954308-pupak01-ras-foto-shutterstock

 

 

1. Obrađeno meso
Razne salame, mortadela, hrenovke neke su od mesnih namirnica punih teško svarljivih masnoća i natrijuma koji uzrokuje nadutost. Bolja alternativa je  puretina.

 

2. Smrznuta jela
Neka smrznuta jela su niskokalorična, ali sadrže i do petsto miligrama natrijuma, što je gotovo 25 posto preporučene dnevne doze. Posledica je zadržavanje vode i nadutost.

 

3. Dijetalna hrana
Bomboni i žvake bez šećera te dijetalne pločice od žitarica često sadrže zaslađivače ksilitol, sorbitol i maltitol. Ove hemikalije mogu poremetiti probavni sistem i uzrokovati nadutost.

 

4. Pržena hrana
Ništa vam neće brže izazvati nadutost od čizburgera sa prženim krumpirićima. Masna, kalorična hrana se teško vari zbog čega se organizam mora više naprezati što uzrokuje proširenje želuca dok vari hranu.

 

5. Konzervirana hrana
Većina konzerviranog povrća je pakovano u slanoj tečnosti koja čuva njihov prirodan ukus ali izaziva nadutost. Ispiranje hrane iz konzerve pod hladnom vodom trideset sekundi može pomoći.

 

6. Sirova brokula
Kod nekih ljudi povrće poput brokule i karfiola može uzrokovati jaku nadutost. Nemojtega zbog toga izbegavati već ga konzumirajte u manjim količinima dok se organizam ne navikne na njega.

 

7. Kokteli
Zvuči neobično, ali ukoliko dok pijete alkohol i ako pijete kroz slamčicu postoji velika šansa da ćete progutati i višak zraka koji će izazvati nadutost.

 

8. Žvakaća guma
Žvakanje žvakaće gume pomaže vam da ne mislite o hrani ali tada gutate zrak koji uzrokuje širenje želuca i pritisak.