Ne postoji jasna definicija kombinovane kože, smatra se da kombinovana koža sadrži karakteristike svih tipova kože: normalnog, suvog i masnog tipa kože i da se te karakteristike menjaju u zavisnosti od faktora spoljašnje sredine.
Kako se definiše kombinovana koža?
Ne postoji jasna definicija kombinovane kože, smatra se da kombinovana koža sadrži karakteristike svih tipova kože: normalnog, suvog i masnog tipa kože i da se te karakteristike menjaju u zavisnosti od faktora spoljašnje sredine.
Kombinovani tip kože se može naći samo na licu. To znači da je lice na nekim mestima suvo, a na drugim može biti normalno ili masno. Tipična karakteristika kombinovane kože jeste masna „T – zona“ koja obuhvata čelo, nos i bradu, dok je koža oko očiju i na obrazima suva.
Kombinovani tip kože je prema nekim autorima najčešći tip kože s kojim se dermatolozi sreću u svakodnevnoj kliničkoj praksi.
Šta je uzrok kombinovane kože?
Genetski faktori imaju veliku ulogu u nastanku kombinovane kože. Koji god tip kože da imate, vrlo je verovatno da ste ga nasledili od roditelja.
Mnogi drugi faktori utiču na kožu i na njeno stanje. To su faktori spoljašnje sredine kao što su vremenske prilike, godišnje doba i slično, ali veliki uticaj takođe ima i način na koji negujemo našu kožu. Upotreba neadekvaatnih produkata može pogoršati ili čak dovesti do pojave svih karakteristika koje se sreću kod kombinovanog tipa kože.
Karakteristike kombinovanog tipa kože
Kombinovani tip kože sadrži karakteristike svih tipova kože. Koža lica može u nekim regijama biti normalna, suva i masna.
Karakteristike normalne kože su:
- jedva vidljive pore
- dobra cirkulacija krvi i ujednačen ružičasti ten
- bašunasta, nežna i meka tekstura kože
Karakteristike suve kože su:
- skoro nevidljive pore
- zategnuta i gruba koža
- naglašen kožni crtež
- sklonost ka iritacijama i manja elastićnost
Međutim, najveći problem predstavlja takozvana „T-zona“ koja obuhvata čelo, nos i bradu. u ovoj zoni proizvodnja sebuma je povišena i karakteriše se:
- proširenim i lako uočljivim porama
- presijavanjem
- koža je deblja i bleda, bez uočljivih krvnih sudova.
U ovim regijama vrlo lako dolazi do komplikacija i stvaranja komedona, akni i ožiljaka.
Kako pravilno negovati kombinovani tip kože?
Osobe sa kombinovanim tipom kože moraju biti veoma oprezne po pitanju nege i korišćenja kozmetičkih preparata. Pogrešan izbor kozmetike i produkata za ulepšavanje može dovesti do pogrošanja stanja kože: suva koža može postati još suvlja i problematičnija a masna još masnija sa pojavom komedona i akni.
Stoga, neophodno je izabrati adekvatan proizvod kako bi koža bila zdrava, blistava i negovana.
Najbolje rešenje za ovaj tip kože jeste da se svi delovi lica neguju zasebno, odnosno, da se suvi delovi neguju produktima za suvu kožu a masni delovima produktima i kozmetikom za masnu kožu.
Adekvatna nega lica, koji god tip kože da je u pitanju, podrazumeva redovno umivanje i pranje neutralnim sapunima. Sapun bi trebalo da ima pH vrednost sličnu pH vrednosti kože, a to je pH vrednost od 5,5. Preporučuje se umivanje do dva puta dnevno, mlakom vodom, kako bi se uklonio višak sebuma ali ne i uklonio prirodni zaštitni lipidni sloj na površini kože.
Preparati za čišćenje kože koji ne sadrže sulfate i alkohol se preporučuju kod kombinovanog tipa kože, kako ne bi došlo do isušivanja.
Na masne delove lica, odnosno „T-zonu“, gde su pore proširene, a postoji i povišena sklonost ka stvaranju komedona i akni, možete nanositi preparate koji uklanjaju sebum i uništavaju štetne bakterije. Međutim, treba voditi računa kada su ovi preprati u pitanju, jer upotreba ovih preparata na suvim delovima lica može dovesti do isušivanja i još suvlje kože. Stoga se preporučuje da se ovakvi produkti nanose samo na regiju sklonu pojavi komedona i akni.
Kao i sve ostale tipove kože, neophodno je hidrirati i kombinovanu kožu. Produkti koji se preporučuju jesu hidrantne kreme nje za kombinovani tip kože. Takve kreme je potrebno dva puta dnevno nanositi na suve predele lica, a jednom dnevno na masne delove kako bi se postigla ravnoteža.
Kožu je potrebno zaštititi i od ultravioletnog (UV) zračenja. Potrebno je da zaštitni faktor (SPF) ne bude manji od 30. SPF smanjuje znake prevremeng starenja i štiti kožu od pojave promena koje su izazvane sunčevim zračenjem.
Za kombinovanu kožu, kao i za sve ostale tipove važe uobičajena pravila. To su:
- adekvatana ishrana sa umerenom količinom ugljenih hidrata, mleka i lečnih proizvoda
- upotreba nekomedogene šminke i kozmetike
- hidracija i unos adekvatne količine tečnosti
- svakodnevna zaštita od sunca