Starenje kože je neminovan proces koji se dešava kod svih osoba. Prvi znaci starenja javljaju se u trećoj deceniji života, najčešće oko 25. godine života. Prilikom starenja, procesi u koži se usporavaju a strukture slabe. Gube se supstance koje kožu čine zategnutom i glatkom.
Starenje kože je neminovan proces koji se dešava kod svih osoba. Prvi znaci starenja javljaju se u trećoj deceniji života, najčešće oko 25. godine života. Prilikom starenja, procesi u koži se usporavaju a strukture slabe. Gube se supstance koje kožu čine zategnutom i glatkom.
Prvi znaci starenja koji se uočavaju su fine linije i bore, koje se s godinama produbljuju.
Gde se javljaju fine linije i bore i zašto?
Prilikom starenja supstance koje održavaju kožu glatkom i zategnutom se gube. To su kolagena vlakna, elastična vlakna i hijaluronska kiselina. Kod mlade kože, pravilan raspored slojeva tkiva – kolagenih i elastičnih vlakana, čini da ten bude jedar i ujednačen.
Tokom vremena, genetski uslovljene promene u tkivu u kombinaciji sa spoljašnjim faktorima koji povećavaju nivo oksidativnog stresa utiču na izgled naše kože.
Poremećaja strukture derma i gubitak kolagenih vlakana od 1% na godšnjem nivou dovode do gubitka čvrstine kože i pojave finih linija i bora.
Na pojavu bora utiče i smanjena proivodnja hijaluronske kiseline. Hijaluronska kiselina predstavlja susptancu koja okružuje ćelije, daje koži mladalački i jedar izgled. Kada opadne proizvodnja ove kiseline, dolazi do gubitka zategnutosti i punoće struktura kože.
Ovi procesi dovode do gubitka volumena, a kasnije kako koža stari i do gubitka elastičnosti. Gubitak volumena je teško uočiti, zato su prvi znaci starenja koji se uočavaju fine linije i bore na određenim regijama lica:
- na čelu se uočavaju horizontalne linije, a kod korena nosa – između obrva uspravne linije. Ove linije počinju kao mimične linije, međutim vremenom se produbljuju.
- na regiji oko spoljašnjeg dela oko mogu se uočiti fine linije koje se takođe vremenom produbljuju. Ove bore zovemo „bore smejalice“ ili „vranine noge“. Koža na ovom mestu je tanka i podložna brazdanju.
- nazolabijalne bore su duboke bore koje se javljaju od nosa do usta. Pojava ovih bora može imati veze sa gubitkom volumena, ali je takođe usko povezana sa anatomskim strukturama ostalih delova lica – obraza i brade.
- svuda po licu se javljaju fine linije kose je vremenom produbljuju. To se dešava jer se prilikom starenja elastčnost smanjuje, pa ove bore postaju dublje i upadljivije. Najčešće se javljaju u predelu uspod očiju.
Smanjenje vidljivosti bora
U raznim preparatima koji se koriste u cilju smanjena vidljivosti bora nalaze se različite aktivne supstance koje deluju na neki sloj kože i tako ublažavaju efekte starenja.
Alfa-Hidroksi-Kiseline (AHA)
Ove kiseline deluju kao super-eksfolijanti. Prekidaju veze između suvih i oštećenih ćelija i pomažu koži da ih se oslobodi. Tako se smanjuje vidljivost finih linija na čitavom licu.
Arktin
Arktin je supstanca prirodnog porekla koja deluje na oporavak oslabljenog vezivnog tkiva u ćelijskom zidu. Arktin učestvuje u procesu obnavljanja kolagena u ćelijama.
Arganovo ulje
Arganovo ulje sadrži esencijalne masne kiseline (omega-6 i omega-9). Masne kiseline su neophodne za sintezu i obnavljanje ćelijskih membrana i jačanje kože kako bi ona adekvatno obavljala svoju ulogu. Takođe, arganovo ulje bogato je vitaminom E, a vitam E predstavlja snažni antioksidans i ima antiinflamatorna svojstva.
Koenzim Q10
Ovaj koenzim stimuliše proizvodnju energije unutar ćelija.
Hijaluronska kiselina
Hijaluronska kiselina vezuje vodu i tako održava vlažnost kože. Prilikom starenja, sinteza hijaluronske kiseline opada i tako opada i količina vode koja se u koži nalazi. Koža gubi svežinu, bore počinju da se stvaraju ali i produbljuju.
Oligopeptidi
Oligopeptidi stimulišu i podržavaju mrežu kolagenih vlakana u dermu. Oligopeptidi služe kao ojačanje strukture kože i pomažu smanjenju vidljivosti bora. Takođe, stimulišu i metabolizam kože, suprotstavljaju se gubitku volumena i vraćaju blistavost tenu.
Saponini
Saponini stimulišu sintezu hijaluronske kiseline u koži. Ova supstanca prodire duboko u epiderm, gde i nastaju bore, i tu pokreće sintezu hijaluronske kiseline koja će popuniti bore.
Postoje i invazivni načini da se bore popune odnosno prestanu da bivaju vidljive.Ovaj način podrazumeva narušavanje integriteta kože – odnosno ulaz iglom u kožu kako bi se ubrizgao botulinski toksin ili hijaluronski filer. O ovim metodama možete pročitati u nekim od sledećih tekstova.