Oprez

U dijetalnim proizvodima obični šećer zamenjen je fruktozom. Iza etikete „za dijabetičare” može da se krije niz zamki, pa uzimanje ovakvih proizvoda mora da bude ograničeno i povremeno.

Slatkiši su navika koje se teško odriču čak i dijabetičari. Da bi zadovoljili tu potrebu, oboleli od dijabetesa idu lakšim putem – kupuju gotove džemove, keksiće ili čak čokolade na čijim se pakovanjima nalazi naziv „za dijabetičare“.

Iza takve etikete može da se krije niz zamki, pa uzimanje ovakvih proizvoda mora da bude ograničeno i povremeno. To što na njima piše da su prilagođeni za dijabetičare, ne znači da može odjednom da je pojede cela čokolada ili kutija keksa, pišu Novosti.

Jer, da bi bili slatki, ovim proizvodima se dodaju fruktoza ili veštački zaslađivači koje nutricionisti nerado preporučuju, posebno ne u većim količinama.

Dr Tatjana Mraović, specijalista higijene – dijetolog u Savetovalištu za ishranu i dijabetes Instituta za higijenu Vojnomedicinske akademije kaže da ove proizvodi dijabetičari mogu da koriste samo onda kada žele da pojedu nešto više od onoga što im nutricionisti savetuju:

– Čokolade, džemovi i keksići za dijabetičare nisu nešto što se u ishrani dijabetičara uobičajeno preporučuje. Da bih mogla da kažem šta bi još u sastavu moglo da bude problematično, morala bih da pogledam pojedinačno svaku deklaraciju, ali ovi proizvodi pretpostavljam, sadrže veštačke zaslađivače. U tom slučaju bolje je napraviti domaći džem koji nema šećera.

Međutim, sporadično jedenje kupovnih dijetalnih slatkiša, kaže dr Mraović, ne bi trebalo da načini štetu ionako već narušenom zdravlju dijabetičara:

Dijabetičari ne bi trebalo da se osećaju uskraćeno kad su u pitanju slatkiši, jer njihov režim ishrane nije poseban, već je način ishrane kojeg bi trebalo da se pridržavaju i zdravi. Zato, umesto bilo kakve zamene za keks ili čokoladu, dijabetičari treba da pojedu pečenu jabuku. Ona sadrži sve što ima i sirova jabuka, nema šećera i slatkiš je. Potrebu za slatkim mogu da zadovolje i recimo, kuglom sladoleda sa bananom.

U dijetalnim proizvodima obični šećer zamenjen je fruktozom (voćnim šećerom). Prednost ove zamene je što se voćni šećer sporije razgrađuje u organizmu. Problem, međutim, može da bude to što ovi proizvodi imaju isto kalorija kao i „obični“ slatkiši.

Doktor Vlade Veličković dijabetolog, u svojoj knjizi „Praktična dijabetologija“, navodi da su odlike prirodnih zaslađivača, kao što je fruktoza, to što sporije dižu nivo šećera u krvi, ali da bi mogli da koriste fruktozu, dijabetičari bi morali da imaju dobro regulisan šećer:

– Iako sporije dižu nivo šećera u krvi, u kasnijim fazama metabolizma prirodni zaslađivači se pretvaraju u proste šećere, pa dovode do njegovog skoka. Prirodni zaslađivači mogu da se koriste u spremanju kolača, voćnih torti, osvežavajućih napitaka, ali se mora paziti na njihov kalorijski učinak jer imaju istu energetsku vrednost kao beli šećer. Dnevno je dozvoljeno najviše 40 grama, podeljenih u nekoliko obroka. Jer, ako se unesu u većim količinama mogu da izazovu dijareju.

Za razliku od prirodnih zaslađivača, veštački imaju malo kalorija, a posle njihove upotrebe ne raste nivo šećera u krvi. Najpoznatiji su saharin, aspartam, ciklamat, a neki od njih su čak dvesta puta slađi od običnog šećera.

Zbog toga bi svaki od njih morao da uzima „na kašičicu“.

(Novosti)