Starenje predstavlja prirodan proces koji obuhvata starenje kako čitavog organizma tako i kože. Prilikom starenja, uz promenu struktura kože, menja se i potkožno masno tkivo ali i kostiju koje vrše potporu.
Starenje predstavlja prirodan proces koji obuhvata starenje kako čitavog organizma tako i kože. Prilikom starenja, uz promenu struktura kože, menja se i potkožno masno tkivo ali i kostiju koje vrše potporu.
Koža vremenom počinje da gubi kolagen i elastin koji je čine zategnutom i elastičnom. Koža gubi i vodu, te se usporava i metabolizam kože, a koža postaje suvlja. Mimični mišići rastežu kožu pa ona posle određenog broja godina gubi sposobnost da se vrati u prvobitno stanje.
Prvi vidljivi znaci starenja javljaju se između 20. i 30. godine života. Obično se prvo pojavljuju fine linije, zatim nastaju primetne bore, gubitak volumena i gubitak elastičnosti. Svi ovi znaci drugačije deluju na izgled lica.
Koža stari usled kombinacije delovanja unutrašnjih i spoljašnjih faktora. Potrebno je ove faktore razumeti, kako bi mogli da ublažimo znake starenja ali i sprečimo prevremeno starenje kože.
Bore
Fine linije i bore su prvi znaci starenja koji se javljaju oko 25. godine života pa nadalje. Mogu se javiti na različitim mestima na licu. Bore na čelu se javljaju kao horizontalne linije i uzrokuje ih izražajnost lica. Bore na korenu nosa, u vidu uspravnih linija nastaju usled mrštenja i mrgođenja. Bore se takođe javljaju periokularno, odnosno oko očiju, i nastaju usled smejanja i zovemo ih “bore smejalice” ili “vranine noge“. Dalje, nazolabijalne bore mogu biti manje ili više izražene, i na njih utiče i anatomija ostalih delova lica. Bore nastaju usled opuštanja kože koje je izazvano gubitkom volumena a dalje i gubitkom elastičnosti.
Gubitak volumena
Gubitak volumena je nekada teško prepoznati, a manifestuje se kao opuštena koža sa gubitkom kontura, a nekim osobama daje i ispijen izgled. Gubitak volumena menja potpuni izraz lica na načine koji su transformativni, ali ih je takođe teško utvrditi. Smanjenje volumena licu daje negativan, tužan i iscrpljen izgled.
Gubitak elastičnosti i pojava dubokih bora
Oko 50. godine života javlja se i gubitak elastičnosti i zategnutosti, struktura kože slabi i javljaju se duboke bore. Kako koža postaje zrela, tako postaje i suvlja, gubi blistavost i sjaj.
Starenje se događa u svim slojevima kože
U epidermalnim slojevima dolazi do usporenog obnavljanja ćelija, smanjena je proizvodnja lipida. Takva koža je grublja, suvlja, sa finim linijama i borama. Koža je osetljivija na UV zračenje, proces zarastanja je manje efikasan i koža je podložnija infekcijama.
U dermalnim slojevima dolazi do smanjenja koncetracije kolagena – jednog od gradivnih elemenata kože. Koncetracija kolagena opada za 1% na godišnjem nivou. Takođe, dolazi i do smanjenja nivoa elastina i to je uzrok nasanka dubokih bora. Opada i proizvodnja hijaluronske kiseline, koja vezuje vodu i tako koža postaje suva. Ćelije dermalnog sloja slabe, podložnije su oštećenjima i pucanju kapilara. Oslabljen je i protok krvi, to znači da je snabdevanje tkiva kiseonikom i hranljivim materijama smanjeno. Posledica je gubitak svežine, sjaja i blistavosti kakvu ima mlada koža.
U hipodermalnim slojevima, najdubljim slojevima kože, dolazi do smanjenja broja masnih ćelija – adipocita. U ovim ćelijama se skladište lipidi. Gubitak lipida ogleda se u gubitku volumena, dubokim borama, upalim obrazima i smanjenoj sposobnosti zarastanja rana.