Acne vulgaris predstavljaju najrasprostranjenije dermatološko oboljenje koje se javlja u pubertetu, kada se dešavaju hormonske promene, ali može da se javi i u odraslom dobu, kada postoji poremećaj hormonske regulacije.

Šta su akne?

Acne vulgaris predstavljaju najrasprostranjenije dermatološko oboljenje koje se javlja u pubertetu, kada se dešavaju hormonske promene, ali može da se javi i u odraslom dobu, kada postoji poremećaj hormonske regulacije. Procenjuje se da 80-90% mladih ima neki oblik akni, a da 20-30% zatraži lekarsku pomoć.

Akne predstavljaju androgen-zavisno oboljenje i javljaju se u predelima sa sebacelanim folikulima. Akne se javljaju na masnoj koži, na licu, vratu, ramenima i leđima. 

Koji su uzroci akni?

Akne nastaju iz više razloga – etiologija je multifaktorijalna. Kao što je već rečeno, akne se javljaju u pubertetu usled hormonskih promena koje se dešavaju u organizmu. 

Seboreja – hiperfunkcija sebacealnih (lojnih) žlezda nastaje usled pojačanog odgovora na normalne vrednosti androgena. Fiziološki, lojne žlezde luče masnu supstancu – sebum koja služi za podmazivanje kose i kože. Sebum dovodi do hiperkeratoze, stvara uslove za razmnožavanje bakterija Propionibacterium acnes. 

Hiperkeratoza – zadebljanje spoljnog sloja kože (stratum corneum). To zadebljanje i neredovno ljuštenje mrtvih, rožnatih ćelija kože (korneocita) blokira kanal sebacealnih (lojnih) žlezda i ometa lučenje sebuma na površinu kože. Hiperkeratoza je genetski uslovljena ali je stimulisana androgenima i sebumom. Kada postoji višak sebuma i mrtvih ćelija na koži koji se nakupljaju oko folikula dlake, stvara se mekani čep. Taj čep može da izazove oticanje zida folikula i stvaranje zatvorenog (belog) komedona ili ukoliko je blizu površine – otvorenog komedona (mitisera). 

Bakterijska kolonizacija. Na koži se nalazi normalna rezidentna flora. U tu floru spadaju Propionibacterium acnes koje se kod akni nalaze u velikom broju i stvaraju razne supsance koje izazivaju zapaljenje. 

Androgeni hormoni. Androgeni izazivaju seboreju i hiperkeratozu. 

Koji su oblici akni?

U početku, kada postoji povećana sekrecija sebuma i nakupljanje mrtvih ćelija rožastog sloja, stvaraju se mikrokomedoni. Ukoliko dođe do otvaranja komedona na površini kože tada nastaje otvoreni komedon – mitiser (crna tačkica) koji se drenira i ne dovodi do inflamatornih promena. Zatvoreni komedon se ne drenira, sebum se unutar njega progresivno nakuplja i uvećava. Sadržaj ovakvog komedona dovodi do zapaljenskih procesa i stvaranja akni – acne comedonica. Međutim, stanje akni se može pogoršati i tada nastaju papule i pustule odnosno acne papulo-pustulosa. Daljom progresijom mogu se javiti čvorovi i taj stadijum se naziva acne nodulo-cystica. 

Faktori koji doprinose nastanku akni

Iako nisu uzročnici akni, neki faktori mogu pogrošati simptome.

  • ishrana bogata ugljenim hidratima – šećer i belo brašno
  • prekomerna upotreba kravljeg mleka i mlečnih proizvoda u ishrani
  • pušenje
  • šminka koja začepljuje pore odnosno izvodne kanale lojnih žlezda
  • komedogeni preparati za negu kože.

Posledice akni

Akne mogu izazvati emocionalni stres, naročito kod osoba koje se nalaze u pubertetu. 

Akne izazivaju pojavu postinflamatorne hiperpigmentacije (postupalne flekice). Rezidualne hiperpigmentacije predstavljaju diskoloraciju i reakciju kože na zapaljenje izazvano aknama. Ove hiperpigmentacije su uporne i mogu se održavati mesecima nakon upale. 

U ozbiljnijim slučajevima akne mogu dovesti i do stvaranja ožiljaka. Ožiljci su uglavnom ispod nivoa kože, i predstavljaju estetski problem. 

akne oziljci

Opšta pravila za negu kože sklonu aknama

  • koristite mlaku vodu i odgovarajuće sredstvo za čišćenje – previše topla ili hladna voda mogu dovesti do pogoršanja stanja kože
  • pustite da bubuljice zaleče prirodno – ceđenje može pogoršati stanje ali i ostaviti ožiljke
  • koristite nekomedogene preparate, kozmetiku i šminku. 

Akne treba shvatiti kao ozbiljan dermatološki problem jer se neadekvatnim tretmanom stanje kože može pogoršati, a mogu nastati i ozbiljne posledice poput ožiljaka koji se teže tretiraju. 

Sve o tretmanu akni možete saznati klikom na plavi link.