Rahitis je bolest metabolizma kosti zbog nedostatka kalcija u odojčadi i male dece, kao posledica nedostatka D vitamina ili pomanjkanja kalcija i fosfora u ishrani. U normalnim prilikama je nutricijski rahitis retkost.

Glavni uzrok bolesti je pomanjkanje D vitamina zbog oskudice u prehrani, nepovoljne apsorpce kod bolesti probavnog trakta (celiakija, fibrocistinoza, bilijarna oštećenja) i pomanjkanje ultravioletnih zraka. Zbog zaliha D vitamina u jetri, u odojčeta do 6. mjeseca starosti rahitis se ne javlja u kliničko manifestnom obliku.

Patologija.

Zbog nedostatka aktivnog oblika vitamina D, resorpcija kalcijuma iz creva je smanjena. Zbog pomanjkanja kalcijuma ne moguća provizorna kalcifikacija u hipertrofičnoj zoni fize. Time ne omogućeno uraštanje kapilara a stime ni daljnja preobrazba u osteidno tkivo. Time je onemogućen proces osifikacije. Hrskavično tkivo dale raste, pa se masa tog tkiva među epifizom i osificiranom metafizom povećava, što bitno oslabi mehaničke osobine kosti.

Kod jačih i dugotrajnih oblika rahitisa se zbog delovanja PTH poveća osteoklastična aktivnost, pa postaju sve manje mineralizirane i prethodno normalne kosti.

Klinički znaci.

 Kakvi će se deformiteti pojaviti na mehanički manje otpornim kostima zavisi od starosti deteta i od njegove aktivnosti. Kod odojčeta koje samo leži deformisaće se glava. Deformacija grudnog koša u vidu Harrisovog žleba nastaje zbog vlaka dijafragme na manje otporna rebra. U svim rastnim predelima (metafize, kostohondralni spojevi) uočljiva zadebljanja su posledica obilnog hrskavičnog tkiva.

Na rendgenografskom snimku su predeli fiza prošireni, metafize slabo mineralizirane i čašastog oblika, jedra okoštavanja mala, nepravilno osificirana, a mogu već nestati postojeća .

 Kod deteta koje sedi može se osim deformace glave i grudnog koša pojaviti kifoza, sa strukturnim promjenama na tjelima pršlenova. Kod dece u dobi prohodavanja se pojavljuju iskrivlenja dugih kostiju. Kod male dece su to obično varusne deformace, kasne valgusne, a kod dece koju mnogo nose i kombinirane.

U kliničkoj slici zapažamo da dete slabo napreduje, plačljivo je i neraspoloženo. Trbuh je naduvan, česte su probavne smetnje. Osim opisanih deformacija, karakterističan je kraniotabes i dugo otvorene fontanele. U serumu je kalcijum normalan, fosfor snižen a alkalna fosfataza visoka.

Tretman.

 Preventiva preparatima D vitamina je široko primjenjivana, pa su razveni oblici rahitisa rijetki. Kod razvene bolesti dajemo visoke doze D vitamina, detu bogatu kalcem, preporučamo i sunčanje. Deformace skeleta se obično u daljnom rastu same korigiraju. Ako ostaju, naročito važi to za jake varusne i rotacione deformace iznad skočnog zgloba, vršimo korektivne osteotome.