Dodatne mere zaštite bez kojih ne biste trebalo da se upuštate u seksualni odnos s osobom koja nije monogamna (iako ni to u slučaju hlamidije ne mora biti znak da osoba nije inficirana) i koja nije testirana na polno prenosive bolesti (dakle, predstavlja realan rizik):
1. Uvek koristite kondom, od samog početka do kraja bilo kog oblika seksualnog odnosa. Ne nosite kondom u džepu pantalona jer tako može da se ošteti.
2. Koristite lubrikante na bazi vode, a ne ulja jer mogu oštetiti kondom.
3. Sprečite grube odnose i bilo kakvo oštećenje kože, epitela vagine, sluzokože usta ili anusa koje može dovesti do krvarenja. ***Testovi koje treba da uradite pre nego što zatrudnite
RAŠIRENI MITOVI
1. Simptome hlamidije je lako uočiti?
Hlamidija spada u grupu polno prenosivih bolesti koje skoro da nemaju nikakve simptome. Jedini siguran način da je otkrijete je testiranje. Čak 75% inficiranih ni ne misli da ima hlamidiju. U 70% slučajeva hlamidijski cervicitis nema simptoma, a kod 20 do 30% žena s hlamidijskim cervicitisom nema znakova na osnovu kojih bi lekar tokom ginekološkog pregleda posumnjao na infekciju. Ako su simptomi ipak vidljivi, oni su blagi, poput peckanja tokom mokrenja, pojačanog iscetka u vagini i krvarenja nakon seksualnog odnosa. Pojavljuju se sedam do 14 dana nakon seksualnog odnosa sa zaraženim partnerom. Najčešće se manifestuju kao peckanje za vreme mokrenja, pojačanim sekretom žućkaste boje. Simptomi mogu promaći čak i ginekologu. S obzirom da je hlamidijska infekcija kod 70% žena i oko 30% muškaraca asimptomatska, redovni ginekološki, odnosno dermatovenerološki pregledi, uz adekvatnu laboratorijsku obradu, mogu biti jedini način da se hlamidijska infekcija prepozna, izleči i spreči njeno širenje. Dakle, testiranje je jedina sigurna potvrda. ***Nova vrsta gonoreje za koju nema leka
2. Hlamidija će proći sama od sebe?
Nikako ne smete zanemariti hlamidiju. Neplodnost i karlična upalna bolest česte su posledice. Karlična upalna bolest je u stvari infekcija koja se preko sluzokože širi na matericu, jajovode, pa čak i jajnike. To može dovesti do trajnog oštećenja sluzokože jajovoda, nastanka priraslica u karlici i neprohodnosti jajovoda. Trudnoća u jajovodu i tubarna (mehanička) neplodnost, nepravilno krvarenje te komplikacije tokom trudnoće, kao što su infekcije posteljice, spontani pobačaj, prevremeni porođaj i infekcije novorođenčeta, moguće su posledice infekcije hlamidijom.
Kod muškaraca nelečena hlamidija može dovesti do ožiljaka na uretri, upale prostate, neplodnosti i impotencije.
3. Samo oko 10 i 15% žena koje ne leče hlamidiju razviju karličnu upalnu bolest
Čak 40% žena koje ne leče infekciju razviju karličnu upalnu bolest. Nemojte se zavaravati da ste među ostalih 60%, nego odmah potražite lekarsku pomoć. ***Najnovije otkriće – šansa za neplodne muškarce!
4. Peckanje tokom mokrenja nije alarmantna pojava? To je uglavnom samo manja infekcija?
Peckanje za vreme mokrenja, neobičan genitalni osip ili svrab mogu stvoriti mnoge komplikacije. To je signal da prestanete sa seksom i posavetujete se s lekarom. To što uopšte imate simptome smatrajte srećom jer imate priliku da izlečite problem u začetku.
5. Hlamidija se prenosi putem poljupca ili oralnog seksa?
Preko poljupca se nećete zaraziti, čak i ako je vaš partner zaražen. Oralni seks je sasvim druga priča i zaraza je lako moguća.
6. Mogu li antibiotici da unište hlamidiju?
Antibiotici mogu uspešno izlečiti infekciju. Krenite na testiranje urina (može i vaginalni bris) i lekar će vam prepisati antibiotik ako je potrebno. Dok se vi lečite, neophodno je da se i vaš partner leči. U suprotnom će vam opet preneti infekciju. Od seksa se morate suzdržati sedam dana, dakle dok traje lečenje antibioticima. Suzdržavanje od seksa uključuje sve oblike seksa – vaginalni, analni (da, i analnim putem se širi infekcija) i oralni, piše Magazin. ***Šta uzrokuje neplodnost?
7. Samo promiskuitetni ljudi imaju hlamidiju?
Nažalost, hlamidija ne uzima u obzir nikakve moralne vrednosti. I najverniji muškarci i žene, koji su imali samo jednog seksualnog partnera, mogu da pate od hlamidije.
Ipak, ako osoba ima više partnera, dakle barem dva tokom jedne godine, povećava se mogućnost infekcije od svih polno prenosivih bolesti, uključujući i infekciju hlamidijom. Rani početak seksualne aktivnosti takođe povećava rizik. Ne treba zaboraviti da je jedan od 10 adolescenata zaražen hlamidijom, a bolest može preneti i trudnica na dete.
Izvor: S media, foto: Gulliver/Thinkstock