Poliklinika Nada Diva
Adresa: Vase Stajića 25, 21000 Novi Sad mapa
Telefoni: +381 21 421 892 , 63 585 000, 21 6614 664
Web: www.nadadiva.rs
E-mail: [email protected]
O nama
POLIKLINIKA NADA DIVA postoji već 15 godina, prvobitno kao specijalistička ordinacija, zatim od 2006. godine specijalistička ordinacija prerasta u polikliniku sa proširenjem delatnosti u oblasti dermatologije, plastične hirurgije, fizikalne medicine i rehabilitacije. Od osnivanja, sedište ordinacije je u ulici Vase Stajića br.25 u centru Novog Sada.
Osnivač Dr. Nada Radulaški, specijalista fizikalne medecine ima u vidu, da pored očuvanja zdravlja i uredan i lep izgled doprinosi osećaju zadovoljstva svakog pojedinca i ima ulogu u postizanju psihofizičke ravnoteže koja nam je neophodna za realizaciju svih naših životnih ciljeva.
Za sve vreme našeg postojanja, naša interesovanja i koncepcija rada su usmerene ka najmodernijim tehnologijama u oblasti medicine – laserima. Od samog početka rada pratimo svetske tokove uvođenjem najpre GaAs lasera za terapiju kako koštano-zglobnog tako i mišićno-ligamentnog sistema kao i HeNe laserau dermatologiji čije se korišćenje održalo i do danas zahvaljujući njegovom odličnom terapijskom dejstvu na problem akni.
Prateći svetske standarde, u Poliklinici Nada Diva postoje trenutno najmoderniji i najefikasniji laseri u domenu estetske medicine.
Pomenućemo neke lasere koje mi primenjujemo a koji predstavljaju sam vrh u laserskoj tehnologiji danas: -Diodni laser, laser poslednje generacije za trajnu epilaciju; trenutni svetski hit FRAXEL laser za rešavanje problema ožiljaka, strija i laserskog liftinga kože lica, vrata, dekoltea i stomaka. Takođe, metoda koja spada u inovativnu tehnologiju a to je radiotalasna hirurgija, primenjuje se u našoj Poliklinici od samog početka za uklanjanje promena na koži kao što su mladeži, bradavice, fibromi, keratoze. Od nedavno, radiotalasi se koriste i u svrhu podmlađivanja koje pored botoxa, filera, mezoterapije takođe primenjujemo.
Ako želite da sačuvate i unapredite svoje zdravlje i lep izgled, mi Vam pružamo tu mogućnost koristeći vrhunsku tehnologiju u lečenju koju primenjuje iskusni stručni tim lekara specijalista koji svakodnevno ordinira u našoj Poliklinici.
Plastična i rekonstruktivna hirurgija
MALE HIRURŠKE INTERVENCIJE
Kada je neophodno primeniti klasičnu malu hiruršku intervenciju?
Od kraja osamdesetih godina prošlog veka, kožne promene, benigni i maligni tumori pokazuju konstantan porast kao i pomeranje ka mladjem životnom dobu. Srećom, uglavnom su locirani na vidljivim, otkrivenim delovima tela tako da su dostupni samopregledu, kao i ranoj dijagnostici od strane lekara kome se pacijent javi.
Rana dijagnostika i lečenje imperativ su dobre prognoze. U početnoj fazi ovih promena, one se mogu odstraniti hirurškim putem u lokalnoj anesteziji, ambulantno bez hospitalizacije i bez stresne situacije za pacijenta i porodicu.
Izlečenje je u preko 98% slučajeva sa dobrim estetskim i funkcionalnim rezultatima
Promene kada se isključivo preporučuje hirurško odstranjivanje su:
LIPOMI
Lipomi predstavljaju benigne tumore masnog tkiva, koji su lokalizovani potkožno na bilo kom delu tela i obično predstavljaju estetski problem. Kako ih karakteriše postepen rast oni mogu dostići enormnu veličinu te pored estetskog predstavljaju i funkcionalni problem.
ATEROMI
Ateromi su takodje potkožno locirane, u odnosu na podlogu pokretne tvorevine, sa često vidljivim otvorom izvodnog kanala. Ispunjene su gustim masnim sadržajem, vrlo podložnim infekciji. Najbolji rezultati se postižu ukoliko se odstrane pre upale zajedno sa kapsulom.
TUMORI KOŽE
Male hirurške intervencije rade se u lokalnoj anesteziji. Promene kao što su ateromi, lipomi, dermatofibromi, fibromi, hemangiomi, seboroične keratoze, solarne keratoze, mladeži, bradavice, pendularni fibromi, baseocelularni Ca, biopsije kože, piogeni granulom, odstranjivanje potkožnog stranog tkiva, xantelazme, ožiljci…, odstranjuju se klasičnim manjim hirurškim rezom, skalpelom, promene se u celosti šalju na patohistološku analizu a intervencija se završava unutar 15 minuta. Nakon desetak dana se skidaju konci i time se postupak završava.
Basocelularni Ca epiteliom
Praktično nikad ne metastazira te kompletno odstranjivanje hirurškim putem najčešće predstavlja i izlečenje.
Planocelularni Ca epiteliom
je znatno većeg malignog potencijala, te zahteva radikalnu hiruršku intervenciju. Obe vrste javljaju se češće kod muškaraca na otkrivenim delovima tela, licu, vratu, gornjim ekstremitetima.
Melanomi
Zatezanje kapaka – eliminacija otoka, tamnih kolutova oko očiju, formiranih kesica ispod oka, opuštene kože oko očiju, opuštenost gornjih i donjih kapaka tzv. blefaroplastika radi se u lokalnoj anesteziji sa linijom reza ispod trepavica tako da je ožiljak neprimetan nakon intervencije.
URASLI NOKTI
Urasli nokti su česte, bolne promene na noktima donjih ekstremiteta, načešće na palcu. Posebno se javljaju kod adolescenata i mladih odraslih osoba. Etiologija nije poznata ali se kao predisponirajući činioci navode: nasleđe, konstitucija (visok rast i pojačano znojenje), nesrazmera nokatne ploče i nokatnog ležišta, tankoća nokatne ploče i dr. Oštre ivice nokatnih ploča urastaju u okolno meko tkivo i delujući kao strano telo dovode do iritacije i zapaljenja. Usled oštećenja kože mogu da se jave infekcija sa gnojem koji se cedi, bolovi i na kraju razvoj granulacijskog tkiva koje vremenom sve više sa bočne strane pokriva nokatnu ploču. Terapija se sprovodi u primeni dezinfekcijskih sredstava i odvajanju nokatne ploče od mekih tkiva kao i lokalnim antibakterijskim kremama ukoliko to odredi ordinirajući dermatolog. Ukoliko se pojavilo granulaciono tkivo terapija je isključivo hirurška ekscezija do zdravog tkiva.
KOREKCIJA UŠNE ŠKOLJKE
Deformacija u položaju ušne skolje (otopostaza) je urođen najčešće nasledan problem estetske prirode koji u adolescentskom periodu može izazvati kompleks. Intervencija se obavlja u jednom aktu u lokalnoj anesteziji. Sastoji u preoblikovanju ušne hrskavice i prepozicioniranju uške (ušne skoljke). Konci se odstranjnuju posle 14 dana, zavoji se nose nedelju dana a nakon toga elastična traka u trajanju od 3 nedelje. U postoperativnom periodu obavlja se nekoliko kontrola a sam tok je najčešće bez komplikacija. Recidivi nakon intervencije su jako retki.
KOREKCIJA OČNIH KAPAKA
Zatezanje kapaka – eliminacija otoka, tamnih kolutova oko očiju, formiranih kesica ispod oka, opuštene kože oko očiju, opuštenost gornjih i donjih kapaka tzv. blefaroplastika radi se u lokalnoj anesteziji sa linijom reza ispod trepavica tako da je ožiljak neprimetan nakon intervencije.
Rano javljanje pri svakoj promeni na koži koja perzistira duže od mesec dana je imperativ za uspešno izlečenje. U početnoj fazi, praktično svaka promena se može odstraniti jednokratnom hirurškom intervencijom u lokalnoj anesteziji, ambulantno. Patohistološka verifikacija je obavezna potvrda kliničke dijagnoze i kompletnosti odstranjenja. Savremena atraumatska tehnika rezultira najčešće odličnim funkcionalnim i estetskim rezultatom.
Rehabilitacija
Oštećenja neuromišićnog i koštanog – zglobnog sistema
a.) Degenerativna reumatska obolenja kičmenog stuba
Započinju najpre na kičmenim diskusima (hrskavičavo-elastična masa u prostoru između pršljenova) u vidu DISKUS HERNIJE, najčešće između 30. i 40. godine života, da bi kasnije, tokom progresije bolesti degenerativni proces zahvatio i koštane strukture, u vidu osteohondroze, spondiloze, spondilatroze, najčešće na mestima najvećeg opterećenja kičme. U zavisnosti od lokaliteta ovih promena klinički se manifestuju kao:
• Cervikalni sindrom – tegobe u vidu bolova u vratu, potiljačne glavobolje, bolne i ograničene pokretljivosti glave, bolova u predelu ramena, lopatica, duž jedne ili obe ruke (brahialgija) praćeni trnjenjem i utrnulošću prstiju.
• Torakalni sindrom – zbog degeneretivnih promena na grudnoj kičmi javlja se interkostalna neuralgija (bol u obliku pojasa, uz ograničenu pokretljivost tog dela kičme).
• Lumbalni sindrom – bol u krstima lokalno ili rasprostranjeno u oblasti slabinskog dela kičme.
• Lumboišijalgija – uznapredovala, odmakla faza lumbalnog sindroma koja se manifestuje propagacijom bola u nogu.
b.) Degeneretivna reumatska oboljenja perifernih zglobova odnosno ARTROZE
Podrazumeva degeneraciju i progresivno oštećenje zglobne hrskavice, uglavnom mehanički opterećenih zglobova: zgloba kolena – GONARTROZA, zgloba kuka – KOKSARTROZA i dr.
Rehabilitacija posle povreda:
Lečenje sportskih povreda, vanzglobnog reumatizma podrazumeva aplikaciju određenih fizikalnih procedura (ultrazvuk, ultrasonoforeza lekova, laser terapija, elektroforeza, elektroterapija, tens, elektromagnet i dr.) koje povećanjem metabolizma i mikrocirkulacije dovode do smanjenja zapaljenja, resorpcije otoka i ubrzanog zarastanja povređenog tkiva.
Fizikalna terapija
Metode fizikalnog lečenja:
- • laser Ga As
- • laser He Ne
- • elektroterapija (galvanizacija, TENS, dijadinamičke, interferentne struje)
- CORPO – elektrostimulacija mišića
- • terapija ultrazvukom
- • ultrazvučna endomasaža – DERMA JET
- • niskofrekventna elektromagnetna terapija
- • akupunktura – noga – koleno
- • terapeutska masaža
- • presuterapija – aparat za limfnu drenažu
- • kineziterapija
Laserska terapija
21. vek je vek laserske tehnologije. U medicini postoje laseri visoke snage koji se koriste u hirurgiji i dermatohirurgiji i laseri niske snage (soft) laseri. Kod laserskog zračenja visoke izlazne snage interakciju sa tkivom imamo u vidu:
– Vaporizacije tkiva(ablativni laseri) i
– Selektivne fototermolize koja podrazumeva apsorpciju laserske svetlosti od strane specifičnih hromofora kože (hemoglobin, melanin, tetovaže).
Laseri niske izlazne snagese koriste u dermatologiji, fizikalnoj medicini, neurologiji a zbog svog biostimulacijskog, analgezijskog i antiinflamacijskog dejstva imaju primenu u zarastanju rana, kod raznih inflamacijskih i bolnih stanja. Laseri produkuju svetlost jedne talasne dužine pa laserska svetlost veće talasne dužine prodire dublje u kož, u odnosu na svetlost manje talasne dužine. Laseri se takođe razlikuju i po načinu na koji emituju svetlost: pulsno, kontinuirano i poseban oblik emitovanja nazvan Q-prekidanje.
U Poliklinici „NadaDiva“ u svakodnevnoj praksi koriste se sledeći laseri:
– niske izlazne snage: GaAs laser emituje pulsnu, nevidljivu svetlost talasne dužine 904nm. Zbog svojih karakteristika ima moć prodiranja nekoliko centimetara. Zbog toga se koristi kod lečenja oboljenja koštano zglobnog i ligamentarno tetivnog sistema kao što su npr: teniski lakat, bolno rame, bolna peta, sportske povrede, povrede Achilove tetive, lumbago išijalgija, spondiloza, različita hronična bolna stanja i neuralgije, bol i otok od reumatoidnog artritisa.He Ne laser emituje kontinuiranu, vidljivu svetlost talasne dužine 633nm. Najefikasniji je u tretiranju oboljenja vezanih za kožu i sluzokožu kao npr: akne, čirevi, ekcemi, afte, dekubitus, herpes i sveži ožiljci. Deluje na smirenje zapaljenskih procesa u koži, stimuliše imune ćelije u odbrani od infekcija, smiruje iritaciju kože i podstiče njenu regeneraciju, veoma je pogodan i za lečenje perioralnog dermatitisa i akni rozacea.
– visoke izlazne snage: NdYAG laser (neodimijum:itrijum-aluminijski laser) emituje svetlost talasne dužine 1064nm. Ima višestruku primenu u dermatologiji i estetskoj medicini. Koristi se za terapiju vaskularnih lezija na licu i telu (prošireni kapilari, teleangiektazije, spider nevusi, hemangiomi), za lečenje rozacee, seboreje, akni vulgaris, za trajnu epilaciju neželjenih dlačica, za podmlađivanje kože, uklanjanje hiperpigmentacija, tetovaža i bradavica. Zahvaljujući kombinaciji selektivne i homogene fototermolize uspešno se koristi u tretmanu proširenih kapilara. Selektivnom fototermolizom laserska svetlost ove talasne dužine apsorbuje se od strane hromofora u krvnim sudovima (hemoglobin i oksihemoglobin) i na taj način koaguliše krvni sud, a takođe i zagrevanje kože oštećuje krvne sudove jer su proteini faktora koagulacije u krvnim sudovima osetljiviji na porast temperarure nego proteini u okolnom tkivu. U pojedinim slučajevima dovoljno je uraditi jedan tretman, a ukoliko su kapilari jače izraženi tretman se ponavlja 2 do 3 puta u razmacima od 6 nedelja.
Uspešnu primenu našao je u lečenju akni vulgaris jer uništava bakterije, ima jako protivupalno dejstvo ,a smanjuje lučenje lojnih žlezda i tako odmašćuje kožu. Zahvaljujući ovim svojstvima uspešno se primenjuje i u tretmanima seboreje i rozacee .Ukoliko već postoje ožiljci od akni, laser deluje i na njihovo smanjivanje jer istovremeno podstiče razvoj kolagena koji ispunjava ožiljak. U početku se tretmani rade 1 do 2 puta nedeljno a nakon postignutog zadovoljavajućeg učinka jednom mesečno.
Nd Yag laser koristi se za trajnu epilaciju neželjenih dlačica bez obzira na prebojenost kože. Kod selektivne fototermolize, hromofora je melanin koji se nalazi u korenu dlake, što je veoma efikasno za svetlije tipove kože (Tip I-III po Fitzpatrick-u). Kod tamnije prebojene kože (Tip IV-VI) NdYAG laser po principu homogene fototermolize dovodi do oštećenja korena dlake jer su ćelije bulbusa dlake u fazi intenzivnog rasta metabolički veoma aktivne i osetljivije na dejstvo toplote od ćelija okolnog tkiva. Osim toga talasna dužina od 1064nm pogađa i hemoglobin u krvnim sudovima koji ishranjuje dlaku i na taj način je dodatno oštećuje. S obzirom da su dlake u fazi intenzivnog rasta (anagena faza) najosetljivije na oštećenje potrebno je tretmane ponoviti nekoliko puta u razmacima 4 do 8 nedelja, da bi sve dlačice odgovarajuće regije bile tretirane u fazi rasta .Najčešće je potrebno 4 do 8 tretmana da bi se dobio zadovoljavajući estetski rezultat.
Za tretmane većih površina laser poseduje skener koji precizno i detaljno tretira celu odgovarajuću površinu kože. Tretman skenerom je je brz i efikasan, a zahvaljujući sistemu hlađenja bezbolan i komforan za pacijenta.
Ovaj laser primenjuje se takođe za fotorejuvinaciju kože neinvazivnim foto-kolagen remodeliranjem. Ovo podmlađivanje kože postiže se zahvaljujući efektima parcijalne koagulacije malih krvnih sudova u papilarnom dermu što oslobađa medijatore zapaljenja koji stimulišu fibroblaste za stvaranje novog kolagena. Nakon tretmana koža je mekša, glatka a proširene pore manje vidljive.
Po principu selektivne fototermolize uklanja tamni pigment iz hiperpigmentacija na licu ,rukama i telu. U zavisnosti od toga u kojim slojevima kože je prekomerno nakupljanje pigmenta, promene se tretiraju više puta jednom mesečno (melasme, chloasme ,postinflamatorne pigmentacije) ili se u potpunosti uklone samo jednim tretmanom posle koga na mestu promene ostane samo manja površna oguljotina koja vrlo brzo epitelizuje (ephelide-pege, i staračke ili solarne fleke–solarni lentigo nastale nakon prekomernog izlaganja suncu).
Na tetovažu Nd YAG laser deluje snažnim i kratkim laserskim impulsima koji prodiru kroz gornji sloj kože i selektivno se apsorbuju u pigmentu tetovaže .Laserski impulsi na taj pigment deluju fotoakustičnim efektom -udarni svetlosni talas mehanički razbije pigmentna zrnca, koja potom ćelije imunog sistema odstrane iz kože. Koliko će tretman biti uspešan zavisi od dubine i boje tetovaže. Preporučuje se da se uradi probni tretman manjeg dela.
Er-YAG laser(erbijum), emituje svetlost talasne dužine 2940nm, koju apsorbuju molekule vode u koži. Njegovo dejstvo može biti ablativno i neablativno, a laser koji koristimo u našoj poliklinici poseduje dve sonde:
– Fraxel sonda: koristi se za tretiranje ožiljaka od akni kao i svih drugih ožilljaka, za podmlađivanje kože i lifting , tretmane bora i proširenih pora, za lečenje strija i uklanjanje hiperpigmentacija.
– Hirurška sonda: koristi se za uklanjanje virusnih bradavica, fibroma, keratoza ,milija, ksantelazmi i solarnih pigmentacija.
Fraxel Er-Yag laser: Fraxel tehnologija predstavlja najsavremeniju lasersku metodu koja je minimalno invazivna za kožu sa maksimalno postignutim efektima. Frakcionisani laserski snop pravi mikroskopske defekte u koži i na taj način zamenjuje slojeve epiderma novim a u dermu dovodi do stvaranja novih kolagenih vlakana. Podešavanjem laserskih parametara (energija lasera ,mod, veličina izlaznog snopa, frekvencija) mogu se postići efekti blaže ili jače ablacije epiderma kao i efekti zagrevanja dermalnih struktura i stimulacije kolagena. Laserske parametre podešava lekar u zavisnosti od vrste i jačine problema koji se tretira, efekta koji želimo postići, kao i od dela i tipa kože koji se tretira (debljina kože ,hidriranost, suvoća, godine starosti pacijenta). S obzirom da molekule vode apsorbuju lasersku energiju ove talasne dužine, što je koža starija i suvlja potrebna je veća energija za postizanje efekta.
Fraxel laser pokazao je odlične rezultate i do sada je nezamenjiv u tretmanu ožiljaka od akni, ali i svih drugih ožiljaka, kao i u tretmanu strija koje su do pojave ove tehnologije predstavlajle praktično nerešiv problem. Ono što je novo u odnosu na dosadašnje lasersko podmlađivanje kože je da ovaj laser postiže značajan efekat liftinga – zatezanje i podizanje tonusa kože, pored toga što znatno ublažava bore i vidno popravlja teksturu kože. <Tretmani frakselom su bezbolni, rade se uz dodatno hlađenje kože i ne traju dugo, u proseku oko 30 min. Nakon tretmana javlja se crvenilo koje prolazi nakon nekoliko sati i blago perutanje nekoliko dana. Poželjno je tretman ponoviti nakon 6 nedelja, ukoliko je problem jače izražen može se ponavljati više puta godišnje, u istim ili dužim razmacima. U međuvremenu se preporučuje korištenje lokalnih preparata sa retinolom radi dodatne stimulacije fibroblasta.
Er-Yag ablativni laser: Hiruršku sondu erbijumskog lasera koristimo kada želimo da uklonimo dobroćudne promene na koži kao što su virusne bradavice (verrucae vulgarisi planae,molluscae contagiosa), seboroične i aktinične keratoze, fibrome, milije, ksantelazme i solarni lentigo. Tretman se obavlja brzo i bezbolno zahvaljujući hlađenju kože a na mestu intervencije ostaju plitke površne erozije (ranice) koje epitelizuju u kratkom roku.
Diodni laser – MeDioStar, laserski medijum je dioda koja emituje svetlost talasne dužine 810nm. U Poliklnici „Nada Diva“ imamo višegodišnje pozitivno iskustvo u radu sa ovim laserom. Uspešno se koristi za trajnu epilaciju neželjenjih dlačica, tretmane vaskularnih lezija (proširene kapilare na telu plavičaste prebojenosti), lečenje svih oblika akni vulgaris, kao i za fotopodmlađivanje kože. Osnovni parametar u njegovoj primeni je fluens odnosno gustina energije koja predstavlja jačinu enrgije (u džulima) na kvadratni centimetar kože. Veličina fluensa podešava se prema boji kože, jačini i vrsti problema koji se tretira.
Laser poseduje klizajuću sondu sa ugrađenim sistemom hlađenja i veći broj laserskih nastavaka različitog promera (od 6-12mm)koji se mogu menjati u zavisnosti od vrste tretmana i regije kože koja se tretira. Ovaj laser više godina uspešno koristimo za trajnu epilaciju neželjenih dlačica. Talasnu dužinu od 810nm apsorbuje melanin u korenu dlake i tako principom selektivne fototermolize trajno uništava matične ćelije bulbusa dlake. Kao i kod primene Nd YAG laserom i ovde je neophodno tretmane ponoviti nekoliko puta u razmacima od 4 do 8 nedelja. Ovaj laser ne primenjujemo na tamnoj, osunčanoj koži, jer je melanin hromofora.
Pokazao je izuzetno dobre rezultate u lečenju svih oblika akni vulgaris čak i onih najtežih nodulocističnih oblika, zahvaljujući jakom antiinflamatornom efektu. Bez ikakvih neželjenih efekata uspešno se primenjuje za podmlađivanje kože pri čemu postiže poboljšanje tena i ublažavanje bora kao i podizanje tonusa kože a kontinuiranom primenom (tretmani jednom mesečno) veoma je efikasan u prevenciji starenja kože i može se koristiti i kod mladih i starijih pacijenata. Efekat je vidljiv već posle jednog tretmana a koža izgleda glatko i mnogo svežije. Našao je zadovoljavajuću primenu i u tretmanu hiperpigmentacija naročito sunčanih ili staračkih pega (lentigo solaris) na licu i rukama.
Tokom tretmana bilo kojim od navedenih lasera i pacijent i operater nose zaštitne naočare da bi oči bile dobro zaštićee od neželjenog dejstva laserske svetlosti. Laserima rukuje za to obučeno stručno osoblje (lekari dermatolozi) tako da ne postoji opasnost od njihovih neželjenih dejstava (opekotine kože, neželjene hipo i hiperpigmentacije).
Tretmani se ne rade tokom trudnoće, kod težih psihosomatskih oboljenja, pacijentima koji uzimaju fotosenzitivne lekove (npr.tetraciklini) i ukoliko postoji oštećenje ili oboljenje kože tretirane regije (herpes). Odgovarajući tretmani ne rade se na osunčanoj koži i ne tokom letnjeg sunčanog perioda (tretmani proširenih kapilara i hiperpigmentacija kao ni tretmani fraxel laserom).
Svi tretmani ovim laserima su komforni za pacijente i bezbolni su jer se primenjuje hlađenje kože od strane lasera tokom tretmana. Kod primene NdYAG i ErYAG lasera koža se hladi dovođenjem hladnog vazduha dok Diodni laser poseduje integrisan sistem hlađenja u laserskoj sondi.
Lekari u našoj poliklinici oslanjaju se na stručnost i višegodišnje iskustvo u radu sa laserima kada odlučuju koji laserski tretman i koje parametre će primeniti u odgovarajućem slučaju.
Radiohirurgija
Radiohirurgija je atraumatska metoda sečenja i koagulacije mekih tkiva bez postoperativnih bolova i oštećenja tkiva. U radu se koristi radiohirurški uređaj kao izvor snažne radiotalasne energije a čija se jačina podešava u zavisnosti od promene koja se tretira kao i od lokalizacije rada. Radiotalasi se prenose iz uređaja na tkivo preko tankih žica tkz. hiruških elektroda i pri tome se razvija toplota koja razara i isparava ćelije na svom putu. Ovaj proces dovodi do razdvajanja tkiva kao da je presečeno skalperom. Rezultat sečenja se postiže bez pritiska ili oštećenja ćelija u tkivu odnosno dolazi do brzog oparavka tkiva bez fibroznih ožiljaka. Metoda je vrlo komforna, brza i bez neželjenih postoperativnih posledica kao što su oticanje tkiva, infekcije ili krvarenje.
Od nedavno se u dermatologiji koriste i radiotalasni aparati visoke izlazne snage za podmlađivanje i zatezanje kože lica i vrata.
Ova hirurška metoda je ideana za tretiranje kožnih promena tipa fibroma, keratoza, bradavica, milija kao i svih mladeža za koje lekar proceni da se mogu ukloniti radiotalasima.
Dermatologija – kožne bolesti
Najčešće dermatoze koje srećemo u našoj praksi su:
AKNE – hronično oboljenje lojnih žlezda koje se najčešće javlja u pubertetu. Nastaju pod dejstvom androgenih hormona koji dovode do povećane sekrecije a smanjenog izlučivanja sebuma iz lojnih žlezda, a što se dodatno komplikuje bakterijskom infekcijom. Ukoliko se ne počne na vreme sa terapijom, kao posledica zaostaju ožiljci i hiperpigmentacije. U terapiji se za smirivanje upalnih promena koristi DERMATOLOŠKI LASER HeNe, ELEKTROFOREZA ANTIBIOTICIMA, ULTRAZVUČNA TERAPIJA kao i individualno lokalna i opšta terapija lekovima.
ROZACEA je hronično oboljenje kože koje se najčešće javlja u osoba ženskog pola srednje životne dobi. Uzrok ove bolesti je još uvek nerazjašnjen. Kao mogući uzročni faktori pominju se stres, hrana, toplota, sunce i dr. U terapiji se primenjuju OPŠTE MERE (dijeta i fotozaštita ), ELEKTROFOREZA KLINDAMICINOM, ELEKTROKOAGULACIJA PROŠIRENIH KAPILARA, OPŠTA TERAPIJA i dr.
SEBOROIČNI DERMATITIS je hronično oboljenje kože glave i trupa, praćeno crvenilom i ljuskanjem kože. U nastanku ove bolesti pored nasleđa i hormona, važnu ulugu imaju i stres, gljivična infekcija, klimatski faktori kao i određeni neurogeni faktori. U terapiji se primenjuju DERMATOLOŠKI LASER, kao i lokalna i opšta medikamentozna terapija.
PSORIJAZA je često hronično oboljenje kože i noktiju, koje se manifestuje crvenilom i ljuskanjem kože. U nastanku ove bolesti određenu ulogu igraju nasledni, imunološki i biohemijski faktori, a koji bivaju provocirani određenim spoljnim faktorima kao što su: stres, bakterijske i virusne infekcije, mehanička trauma kože i dr. Terapija je u većini slučajeva lokalna.
BAKTERIJSKE, VIRUSNE i GLJIVIČNE INFEKCIJE KOŽE su česta kožna oboljenja koja se karakterišu najčešće crvenilom, ljuskanjem, gnojnim mehurićima i svrabom ili bolom u zahvaćenoj koži. Terapija zavisi od uzročnika oboljenja..
HIPERPIGMENTACIJE – nastaju zbog povećane produkcije melanina u površnim slojevima kože (epidermalne ) i u dubljim slojevima ( dermne ) ili na oba mesta ( mešovite ). Uzroci nastanka su mnogobrojni: nasledni poremećaj pigmentacije, metabolitički, endokrini poremećaj, lekovi, ishrana ( deficit vitamina B12 ), fizički faktori, infektivne bolesti kože itd…
Kožne bolesti koje se takođe sreću u našoj praksi su: Lichen planus, ekcemi i urtikarije, bulozne dermatoze, ihtioze, tumori kože, kao i bolesti koje se prenose polnim kontaktom.