Modifikacijom jednog proteina iz virusa HIV, Dejvid Herič, naučnik iz Kvinslenda, tvrdi da je preokrenuo njegovu ulogu i da sada, umesto da doprinosi, sprečava njegovo razvijanje. Herič naglašava da to nije lek protiv zaraze HIV-om, već da čini da virus ostane latentan, odnosno da se ne razvije u bolest.
Jedan australijski naučnik je otkrio kako da HIV virus okrene protiv samog sebe, čime bi mogao da se spreči razvoj zaraze dotičnim virusom u sidu, objavljeno je danas.
Dejvid Herič sa Kvinslendskog instituta za medicinska istraživanja, objašnjava da je uspešno modifikovao izvesni protein iz HIV virusa tako da, umesto da doprinosi razmnožavanju ovog virusa, on sprečava njegov razvoj, izveštava AFP.
„Nikada nisam video nešto slično. Modifikovani protein svaki put deluje“, ističe Herič, nagoveštavajući da bi ovo otkriće moglo da vodi do leka protiv side, iako će na tom putu biti mnogo prepreka.
Herič napominje da je modifikovani protein, kojem je dao ime „nalbejsik“ (Nullbasic), pokazao izuzetnu sposobnost da spreči razvoj HIV virusa u laboratorijskim uslovima.
On naglašava da dotični protein nije lek protiv zaraze HIV-om, ali bi učinio da taj virus ostane latentan, da se ne razvije sida i da zaraženi očuva zdrav imunološki sistem.
Time bi se očuvao kvalitet života zaraženih, prestala bi potreba za uzimanjem brojnih lekova i izbegli troškovi lečenja, čime bi se ostvarile ogromne uštede za pojedince i države.
Ispitivanje „nalbejsika“ na životinjama bi trebalo da otpočne ove godine, ali do eventualne primene na ljudima će morati da prodju godine.
Prema najnovijim podacima UN, u svetu je 2011. bilo 34 miliona ljudi zaraženih HIV-om, od kojih 23,5 miliona u zemljama Podsaharske Afrike, a 4,2 miliona u Južnoj i Jugoistočnoj Aziji.
RTS
Smešteno u: ŽIVOT · Oznake: bolest, Dejvid Herič, institut, ispitivanje, istraživanja, profesor, protein, razvoj, SIDA, terapija, troškovi lečenja, uspešno