Istraživači sa Univerziteta u Sidneju upozoravaju studente da uspore sa upotrebom kofeina, alkohola i pušenja tokom Nedelje studentskog raspusta, a posebno mlade žene koje koriste oralnu kontracepciju.
Istraživači sa Univerziteta u Sidneju upozoravaju studente da uspore sa upotrebom kofeina, alkohola i pušenja tokom Nedelje studentskog raspusta, a posebno mlade žene koje koriste oralnu kontracepciju.
Istraživači kažu da postoje skrivene opasnosti u kombinovanju energetskih napitaka, alkohola, oralnih kontraceptiva i pušenja.
Dnevno konzumiranje kofeina od oko dve do tri šolje kafe u kombinaciji sa pušenjem značajno povećava aktivnost enzima poznatog kao CYP1A2. Istraživač Vidya Perera, sa Farmaceutskog fakulteta, koji proučava mehanizme delovanja enzima, smatra da je enzim CYP1A2, koji se nalazi u jetri, odgovoran za obradu velikog broja hemikalija koje se unose u organizam jelom ili pićem.
Njegova istraživanja enzima CYP1A2, koja su inače imala za cilj bolje razumevanje ispravnog doziranja lekova, su pokazala 1,8 puta pad u aktivnosti enzima u žena koje koriste oralnu kontracepciju u odnosu na žene koje ne koriste pilulu.
Ali, njegov rad je takođe otkrio povećan nivo aktivnosti CYP1A2 kod žena koje su pušile i unosile kofein pićem.
„Korišćenje oralne kontraceptivne pilule među mladim ženama inhibira enzim CYP1A2 odgovoran za metabolisanje kofeina i može se smanjiti kod nekih žena do pet puta. To znači da kofein ostaje u vašem telu za mnogo duže nego kod žena koje ne koriste pilule „, kaže Perera.
„Mlade žene koje koriste oralne kontraceptive, nisu svesne rizika koji su mogući upotrebom alkohola, kofeina, pušenja i mogu se naći u situaciji da se u nekim okolnostima ponašaju drugačije od uobičajenog. Na zabavama ili proslavama ljudi obično izazivaju jedni druge u količini alkohola koji se popije, ali ako mlada žena uzima pilulu, a druge ne uzimaju, posle tri ili četiri koktela od alkohola i kofeina, počeće da se oseća prilično loše. „
Obično, kofein izaziva razdražljivost, i u većim količinama, nepravilan i ubrzan rad srca, crvenilo i hiperaktivnost. Perera naglašava da mlade žene na oralnim kontracepcije rizikuju da postanu „hiperaktivno“ pijane.
„Mlade žene treba da budu svesne da ako piju alkohol i počnu da se osećaju loše, to nije zato što su nežne i ne podnose alkohol, već im njihova tela govore da prestanu“, navodi Perera.
Dugoročni efekti velike količine kofeina se i dalje otkrivaju, ali je neosporna povezanost sa srčanim problemima u starijem dobu, dok je povećana CIP1A2 aktivnost je povezana sa nekoliko vrsta raka.
Niz smrtnih slučajeva i hospitalizacija zbog prekomerne upotrebe energetskih i alkoholnih pića, traži ozbiljne analize oko prodaje ove vrste pića. Vlada Zapadne Australije zabranila je prodaju tih napitaka posle ponoći, dok je nekoliko smrtnih slučajeva nateralo američku FDA da upozori četiri kompanije koje kofein dodaju alkoholnim pićima da upotrebljavaju nebezbedni aditiv .
Najnovije informacije sa Australijskog statističkog biroa pokazuju čak devet odsto mladih žena starosti od 15 do 24 redovno konzumiraju cigarete.
(Izvor: The University of Sydney)