Istraživači su razvili inovativan, personalizovani apsorber koji može „uhvatiti“ toksične lekove za hemoterapiju kada „iscuri“ iz tretiranog organa. To bi moglo pomoći u smanjenju štetnih nuspojava tokom lečenja raka.
Tim istraživača iz institucija širom Sjedinjenih Država – uključujući Univerzitet Kalifornija (UC), Berkli i Kalifornijski univerzitet u San Francisku (UCSF) – nedavno je razvio mali uređaj sličan sunđeru, koji je u mogućnosti da apsorbuje hemoterapiju nakon što dostignu cilj.
Cilj apsorbera je da minimizira toksične sporedne efekte hemoterapijskih lekova, koji, iako imaju snažan efekat protiv tumora raka , takođe napadaju zdrave organe i tkiva i mogu narušiti njihovu funkciju.
Sunđer je štampan na 3D štampaču, tako da se savršeno uklapa u venu svakog pojedinca koji prima hemoterapiju. Njegova upijajuća polimerna obloga je u stanju da „upije“ toksične agense nakon što su prošli kroz organ koji je ciljni organ.
Do sada su istraživači testirali ovaj novi uređaj kao pomoć u hemoterapiji za rak jetre , jer terapijski lekovi putuju do jetre u krvotok, što može povećati rizik od toksičnih nuspojava.
Istraživači su izveštavali o svojim eksperimentima i nalazima u istraživačkom radu koji se pojavio danas u časopisu ACS Central Science .
Uređaj koji pokazuje obećanje
Da biste ubacili inovativni apsorber, „hirurzi ubacuju žicu u krvotok i postavljaju sunđer kao stent, i ostavljaju ga unutra sve vreme dok traje hemoterapija, možda nekoliko sati“, objašnjava prof. Nitash Balsara, UC Berkli.
Istraživači su testirali apsorber u modelu svinje. Ubrizgali su hemoterapijski lek za lečenje raka jetre i otkrili da je uređaj u proseku bio u stanju da presretne 64% leka.
„Razvijamo ovo oko raka jetre jer je to velika prijetnja javnom zdravlju – ima desetine hiljada novih slučajeva svake godine – i već lečimo rak jetre pomoću intraarterijske hemoterapije“, objašnjava koautor studije prof. Steven Hetts .
Međutim, on dodaje da „možete koristiti ovu vrstu pristupa za bilo koji tumor ili bilo koju bolest koja je ograničena na organ, a želite apsorbovati lek na venskoj strani pre nego što se on rasporedi i izazva nuspojave na drugim mestima u telu. „
U budućnosti, istraživači imaju za cilj da koriste ovu tehniku u tretmanu tumora bubrega i tumora mozga.
Korišćenje ‘koncepta prerade nafte’
U bolnicama UCSF Mission Bay, prof. Hetts već koristi sigurniji način isporuke lekova za hemoterapiju. Umesto da jednostavno ubrizgava lekove u krvotok, on ubacuje katetere u vene da bi ih isporučio ravno do mesta tumora.
Ovakav pristup već pomaže u smanjenju rizika da se ovi moćni lekovi infiltriraju i utiču na zdravo tkivo. Međutim, prof. Hetts objašnjava da više od polovine injekcione doze leka još uvek ima tendenciju da „iscuri“ iz ciljanog organa i dopre do drugih delova tela.
Inovativni apsorber, koji uključuje jonski polimer koji može efikasno presresti hemoterapijski agens doksorubicin, bi se rešio ovog problema. Koncept ovog uređaja, objašnjava istraživački tim, zapravo dolazi od industrijskih procesa prerade.
„Apsorber je standardni koncept hemijskog inženjeringa“, kaže profesor Balsara. „Apsorberi se koriste u preradi nafte za uklanjanje neželjenih hemikalija, kao što je sumpor. Doslovno, mi smo uzeli koncept iz rafinacije nafte i primenili ga na hemoterapiju“, primećuje on.
„Jedan od najkraćih puteva do pacijenata“
Iako je personalizovani apsorber do sada dobro funkcionisao u modelu zdrave svinje, istraživači smatraju da je izuzetno važno potvrditi ga u kliničkim ispitivanjima na ljudima koji boluju od raka.
„Ovo je potvrda prvog nivoa in vivo, da ovaj uređaj vezuje lek u krvotoku. Ali ekstenzivno testiranje na životinjama nije sledeći put, sledeći put je dobijanje uslovnog odobrenja od [US Food and Drug Administration (FDA) ] da urade prve studije na ljudima, jer je mnogo realnije testirati ih kod ljudi koji imaju rak, za razliku od nastavka testiranja na mladim svinjama koje imaju zdravu jetru, “naglašava prof. Hetts.
Ipak, istraživači su uvereni da njihov inovativni apsorber obećava. Oni veruju da ne samo da će biti manje invazivna od drugih metoda za filtriranje hemoterapije koje su već u toku, već će verovatno biti bolje od njih.
„Postoji mnogo mogućnosti da se razviju manje invazivni uređaji koji će povezati lek na blaži način. Smatramo da je to opšte primjenjiv koncept“, kaže profesor Hetts.
“ Pošto je to privremeni uređaj, postoji niža granica u smislu odobrenja od strane FDA. Mislim da je ovaj tip hemofiltera jedan od najkraćih puteva za pacijente.“
Prof. Steven Hetts