RAK PROSTATE
Rani znaci:
Specifični rani znaci raka prostate obično ne postoje. Digitalno rektalno ispitivanje govori o stanju u kome se prostata nalazi, a prisutan je PSA- prostata specifični antigen, i to u visokim vrednostima.
Lažni alarmi:
Otežano, učestalo mokrenje, nepotpuno pražnjenje urina. Ovi simptomi mogu biti znaci uvećane prostate ili suženja uretre.
Ispitivanje:
Vrši se biosija ako su vrednosti PSA visoke, ili je njegova stopa promene visoka. ***Ne biste verovali šta sve živi na našim stopalima!
RAK PLUĆA
Rani znaci: Kašalj koji nikako ne prestaje ili pojava krvi u ispljuvku nakon iskašljavanja često je znak raka pluća. Takođe, bol u grudima koji je prisutan konstantno, i u miru, može upućivati na ovu patologiju.
Lažni alarmi:
Upala pluća. Na rendgenskom snimku pluća i pneumonija i rak pluća predstavljeni su belom bojom. Pneumonija će se izlečiti, ali je potrebno načiniti još jedan rendgenski snimak nakon 4-6 nedelja.
Ispitivanje:
Biopsija(uzimanje uzorka plućnog tkiva i njegovo ispitivanje na prisustvo abnormalnih ćelija). ***Oblik tela modernog muškarca: Sedam vrsta građe
RAK DEBELOG CREVA
Rani znaci:
Krv u stolici. Nikada ne treba ignorisati ovaj simptom, čak i ako se javi samo jednom. Može biti znak prekancerogenog krvarenja polipa, a krvarenje je jedini rani znak ove vrste raka koji čovek može sam registrovati. U više od 50% slučajeva rani znaci ne postoje.
Lažni alarmi:
Kod muškaraca mlađih od 50 godina, krv u stolici se može javiti usled postojanja hemoroida, kolitisa, ili abnormalnosti krvnih sudova. U svakom slučaju, poseta lekaru je obavezna.
Ispitivanje:
Kolonoskopija je procedura kojom doktor registruje manje ili veće promene debelog creva, ali se njom mogu ukloniti i polipi. ***Astro uticaj na zdravlje: Vage muči bešika, a blizance pluća
RAK BEŠIKE
Rani znaci:
Krv u urinu, čija pojava se neizostavno mora prijaviti lekaru. Kod osoba mlađih od 60 godina, ovaj simptom se često javlja u okviru dijagnoze kamen u bubregu.
Većina kancera bešike utiče na njenu sluzokožu. Ukoliko se dijagnostikuje na vreme, može se izlečiti.
Lažni alarmi:
Osetljiva bešika ili bolno uriniranje često je znak infekcije urinarnog trakta nekom od bakterija. Tada se može javiti i krv u urinu.
Ispitivanje:
Pored ispitivanja bešike, vrši se i pregled urina, čiji rezultati mogu pokazivati prisustvo kancerskih ćelija, piše Planeta zdravlja. ***Želite zdravije srce? Evo šta vam može pomoći u tome!
LIMFOM
Rani znaci:
Bezbolno oticanje limfnih čvorova na vratu, ispod pazuha ili u predelu prepona. Limfni čvorovi mogu oticati usled infekcije, ali ukoliko se ovaj otok ne povuče u roku od nedelju dana, treba ih adekvatno ispitati.
Takođe, iznenadni gubitak težine u trajanju od 1-2 meseca, bol u predelu limfnih čvorova nakon konzumiranja alkohola ili svrab sa otokom(bez pojave osipa) mogu predstavljati razlog za zabrinutost.
Lažni alarmi:
Limfni čvorovi mogu oteći zbog infekcije.
Ispitivanje:
Najmerodavnije je ispitivanje pomoću biopsije, kada se može ustanoviti prisustvo kancerskih ćelija.
Izvor: S media, foto: Gulliver/Thinkstock