Koliko god bili umorni, posle vežbanja se ipak osećate fenomenalno? Da li ste se zapitali zašto je to tako? Zato što vežbanje nije samo korisno za postizanje mišićave i vitke figure, već je i lek za neke zdravstvene tegobe kao što su anksioznost, pospanost, bolovi u leđima, nizak libido, slab imunitet…
Anksioznost
Protiv osećaja nervoze i uznemirenosti možete se boriti kardio vežbama, tvrde stručnjaci. Ubrzani rad srca povećava otpuštanje serotonina, neurotransmitera koji popravlja raspoloženje, pa verovatno zato prilikom treninga, uz znojenje osećate i kako vas napušta nakupljeni stres.
Pospanost tokom dana
Pokrenite se umesto što ćete se nalivati kafama (koje vam mogu otežati da zaspite u večernjim satima). Probajte da u trening ubacite jogu – istraživanje iz 2012. godine je pokazalo da joga u kombinaciji s tehnikama dubokog disanja pomaže kod nesanice. Vežbanje završite bar tri sata pre nego što krenete u krevet, jer trening preblizu spavanja može da deluje stimulativno na telo.
Bol u leđima
Mišići oko kičme postaju sve manje elastični i gipki kako starimo, a pogrbljeno
sedenje za kompjuterom tokom dana ih dodatno slabi. Razvojem mišića donjeg dela leđa i trbušnih i bočnih mišića pritisak se pomera sa same kičme, pokreti postaju bolji i bol se sprečava.
Nizak libido
Muči vas nizak nivo seksualne želje? Ne tražite rešenje dalje od vaše lokalne teretane! Vežbanje podstiče cirkulaciju u svim delovima tela i mentalno nas rešava histerisanja oko mlitavog tela. Birajte vežbe koje podstiču rad vašeg srca i uz koje ste u dodiru sa svojim telom, poput latino plesova ili zumbe. Pomažu i vežbe joge, jer povećavaju dotok krvi u područje karlice.
Slab imunitet
Aerobno vežbanje je prirodan saveznik u borbi protiv prehlada, a ćelijama tela pomaže u borbi protiv virusa i bakterija. Vežbe koje podstiču rad srčanog mišića jačaju i imunitet. Trčite, vozite bicikl ili se upišite na kurs plesa.
Sve u svemu – POKRENITE SE!!!! Koji god način da vam najviše prija…