Oboljenja tetiva i tetivnih ovojnica

Vrste oboljenja tetiva:

Oboljenja tetiva možemo videti kroz nekoliko bolesti:
Tendopatije
Paratendinitis crepitans
Hygrom
Tendovaginitis stenosans De Quervain
Burzitis
Ganglion

Oboljenja tetiva i tetivnih ovojnica

Tendopatije

Na mestu gde su mišiči pričvrščeni za kost i gde su podvrgnuti jakim silama dolazi do smanjenja elastičnosti, što pospešuje rupturu tetiva ili prouzrokuje smanjenje dužine tetive. Bolovi su oštro ograničeni i pojavljuju se pri napinjanju tog mišiča i palpaciji. Raspoznajemo nekoliko vrsta tendopatija:

–              epicondylitis humero-radialis (teniski lakat),

–              styloiditis radii,

–              periartheritis coxae (trochanter maior).

Slične promene imamo takođe i kod tetiva m. supraspinatusa i Achilove tetive.

Lečenje tih neprijatnih stanja je različito i obično neuspešno. Sastoji se u mirovanju, lokalnoj hiperemiji i kortizonskim injekcijama. Veoma retko se leči operativno sa dezinsercijama.

Paratendinitis crepitans

Javlja se u okolini tetiva bez tetivnih ovojnica i zbog toga postoji jaka bolnost tih bolesnika pri pritisku ili pri napinjanju mišiča i čuju se krepitacije. Osnova lečenja je mirovanje i kortizonske injekcije na mestu bola.

Hygrom

To je promena u tetivnoj ovojnici sa fluktuirajučim otokom i bolom. Lečenje je po pravilu operativno.

Tendovaginitis stenosans De Quervain

To je hronična promena na tetivnim ovojnicama m. ekstenzora policis brevisa i m. abduktora policis longusa, koje su zadebljale. Pri primicanju palca na ruci i palpaciji duž tetive javljaju se jaki bolovi. Lečenje je operativno gde se načini ili potpuna ekscizija ili uzdužna incizija tetivne ovojnice.

Burzitis

Burza je sinovijalna vreča nad kostima i njena uloga je da zaštiti meke delove (tetive, mišiče, kožu).

–              Posttraumatski burzitis nastaje zbog delovanja spoljnje sile gde dolazi do povrede unutrašnjeg dela zida burze i do krvarenja. Znaci su otok, fluktuacija i bolnost na pritisak.

Pri otvorenim povredama burze potrebna je burzektomija, takođe evakuacija sadržaja, kompresioni zavoj i ponekad imobilizacija.

–              Hronični burzitis. Zbog različitih uzroka zid burze postaje zadebljao a sadržaj burze postaje želatinozan. Kad se tu slepe i fibrinska vlakna, govorimo o stvaranju „pirinčanih zrna“. Takve burze mogu da kalcifikuju. Lečenje je isto kao kod posttraumatskih oblika.

Ganglion

To je mukoidna degeneracija vezivnog tkiva sa stvaranjem cista i koje su neposredno povezane sa tetivnim ovojnicama i zglobovima. Ganglioni se javljaju pre svega kod mladih žena. Lečenje je obično punkcijama, kortizonskim injekcijama ili ekstirpacijama (recidivi su veoma česti do 30%).