislu liči na tehniku vizualizacije ili ulaženja u stanje „flow“-a kod sportista.
Prema tome, koji pristup je bolji i za šta?
Ovo je moje shvatanje odnosa između CBT i NLP. Ali prvo da pogledamo sličnosti.
• I CBT i NLP se usmeravaju na zamenjivanju negativnih misli pozitivnim i racionalnim.
• Oba pristupa prepoznaju da misaoni procesi utiču na ljudsko ponašanje a samim tim i na njihova osećanja i raspoloženja.
• Oba pristupa se koriste za stvaranje promene na bolje u svima aspektima života ljudi.
Moja lična preferencija je CBT, zato što je metod promene koji ima dokumentovanu efikasnost u raznim istraživanjima.
CBT je praktičan pristup koji terapeutu pruža set praktičnih tehnika korisnih u životu. Život po principa CBT vodi do izbalansiranog i pozitivnog stanja uma..
Mehanička priroda nekih NLP tehnika se često kritikuje, a nedostatak dokaza o efikasnosti NLP pristupa takođe pruža prostor za rezervizanost. Nema nikakve sumnje da NLP korišćen u okviru nekih drudih terapijskih metoda može biti efikasan, ali kao zaseban model i uspešna terapijska vrsta CBT je u svakom konkretnom slučaju efikasniji.
autor:
Tatjana Šešum, psiholog psihoterapeut