Eksperimentalna terapija koja se sastoji u inficiranju ćelija raka pankreasa bakterijom listerija, čiji je zadatak da emituje sredstvo za uništavanje tumora, pokazala se efikasnom na laboratorijskim miševima, objavili su danas stručnjaci Koledža „Albert Ajnštajn“ pri njujorškom Univerzitetu Ješiva.
Terapija je dovela do zaustavljanja metastaziranja raka pankreasa, ali još nije izvesno da li bi na isti način delovala i kod ljudi.
„Zasad možemo da kažemo da imamo terapiju vrlo efikasnu u smanjivanju metastaziranja kod miševa“, ističe koautor studije Klodija Grejvkamp, profesor mikrobiologije i imunologije na Ajnštajnu.
Za terapiju se koristi oslabljena forma listerije, „obogaćene“ radioizotopima, koji se inače koriste u lečenju kancera. Takva radioaktivna bakterija napada ćelije raka, ali ne i zdrave ćelije.
Kod devedeset odsto laboratorijskih miševa s rakom pankreasa posle tri nedelje ovog tretmana nisu se pokazali znaci širenja kancera, a do tog vremena su počeli da ugibaju oboleli miševi iz kontrolne grupe koji nisu dobijali terapiju. Štetni efekti terapije nisu uočeni.
Rak pankreasa ima tendenciju da se brzo širi organizmom i naročito je smrtonosan jer se često otkriva tek pošto metastazira.
Nelečeni pacijenti umiru obično za tri do šest meseci, a procenat lečenih pacijenta koji prežive pet godina je svega četiri odsto.
Tanjug
Smešteno u: ŽIVOT · Oznake: Albert Ajnštajn, Bakterija, eksperiment, gaće, Kancer, kontrolne, objavili, pacijenti, pankreas, procenat, stručnjaci, terapija, tretman, uništavanje