Hodanje sa porodicom i prijateljem po tepihu od lišća bez obzira na vremenske prilike doneće kiseonik vašem mozgu i vašim mišićima, doći će do povećanog stvaranja endorfina u mozgu, postići će se osećaj dobrog rasoloženja i – well-being je stigao.
Hodanje sa porodicom i prijateljem po tepihu od lišća bez obzira na vremenske prilike doneće kiseonik vašem mozgu i vašim mišićima, doći će do povećanog stvaranja endorfina u mozgu, postići će se osećaj dobrog rasoloženja i – well-being je stigao.
Sa dolaskom jesenjih dana, neki ljudi se osećaju bezvoljnije i gube interesovanje da nešto lepo urade za sebe kako bi se osećali bolje. Ima onih kod kojih se sa dolaskom hladnijih dana beleži smanjenjeapetita i gubitak u težini, a kodnekih osoba sasvim suprotno – dolazido povećanja želje za hranom i samim timi viška kilograma.
Profesor dr Budimka Novaković, dijetoterapeut sa Medicinskog fakulteta u Novom Sadu,pojašnjava da jesen donosi manje sunčanih dana, značajno skraćenje vidljivog dela dana, nekada i obilne padavine, smanjenje temperature vazduha što sve može doprineti promeni raspoloženja. Više vremena se provodi u kućnim uslovima, manje se ostvaraju socijalni kontakti, češće se konzumira hrana, naročito slatkiši, smanjuje se fizička aktivnost – što dodatno doprinosi promeni mentalnog stanja. Medicina zna da se tokom jeseni pogoršavaju neke mentalne bolesti pogotovu depresija.
Šetnjom do stvaranja endorfina i postizanja well-being-a
Profesorka Novaković ističe da ne treba dozvoliti da nas jesen odvede u nezadovoljstvo i da zlatne boje jeseni treba da budu izazov da se nakon posla prošeta i da se ne žuri kući koliko god obaveza da se ima. Hodanje sa porodicom, prijateljem po tepihu od lišća bez obzira na vremenske prilike doneće kiseonik vašem mozgu i vašim mišićima, doći će do povećanog stvaranja endorfina u mozgu (naši ,,prirodni opijati”), postići će se osećaj dobrog rasoloženja i – well-being je stigao.
Redovnost obroka i manja količina hrane
Jesenja ishrana u 21. veku ne treba značajno da se razlikuje od ishrane tokom leta. Tokom jeseni smanjuje se fizička aktivnost pa treba konzumirati i manje količine hrane. I za jesenju ishranu važe ista pravila: redovnost obroka, što više sirovih namirnica i što manje termičke obrade hrane. Unos dovoljne količine tečnosti je veoma važan.
– Zimnicu koju su pravile vaše bake nemojte praviti jer ima puno dodatog šećera (,,slatka”, sokovi, džemovi) i dodate soli (turšija, kiseli kupus), a smanjenje unosa dodatog šećera i dodate soli je prioritet u aktuelnoj ishrani – dodaje dr Novaković.
Uživanje u omiljenim ukusima
Veliki broj građana želi da održi poželjnu telesnu masu ili da smanji prekomernu telesnu masu, a da i dalje zadrži svoje omiljene slatke ukuse. Nutritivno pogodno rešenje su niskokalorijski zaslađivači koji će omogućiti uživanje u slatkom ukusu vašeg omiljenog napitka.
– Niskokalorijski zaslađivači će smanjiti unos dodatih šećera i posledično smanjiće se i energetski unos. Korišćenjem niskokalorijskih zaslađivača postiže se bolja kontrola telesne mase i bolji uspeh u smanjenju prekomerne telesne mase. Njihovom upotrebom unapređuju se i socijalni kontakti je se može uživati u kafi i bezalkoholnom napitku sa niskokalorijskim zaslađivačem u omiljenom društvu. Sve navedeno će unaprediti kvalitet života – smatra dr Novaković.