Sedimentacija eritrocita Vrednosti:
Normalne vrednosti: Muškarci: 2-13 mm/3.6 ks, Žene: 4-24 mm/3.6 ks, > 50 god: 3-28 mm/3.6 ks
Povišene vrednosti SE:
Sedimentacija eritrocita je veoma koristan test u praćenju toka upalnog procesa. Sedimentacija eritrocita ubrzana je kod bolesti uzrokovane bakterijama, kod reumatskih bolesti, neoplastičnih sindroma i degenerativnih bolesti.
Fiziološki, povišena sedimentacija nalazi se kod anemije i za vreme trudnoće.
Snižene vrednosti SE:
Nije klinički značajno
Ako se krv koja sadrži antikoagulans pusti da stoji u uspravno postavljenoj pipeta, eritrociti će se postepeno početi taložiti na dno. Brzina kojom se ove ćelije talože je osetljiva na indeks reakcije tela na povredu ili bolest, kao što je npr. leukocitoza ili groznica.
Normalna brzina sedimentacije ne isključuje mogućnost postojanja bolesti, ali ubrzana sedimentacija je indikator za dalja ispitivanja.
Značenje sedimentacije je u tome što ona ukazuje na moguće postojanje organske bolesti ili da se prati tok bolesti.
Sedimentacija eritrocita Test i šta se testira?
Stopa sedimentacije eritrocita (ESR ili stopa sed) je test koji indirektno meri stepen zapaljenja prisutnog u telu. Test zapravo meri brzinu pada (sedimentacije) eritrocita (crvenih krvnih zrnaca) u uzorku krvi koji je smešten u visoku, tanku, vertikalnu cev. Rezultati su navedeni kao milimetri bistre tečnosti ( plazme ) koji su prisutni na gornjem delu epruvete posle jednog sata.
Kada se uzorak krvi stavi u epruvetu, crvena krvna zrnca se normalno odlažu relativno sporo, ostavljajući malo bistre plazme. Crvene ćelije se sležu brže u prisustvu povećanog nivoa proteina , naročito proteina koji se nazivaju reaktanti akutne faze . Nivo reaktanata akutne faze, kao što je C-reaktivni protein (CRP) i fibrinogen, povećava se u krvi kao odgovor na upalu.
Upala je deo imunološkog odgovora tela. Može biti akutna, razvija se na primer posle traume, povrede ili infekcije, ili se može javiti tokom dužeg vremena (hronično) sa stanjima kao što su autoimune bolesti ili rak.
ESR nije dijagnostički; to je nespecifičan test koji se može povisiti u većini ovih različitih stanja. Daje opšte informacije o prisustvu ili odsustvu upalnog stanja.
Postavljana su pitanja o korisnosti ESR-a u svetlu novijih testova koji su ušli u upotrebu i koji su specifičniji. Međutim, ESR test je obično indiciran za dijagnozu i praćenje temporalnog arteritisa , sistemskog vaskulitisa i polimijalgije reumatike.
Izuzetno povišen ESR koristan je za razvijanje diferencijalne dijagnoze reumatskih bolesti. Pored toga, ESR može i dalje biti dobra opcija u nekim situacijama, kada, na primer, noviji testovi nisu dostupni u oblastima sa ograničenim resursima ili kada se prati tok bolesti.
Kako se koristi test?
Stopa sedimentacije eritrocita (ESR ili stopa sed) je relativno jednostavan, jeftin, nespecifičan test koji se koristi duži niz godina kako bi se pomoglo otkrivanju upale povezane sa stanjima kao što su infekcije , karcinomi i autoimune bolesti.
Za ESR se kaže da je nespecifičan test, jer povišen rezultat često ukazuje na prisustvo upale, ali medicinskom ljekaru ne govori tačno gde se upala nalazi u telu ili šta je uzrokuje. Na ESR mogu da utiču i druga stanja pored upale. Iz tog razloga, ESR se obično koristi u kombinaciji sa drugim testovima, kao što je C-reaktivni protein.
ESR se koristi za dijagnosticiranje određenih specifičnih upalnih bolesti, uključujući temporalni arteritis, sistemski vaskulitis i polimijalgiju reumatiku. (Za više detalja pročitajte članak o vaskulitisu.)
Znatno povišen ESR jedan je od glavnih rezultata ispitivanja koji se koriste u svrhu dijagnoze.
Ovaj test se takođe može koristiti za nadgledanje aktivnosti bolesti i reakcije na terapiju kod obe navedene bolesti, kao i nekih drugih, kao što je lupus.
Kada se naručuje?
ESR se može naložiti ako se sumnja da neko stanje ili bolest izaziva upalu negde u telu. Postoje brojna zapaljenska stanja koja se mogu otkriti ovim testom. Na primer, može se naložiti kada se sumnja da artritis izaziva upalu i bol u zglobovima ili kada se sumnja da su probavni simptomi izazvani inflamatornom bolešću creva.
Zdravstveni radnik može naručiti ESR kada osoba ima simptome koji sugerišu polimijalgiju reumatiku, sistemski vaskulitis ili privremeni arteritis, poput glavobolje, bolova u vratu ili ramenima, bolova u karlici, anemije , lošeg apetita, neobjašnjivog gubitka težine i ukočenosti zglobova. ESR se takođe može naručiti u redovnim intervalima kako bi se pomoglo u praćenju toka ovih bolesti.
Pre nego što obavi opsežnu obradu potrage za bolešću, zdravstveni radnik će možda želeti da ponovi ESR.
Šta znači rezultat testa?
Rezultat ESR-a je prikazan kao milimetri bistre tečnosti ( plazme ) koji su prisutni na gornjem delu cevi posle jednog sata (mm / h).
Pošto je ESR nespecifični marker upale i na njega utiču drugi faktori, rezultati se moraju koristiti zajedno sa drugim kliničkim nalazima, zdravstvenom istorijom pojedinca i rezultatima drugih laboratorijskih ispitivanja. Ako se ESR i klinički nalazi podudaraju, ljekar može biti u mogućnosti da potvrdi ili isključi sumnju na dijagnozu.
Povišen ESR, bez ikakvih simptoma određene bolesti, obično neće dati dovoljno informacija za donošenje medicinske odluke. Štaviše, normalan rezultat ne isključuje upalu ili bolest.
Umereno povišen ESR javlja se sa upalom, ali i sa anemijom, infekcijom, trudnoćom i starenjem.
Vrlo visoka ESR obično ima očigledan uzrok, poput teške infekcije, obeležene povećanjem globulina, polimijalgija reumatike ili temporalnog arteritisa.
Zdravstveni radnik će obično koristiti druge sledeće testove, poput krvnih kultura , u zavisnosti od simptoma osobe. Ljudi sa multiplim mijelomom ili makroglobulinemijom Valdenstroma ( tumori koji stvaraju velike količine imunoglobulina ) obično imaju veoma visoke ESR čak i ako nemaju upalu.
Kada nadgledate stanje tokom vremena, porast ESR-a može ukazivati na povećanje upale ili loš odgovor na terapiju; normalni ili smanjeni ESR-ovi mogu ukazivati na odgovarajući odgovor na lečenje.
Koliko će trajati moj rezultat ESR-a?
To zavisi od laboratorija koji vrši test. Rezultati mogu biti dostupni istog dana ili, ako je uzorak poslan u referentnu laboratoriju , za vaše rezultate može biti potreban dan ili dva.
Tradicionalne testove ESR tehničar očita jedan sat nakon pokretanja testa. Novije metode se mogu pročitati na 20-30 minuta; i sada su dostupni komercijalni brzi testovi koji koriste centrifugalnu metodu i mogu da se pročitaju pet minuta nakon podešavanja. Ova nova metoda se širi koristi za skraćivanje vremena čekanja za pacijente, posebno u hitnim odjeljenjima.
Šta izaziva upalu?
Upala se može pojaviti kratkoročno (akutno) ili tokom dužeg vremenskog perioda (hronično) i može biti uzrokovana raznim stanjima i bolestima.
Neki primeri uključuju:
Infekcije
Artritis
Autoimune bolesti , poput lupusa
Zapaljenska bolest creva
Koje bi druge testove mogao da naloži moj lekar osim ESR-a?
Vaš zdravstveni radnik može istovremeno da naloži test C-reaktivnog proteina (CRP) kao i druge opšte testove, poput sveobuhvatnog metaboličkog panela (CMP) ili kompletne krvne slike (CBC) . ESR i C-reaktivni protein (CRP) su obe markere upale. Generalno, ESR se ne menja tako brzo kao CRP, ni na početku upale ili kako razreši.
Na CRP ne utiče toliko drugih faktora kao što je ESR, što ga čini boljim markerom upale. Međutim, s obzirom na to da je ESR lako izvršen test, mnogi zdravstveni radnici još uvek koriste ESR kao početni test kada misle da pacijent ima upalu.
Primeri drugih testova koji se mogu naručiti na osnovu vaših simptoma uključuju antinuklearno antitelo (ANA) , reumatoidni faktor (RF) , elektroforezu fibrinogena ili proteina u serumu . Povišen ESR je obično rezultat dve vrste proteina, globulina ili fibrinogena. U zavisnosti od vaše istorije bolesti, znakova, simptoma i onoga što vaš lekar sumnja da je uzrok, on ili ona mogu da naruče nivo fibrinogena (protein zgrušavanja koji je drugi marker upale) i elektroforezu serumskih proteina kako bi odredio koji od ovih (ili oboje) izaziva povišen ESR. Ako se sumnja na ozbiljnu infekciju, može se uraditi krvna kultura .
Šta znače promene u mom ESR-u?
Promene u ESR mogu ukazivati na prisustvo ili smanjenje infekcije ili upale . Ako imate hroničnu upalnu bolest, ESR može varirati stepenom ozbiljnosti ili kliničkim tokom vašeg stanja.
Postoji li još nešto što bih trebao znati ?
Nizak ESR može se videti kod stanja koja inhibiraju normalnu sedimentaciju crvenih krvnih zrnaca, kao što je visoka brojnost crvenih krvnih zrnaca ( policitemija ), značajno visoka brojnost belih krvnih zrnaca ( leukocitoza ) i neke abnormalnosti proteina. Neke promene u obliku crvenih ćelija (poput srpastih ćelija kod srpaste ćelije ) takođe smanjuju ESR.
Žene imaju veću ESR, a menstruacija i trudnoća mogu prouzrokovati privremene povišice.
U pedijatrijskom okruženju ESR test koristi se za dijagnostiku i praćenje dece sa reumatoidnim artritisom ili Kavasakijevom bolešću.