Septični artritis može biti hematogenim putem prouzrokovana infekcija zgloba, ili se infekcija proširi iz susjednjeg područja (kod osteomyelitisa), a moguč je i direktan unos klica ubodnom povredom. Moguča je infekcija punkcijom kod neadekvatne asepce. Septični artritis može biti i posledica operativne intervencije u zglobu. Uzročnik je obično Staphylococcus aureus, a mogu biti i druge klice.

Klinički znaci.

Klasični znaci infekcije su naročito kod velikih zglobova maksimalno izraženi. Zglob je crven, bolan i otečen. Zbog pritiska eksudata zglob je u tipičnoj poziciji „maksimalnog kapaciteta“. Kod periferno ležečih zglobova lako uočimo prisutnost tekučine, dok je kod duboko ležečih to teško (npr. kuk).

Tretman.

Punkcija zgloba je nužda, jer se rasterečenjem napetosti odstrani bol, dobije se materijal za bakteriološku pretragu, omogučuje ispiranje zgloba, te aplikacija antibiotika. Ekstremitet imobiliziramo na udlagi, eventualno indirektnom ekstenzijom i zglob hladimo. Bolesnik prima antibiotik širokog spektra. U slučaju teže pogođenosti ordiniramo infuziju te antibiotik u infuziji. Punkciju ponavljamo. Ukoliko posle 24 časa poboljšanja nema, treba izvršiti artrotomiju, sa odstranjenjem fibrinskih naslaga iz zgloba, te stiti cevke za perfuzionu drenažu sa antibiotičkim rastvorom.

Prognoza je ugodna ako je liječenje počelo pravovremeno. Kod kasnog liječenja su hondrolitički encimi u gnoju do tolike mere oštetili zglobnu hrskavicu, da se u zglobu razvije ili fibrozna ili koštana ankiloza.