panhipopReč je o kompletnom, urođenom ili stečenom, nedostatku ili razaranju prednjeg režnja hipofize. Simmonds je 1914. god. opisao ovo oboljenje, koje je ušlo u upotrebu kao kahektički oblik bolesti. Kasnije je Sheehan 1937. opisao pospartalnu nekrozu hipofize i to se vodi kao njegov sindrom.

panhipopReč je o kompletnom, urođenom ili stečenom, nedostatku ili razaranju prednjeg režnja hipofize. Simmonds je 1914. god. opisao ovo oboljenje, koje je ušlo u upotrebu kao kahektički oblik bolesti. Kasnije jeSheehan 1937. opisao pospartalnu nekrozu hipofize, i to se vodi kao njegov sindrom.

Etiologija:

Veći broj činilaca može da dovede do razaranja hipofize. Evo tabele uzroka i učestalosti prema polu (u %):

 

Muškarci

Žene

Adenomi hipofize

42

30

Sindrom Sheehana

41

Kraniofaringeomi

19

14

ldiopatski

14

 8

Germinomi

14

 2

Hirurgija/radijacija

 6

 2

Meningeomi

 1

 1

Traumatizmi

 1

<1

Klinička slika:

Astenija, atrofija kože (bledilo, depigmentacija, anemija), amonoreja je konstantna, sekundarne seksualne odlike se smanjuju (opadaju malje, u pazuhu ih nema a pazušne jame su suve), psihičko usporenje i drugi znaci hipotireoze, anemija.

Dijagnoza:

Pored dosta karakteristične kliničke slike biohemijske analize su sledeće: anemija, hipoglikemija, nizak kortizol u mokraći i smanjenje u krvi, T3 i T4 su niski, estradiol nizak. GH se ne povećava u hipoglikemijskom testu; L-RH ne izaziva porast LH, TSH se ne povećava na TRH test, a ni ACTH se ne menja pod uticajem CRH.

Terapija: je supstituciona.