Moguče su sve vrste preloma koje su uobičajene za sve duge kosti, jedino su retki otvoreni prelomi. Komplikacije koje nisu retke i koje mogu imati teže posledice su povreda n. radijalisa koji prolazi neposredno uz kost nadlaktice.

Klinički znaci.

 Kada postoje svi klasični znaci preloma nije teško prepoznati prelom nadlaktice. Potrebno je proveriti stanje n. radijalisa. U dijagnostici se koristi rendgenski pregled u dve projekcije.

Tretman.

Prelomi nadlaktice u pogledu zarastanja su veoma zahvalni i zbog toga ih možemo lečiti konzervativno gipsom po Desaultu, koji treba da stoji pet do sedam nedelja ili sa visečim gipsom.

Otvorene prelome i prelome sa lezijom n. radijalisa ili a. brachialis moramo obavezno operativno lečiti. Za operativno lečenje se odlučujemo pri prelomima koji su udruženi sa povredama grudnog koša (frakture rebara) i kod politraumatizovanih bolesnika.

Kod dece je potrebna tri do četiri nedele gipsana imobilizacija. Osteosinteza je pravilno urađena ako se upotrebe pločice i šrafovi. Vrlo retko se odlučujemo za drugi način osteosinteze (endomedularna ili spoljna fiksacija).

Pri konzervativnom lečenju komplikacije su veoma retke. Pri operativnom lečenju relativno česte su jatrogene povrede n. radijalisa. Pri loše izvedenim operativnim zahvatima i nepravilnom izboru fiksacije moguče su pseudoartroze.